Otázka čitateľa: Asi pred pol rokom som do svojho zhruba 5-ročného desktopu (AMD FX 4350 Quad Core, MB Asus M5A97, 8 GB RAM, Corsair 400W) kúpil novú grafickú kartu MSI RX580. Začal som hrať hry, na ktoré moja staršia grafická karta nestačila a za pol roka som bez problémov odohral napríklad Battlefield 1, Mirrors Edge 2, Dishonored 2, GTA V či Just Cause 3. Všetko fungovalo bez zásekov a normálne. V súčasnosti ale hrám Wolfenstein II a začali problémy. Počas hrania sa mi už 4-krát stalo, že sa počítač znenazdajky vypol. Skrátka hrám, bez nejakého poklesu FPS a zrazu všetko stíchne, ako keby som počítač vytiahol zo zásuvky. Následne vôbec nejde zapnúť. Najprv som myslel, že sa niečo pokazilo, ale po 2 či 4 hodinách PC náhle na zapnutie reaguje a všetko funguje zas normálne. Myslel som si, že zle sedí kábel od zdroja, alebo je zlomený, tak som ho skúšal vymeniť, ale nepomohlo to. Čo vypínanie spôsobuje a prečo sa to prejavuje len pri tejto jednej hre?

Takéto náhle vypnutie herného desktopu, pri ktorom počítač nejakú chvíľu nejde zapnúť, môžu v základe spôsobovať tri veci. Kolísanie v elektrickej sieti, problém s napájacím zdrojom a prehrievanie niektorých komponentov.

1) Kolísanie v elektrickej sieti

Prvý prípad je obvykle mimo vašej moci. Tak ako môže dôjsť k zriedkavému výpadku prúdu, tak môže dôjsť k zriedkavému veľkému zakolísaniu v elektrickej sieti. Obvykle si to môžete všimnúť na miernom pohasnutí jasu žiaroviek alebo žiariviek, i keď pravdaže nie vždy. Podľa toho, aké veľké je kolísanie, zdroj nemusí mať dostatok energie na zásobovanie počítača a dôjde k okamžitému vypnutiu.

Základným prejavom tohto problému je, že kolísanie v sieti pozorujete aj na iných spotrebičoch (hlavne svetle) a zároveň to, že sa objavuje v náhodných intervaloch, bez ohľadu na to, čo s počítačom robíte. Toto zrejme teda nebude váš prípad, pretože sa situácia opakuje viacnásobne a vždy iba pri hraní konkrétnej hry.

2) Prehrievanie niektorých komponentov

Druhou možnosťou vypínania je prehrievanie, pričom najčastejšie ide o procesor alebo grafickú kartu. Obvyklou príčinou je zle fungujúce chladenie, teda napríklad silno zaprášená konštrukcia chladiča. Jednotlivé komponenty majú síce odlišný limit, ale v základe platí, že zhruba okolo teploty 100 °C na strane CPU alebo GPU vyvolá BIOS/EUFI núdzové vypnutie počítača, aby zabránil poškodeniu hardvéru.

Takéto núdzové vypnutie je typické tým, že počítač následne niekoľko desiatok sekúnd nejde vôbec zapnúť, kým procesor alebo grafická karta dostatočne nevychladne.

Aby ste sa o možnosti prehrievania presvedčili, môžete použiť napríklad bezplatný program HWiNFO. Po jeho spustení zapnite konkrétnu hru a hrajte ju napríklad 10 až 15 minút. Po tomto čase ju vypnite a presvedčte sa v programe, či za daný čas stúpala teplota niektorého komponentu ku kritickým hraniciam.

O prehrievanie ale asi vo vašom prípade zrejme takisto nejde, pretože počítač vám po výpadku nejde zapnúť až niekoľko hodín a nie minút. Navyše, ak sa CPU alebo GPU začnú výrazne prehrievať, ich ovládač obvykle kontruje najprv ich podtaktovaním, aby zabránil stúpnutiu teploty za kritickú hranicu.

To sa prejaví ako výrazná a obvykle viditeľná strata výkonu. Keďže popisujete, že výpadok je úplne náhly a bez varovania a žiadny pokles výkonu si nevšímate, tak z tohto dôvodu ide takmer určite o tretiu možnosť.

3) Problém s napájacím zdrojom

Tretia možnosť súvisí s objemom a stabilitou elektrického napájania v rámci vášho zdroja. Vypnutie vo vašom prípade vyvoláva zrejme to, že grafická karta a ostatné komponenty požadujú v daný moment viac energie, než im je váš zdroj schopný stabilne a na dostatočne dlhú dobu dodať.

Výkon zdroja vo wattoch je obvykle uvedený priamo v jeho názve, pričom jeho hodnota by mala v základe zodpovedať tomu, aký veľký výkon je zdroj v prípade potreby schopný počítaču dodať, ale žiaľ na nešpecifikovanú dobu. Táto hodnota je relatívna a výrobcovia nedodržujú rovnaký postup jej merania. Ak porovnáte dva 500 W zdroje v rozličných cenových hladinách, jeden môže daný výkon dodávať dlhodobo a stabilne, druhý len krátkodobo a nespoľahlivo. Práve z tohto dôvodu obvykle výrobcovia herných grafických kariet v špecifikáciách odporúčajú omnoho výkonnejšie zdroje, ako karty naozaj potrebujú. Vytvoria si tým dostatočnú rezervu určenú pre nekvalitné zdroje.

Herný stroj s výkonným procesorom, hernou grafickou kartou a SSD diskom, doplneným o HDD, sa pri bežnej práci v rámci operačného systému dostáva na spotrebu 100 až 130 W. Dosť podobné je to aj pri menej výkonných počítačoch s integrovanou grafickou kartou.

Rozdiel sa totiž prejaví až v záťaži. V prípade lacných herných grafických kariet, ako je napríklad AMD Radeon RX 560 či NVIDA GeForce 1050, stúpne v záťaži spotreba celého počítača na približne 200 W.

Herné grafické karty strednej triedy, ako je napríklad GeForce GTX 1070 či Radeon RX 580, vyženú spotrebu až medzi 300 až 350 W, no a napokon úplný výkonový high-end až na hodnoty medzi 400 či 500 W.

Pre drvivú väčšinu herných počítačov (s jednou grafickou kartou) teda bude hodnota kvalitného zdroja na úrovni 500, 550 či 600 W plne dostatočná a poskytne aj rezervu.

Keďže vo vašom prípade je maximálna spotreba počítača pri hraní okolo 350 W, dostávate sa na hranice schopností vášho zdroja. Spotreba v rôznych hrách sa pri tom môže mierne líšiť a náročná grafická scéna, pri ktorej je masívne množstvo výbuchov a svetelných efektov, alebo sa na vás nepriatelia rútia zo všetkých strán, môže na grafiku krátkodobo vyvinúť vyššie požiadavky a jej hlad zvýšiť o pár W viac.

Blízko svojej maximálnej hranice váš zdroj už nemusí poskytovať energiu stabilne dlhodobo. Navyše, ak už je pomerne starý, môže sa objavovať aj opotrebovanie, pričom ak ho už blízko jeho maxima trýznite niekoľko mesiacov, môže začínať zlyhávať.

Vaše problémy teda takmer určite vyrieši výmena zdroja. Odporúčame 500 alebo 550 W model. Kvalitné kúsky v tomto výkone nájdete v cenovom rozpätí 70 až 100 eur, pričom niektoré majú aj 10-ročnú záruku.

Voľte pri tom model s certifikátom 80PLUS Gold, ktorý značí, že zdroj musí pri polovičnej záťaži dosiahnuť aspoň 90 % účinnosť a zhruba 90 % pri plnom a pätinovom výkone. To zaručí, že v jeho vnútri budú vskutku kvalitné komponenty. Je pravdaže možné nájsť aj zdroje s vyššími certifikátmi, ako Platinum a Titanium, ale to už prekročíte sumu 100 eur a rozdiel v kvalite už nebude taký skokový, ako od lacných nekvalitných zdrojov smerom ku kvalitným s Gold certifikátmi.

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.