Otázka čitateľa: Rád by som sa opýtal na informácie ohľadom nepríjemného zvuku, ktorý vydáva moja grafická karta Nvidia GeForce GTX 1060 6GB. Ak hrám nejakú náročnejšiu hru, začne sa z nej ozývať zvláštne meniace sa „cvrdžanie“. Čítal som, že by to mohli spôsobovať jej cievky, ale nikde som sa nedozvedel, prečo a či je to nejaká vážna chyba. Ovplyvňujú pískajúce cievky výkon, teplotu alebo výdrž karty? Je to možné nejako odstrániť?

Pískanie alebo aj kvílenie cievok (coil whining), je nepríjemný zvukový jav, ktorý sa môže objaviť na rôznych elektrických komponentoch. V prípade počítačov ide predovšetkým o grafickú kartu alebo napájací zdroj, avšak môže ísť aj o základnú dosku a iné komponenty.

Toto pískanie má obvykle podobu vysokého vŕzgania, škrípania či kvílenia (niekedy podobne znejú aj moderné chladničky, i keď z iných dôvodov) a objavuje sa predovšetkým vo vysokej záťaži, teda napríklad pri hraní hier alebo pri práci s grafickým softvérom.

Tento zvuk je výrazne odlišný od zvukov opotrebovaných ventilátorov či vibrácií disku, nakoľko je jeho prejav vysoko variabilný a často reaguje na špecifický čin, ako napríklad na rýchle otáčanie pohľadu v 3D hre a podobne.

Prečo toto pískanie vzniká:

Ako už názov problému napovedá, pískanie vychádza z cievok. Na grafických kartách a základných doskách majú dnes podobu malej kocky. Ide však len o ochranné keramické puzdro a v jeho vnútri je klasická konštrukcia namotaného medeného drôtu. Na napájacích zdrojoch sú cievky obvykle značne väčšie a naholo bez puzdra.

Rozlomené puzdro cievky grafických kariet a základných dosiek

Ich úlohou je potlačovať drobnú variabilitu v elektrickom napájaní karty či dosky a poskytovať tak pre GPU, CPU či iné prvky stabilné napájanie. Keď elektrický prúd prechádza cez túto zatočenú konštrukciu, vznikajú magnetické polia a v dôsledku ich pôsobení začne cievka mierne vibrovať. Každá cievka má na základe svojej konštrukcie určitú rezonančnú frekvenciu, ktorá ju fyzicky rozvibruje najviac.

Tieto vibrácie, tak ako každé iné, vytvárajú zvuk. Obvykle je ale s takou vysokou frekvenciou, že je za hranicami nášho sluchu. Inokedy je príliš tichý na to, aby prehlušil iné zvuky počítača. V špecifických prípadoch je ale silnejší a začne poriadne otravovať.

Čím je elektrická záťaž väčšia, tým sú väčšie magnetické polia a aj potenciálna reakcia cievky. Práve preto tento zvuk obvykle počujete len pri hraní hier či inej náročnej grafickej činnosti (čo platí aj pre napájací zdroj, pretože práve vtedy dodáva najväčšie množstvo elektriny).

Prečo niektoré komponenty pískajú viac ako iné:

Z fyzikálneho hľadiska vibrujú a vydávajú zvuk prakticky všetky cievky, ale len občas je to na takej úrovni, že ho počujeme. Ak sa tak stane u vašej grafickej karty alebo iného komponentu, nemusíte sa obávať. Tento prejav je celkom normálny a nijako nevplýva na jej výkon, teplotu či životnosť.

Tento zvuk je skrátka len otravný. To, že ho niektoré komponenty majú počuteľný viac než iné spôsobuje ich elektrický návrh, použité súčiastky (nielen samotné cievky) a podobne. Nie je to pritom vždy vinou výrobcu, pretože niekedy sa zvukový prejav grafickej karty výrazne zmení (alebo potlačí) napríklad pri výmene napájacieho zdroja či základnej dosky. Produkujú totiž trochu inak variabilné napätia, ktoré na rezonanciu konkrétnych cievok karty vplývajú menej.

Zástupy kondenzátorov a cievok na grafickej karte

Ak pískanie nie je vskutku extrémne hlučné, obvykle nie je reklamácia karty či zdroja uznaná. Musíte sa s ním teda zmieriť, alebo sa ho pokúsiť poraziť.

Ako s pískaním cievok bojovať:

Pri pískaní cievok by bolo hlúpe odporúčať, aby ste si skrátka vymenili grafickú kartu za inú, ktorá nepíska. Je to totiž finančne náročné, pričom nie je zaručené, že nový kus bude na tom lepšie. S prejavom je lepšie bojovať a myslieť vopred na to, že môže vznikať. Žiaľ neexistuje žiadny zázračný spôsob, ktorým by ste toto pískanie cievok (v zavretých keramických kockách) mohli len tak mávnutím čarovného prútika odstrániť.

Jediné čo naozaj funguje, je poctivé utlmenie. Špecifikom vysokých tónov je, že sa nešíria príliš ďaleko a neprechádzajú príliš dobre cez prekážky (na rozdiel od tých hlbokých zvukov).

Základným bojom a takisto prevenciou proti nim je teda kvalitná skrinka s odhlučnením, umiestnená pod stolom. Ľudia ktorí používajú toto riešenie, s protihlukovou penou a textíliami, sa obvykle s pískaním cievok ani nestretli, pretože potenciálny zvukový prejav tohto kalibru sa k ich uchu nikdy nedostal.

Odhlučnená skrinka Antec P101 Silent

Nie je teda prekvapením, že na pískajúce cievky sa sťažujú hlavne ľudia, ktorí holdujú móde presklených skriniek, ktoré si umiestňujú na stôl rovno vedľa hlavy a ucha. Podobne sú na tom používatelia, ktorí umiestňujú hardvér do preskleného stola či osvetlenej vitrínky na stene. Nuž, keď má niekto rád diskotéku z RGB diód, nemôže sa čudovať, že sa k nej občas pridáva aj ozvučenie.

Druhou možnosťou utlmenia je ignorovanie. Keďže pískanie a kvílenie sa objavuje obvykle len v silnej záťaži, mnoho používateľov ho „vyrieši“ skrátka tým, že pri hraní používajú slúchadlá.

Niektorí ľudia majú takisto pocit, že s postupom času grafická karta píska čoraz menej. To môže byť pravda, nakoľko sa cievky viac uvoľnili, ale môže to súvisieť aj s tým, koľko rokov ju vy ako človek používate. S pribúdajúcim vekom sa vaše schopnosti zaznamenať vysoký zvukový tón totiž znižujú. Najvyššiu frekvenciu, ktorú ste boli schopný počuť ako 10-ročný, už vo veku 20 rokov nepočujete. To isté sa dá povedať o najvyššom zvuku vo veku 20 rokov, ktorý už nepočujete v 30 rokoch. A o zvuku v 30-ke, ktorý už nepočujete ako 40-ročný. Niekedy teda za vás tento problém vyrieši aj biológia.

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.