Sťahovanie filmov pre vlastnú potrebu, predávanie záložných kópií cez inzerát alebo len bezbrehé sťahovanie toho, čo ste našli cez širokopásmové pripojenie. Takto nejako to vyzeralo pár rokov dozadu. Sloboda zamieňaná s krádežou, ktorá sa reálne zle vymáhala. A to najmä firmami, ktoré na obsah mali autorské práva. Divoký západ na celom svete v digitálnej forme.

Európska smernica 2001/29/ES bola taká nejednoznačná, že ste mohli sťahovať digitálny obsah pod zámienkou, že vy vlastne originál máte, ale chcete si vytvoriť jeho záložnú kópiu.

„Európska únia nám klepla po prstoch a na internete sa ľahko dostanete do čiernej zóny.“
Malo to jedno malé obmedzenie, nemohli ste tento obsah šíriť ďalej. To znamenalo použiť službu RapidShare.com či Uloz.to namiesto siete torrentov. Pretože pri prvom ste obsah iba sťahovali k sebe, v druhom prípade ste ho distribuovali ďalej formou uploadu. Klienti torrentových sietí vám síce umožňovali znížiť rýchlosť na minimum, teda 1 kB/s, no aj tak išli dáta smerom od vás.

Predsa si to platím

Prvý omyl, ktorý pretrváva dodnes je, že sťahujete obsah legálne, lebo si platíte nejakú kapacitu na sťahovacom serveri. Vyberiete si nejaký známy server, kde viete, že nájdete filmy, seriály, knihy alebo programy. Poviete si, že si zaplatíte za povedzme 30 eur 200 GB stiahnutých dát. A veselo sťahujete obsah, ktorý na tomto úložisku nájdete. Realita je taká, že si platíte za prenosovú rýchlosť a viacnásobné sťahovanie z jednej IP adresy. Inak by ste mali naozaj obmedzené sťahovanie a jednej epizódy seriálu by ste sa prakticky nedočkali.

Je ale na vašej zodpovednosti, že sťahujete obsah, na ktorý nemáte práva na používanie. Autorské právo sa na vás zaplateným kreditom u danej úložiskovej služby neprevádza. Prečo potom takéto servery existujú?

Server je v poriadku, no obsah, ktorý na ňom je, je nelegálny

Je to miesto, kam môžete uložiť dokumenty, fotky alebo nejaké vaše video a kúpiť si tam kapacitu na rok alebo na nejaké iné obdobie. To, že si na ne ľudia zvykli ukladať obsah, na ktorý nemali právo je druhá vec. Preto nie je legislatívne čistým riešením zakázanie takéhoto servera, ak teda spolupracuje s orgánmi zodpovednými za riešenie danej situácie.

Servery a rôzne služby denne dostávajú požiadavky na zmazanie súborov, ktoré sú chránené autorským zákonom. Keď na výzvy štátnych orgánov nereagujú, vtedy sa dozvedáte o tom, že po mesiacoch súdnych žalôb a sporov boli servery zabavené. Je to nekonečný boj a chápeme jednu aj druhú stranu.

Pozerám filmy legálne

Sťahovanie pozná každý z nás. To je vtedy, keď kliknete na tlačidlo Download / Stiahnuť a súbor sa prenesie do vášho počítača. Sťahovanie je však akýkoľvek tok dát smerom do vášho PC. To znamená, že neobstojí ani výhovorka, že filmy pozeráte iba v prehliadači. Stránok, ktoré ponúkajú takýto obsah, je veľa.

Nebudeme ich uvádzať, „filmy zadarmo“ ľahko nájdete cez vyhľadávač. Našťastie pre tvorcov alebo majiteľov autorského práva bývajú tieto filmy v žalostnej kvalite. Neraz s ruským alebo čínskym dabingom, v kvalite z čias DivXu spred 15 rokov a doplnkovými textami o autorstve počas filmu. No ani sledovanie filmov alebo seriálov na stránkach zamorených reklamou a škodlivými kódmi nie je legislatívne správne riešenie.

Server HBO GO je najlepší spôsob, ako si pozrieť filmy a seriály legálne

Problémom ale je, že v tomto sa ťažko dá vyznať a ani my sami nemáme úplne jasno, ako to v niektorých prípadoch je. Či je súbor legálny alebo nie je. Či je sledovanie obsahu v poriadku alebo toto už nie je. Problémom je, že Európska komisia toto hodila na plecia bežných ľudí. Tí pritom netušia, že filmy sa nemôžu pozerať ani na webových stránkach.

Veď služby ako HBO GO alebo Netflix či bežné spravodajské televízie majú archív priamo na webe. Tiež v prehliadači. Vzniká tak dojem, že ide o legálnu činnosť pri rôznych obsahoch. A verte, že stránky s filmami a seriálmi vyzerajú v niektorých prípadoch dosť dobre. Vyzerajú ako legálne a ako skutočná zlatá baňa, kde ste našli tie filmy zadarmo.

Sťahujem hudbu

Táto oblasť spravila najväčší pokrok v možnostiach legálneho počúvania. Svoju zásluhu na tom majú obrovské firmy ako Apple, Google alebo Spotify či Deezer. Vydavatelia a producenti a celá tá mašinéria pochopila, že je treba prejsť na iný model. Mädliť si každoročne ruky, ako rastú predaje z CD/DVD nosičov už nebolo také jednoduché.

Rippovanie CD cez Windows Media Player

Nie v digitálnej dobe. CD by ste si aj kúpili, ale vkladať ho doma do veže, keď máte vo vrecku MP3 prehrávač, nebolo to pravé. No a ripovanie hudobného CD prestalo byť legálne, ak niekedy vôbec bolo. Spraviť si jednu kópiu bolo možné. Potrebovali ste ale stále doklad o nadobudnutí hudobného CD.

Navyše ste si mohli spraviť len kópiu 1 : 1 a to MP3 formát určite nebol. Našťastie toto nikto nezisťoval, domovú prehliadku „váženého občana“ by súd nepodpísal. Takže sme to asi všetci bežne robili. Bola to jediná možnosť, ako dostať legálne kúpené nahrávky aj do hudobného prehrávača. Počítalo sa s tým aj na „systémovej úrovni“, a tak Windows Media Player dokázal behom niekoľkých minút ripnúť audio CD do WMA formátu.

Hudobné mixy sú samostatná kategória, ktorá má svoje zastúpenie v hudobnom sektore. Existujú špecializované stránky, ktoré ponúkajú takéto skladby. Ostáva len dúfať, že interpret, ktorý vo svojom mixe použil skladby pôvodných interpretov, použil právne čistú cestu.

Služba SoundCloud je vhodná na počúvanie dídžejských setíkov a nezávislých interpretov

Teda, že má licenciu na ich mixovanie a šírenie ďalej. Je to vzájomná spolupráca a počas prehrávania sa zobrazuje názov originálnej skladby, ktorú si môžete kúpiť. Tento spôsob je ideálny, ak chcete získať špeciálne upravené MP3 súbory legálnou cestou.

Len sa v tom učím robiť

Kedy naposledy ste použili výhovorku, že v danom programe sa chcete naučiť pracovať a potom si ho kúpite? Možno ste sa pracovať naučili, ale nestihli ste ho už kúpiť. Vieme, počítačový softvér nie je lacná vec. Ale je to to, čo robí počítač počítačom. Bez programov by vám bol nanič. Sťahovanie nelegálneho softvéru za účelom naučiť sa v ňom pracovať, je slabá výhovorka.

Tento postup nie je správny. Môžete použiť skúšobnú verziu, ktorá po uplynutí zväčša 30-dňovej lehoty prestane fungovať a mali by ste ho odinštalovať. Akýkoľvek zásah do programu, aby fungoval dlhšie, je nelegálny. Odporúčame vám použiť existujúce alternatívy, ktoré sú aj zadarmo. Veď na to, čo potrebujeme a zvyčajne robíme, nepotrebujeme drahé programy určené pre profesionálov.

Zahrám si hru a potom kúpim

Rovnako to platí aj v prípade hier. Stiahnete si ju z rôznych zdrojov a v adresári s hrou nájdete textový dokument. V ňom sa píše o tom, ako treba podporiť tvorcov hry a podobné nezmysly. Právnikov tým neoklame ani ten, čo vytvoril crack k danej hre a ani tí, ktorí si ju po prejdení kúpia. Dnes je naozaj veľa možností, odkiaľ si môžete kúpiť hru. Či už je to Steam, Origin od EA alebo napríklad GOG.com.

Takéto získanie hry Rise of the Tomb Raider nebude v súlade so zákonom

Prejsť nejakú hru je dosť náročné aj na nižších obťažnostiach. Sú niektoré úseky, ktoré sa po hráčsky volajú zákysy. Na ne je vhodné použiť trainer. Ide o aplikáciu, ktorá v pamäti vyvoláva isté zmeny, a tak máte napríklad stále plno zdravia alebo nábojov pre každú vlastnenú zbraň. Na off-line hranie je to v poriadku. On-line hranie už nie a firmy proti tomu bojujú.

Ako z toho von?

S obsahom na internete to nie je jednoduché a my to vieme. Písať o tom, čo robíme na internete nelegálne, je o dosť jednoduchšie ako písať o tom, čo robiť legálne. Totiž bežný človek nemá niekedy šancu poznať, či daný poskytovateľ alebo web ponúka svoje služby v súlade s autorským zákonom. A nemusí sa to týkať len počítačov a vás. Stačí, aby majiteľ kaviarne objavil Spotify a púšťal hosťom hudbu cez ňu. Tu ale nevystačí s tým, že si platí mesačný poplatok. Na komerčné používanie takejto služby je treba úplne inú licenciu.

Nespomenuli sme obrázky. Aj tie sú chránené autorským zákonom a majú svoju licenciu. Niektoré ale môžete slobodne kdekoľvek použiť. Pri niektorých musíte navyše uviesť zdroj.

Keď idete cez torrent, ešte to neznamená, že sťahujete nelegálny obsah. The Walking Dead S03E06 však asi nebude linuxová distribúcia a tu naozaj sťahujete epizódu zo seriálu. Rovnako porušíte zákon, ak si stiahnete Hry o tróny touto alebo inou cestou. To aj v prípade, že ste si všetky epizódy pozreli na HBO GO.

Tento torrentový server je v poriadku. Odkazuje ale na nelegálny obsah

V tomto smere vám môžu pomôcť antivírusové programy. Stránky, ktoré majú množstvo nelegálneho softvéru alebo sa naň odkazujú, majú svoje špecifikum. Našťastie pre nás majú také obrovské množstvo reklamy a vyskakujúcich okien, že vás na to upozorní prehliadač alebo minimálne AdBlock, ktorý ich blokuje.

Takisto tu nájdete rôzne škodlivé skripty, ktoré zastavia antivírusy alebo vám aspoň zobrazia informáciu o výhre iPadu. Na stránkach spoločností ako Netflix alebo HBO GO nevyhráva každých 100 návštevníkov nový smartfón. Pri troche obozretnosti a princípoch, ktoré sme tu popísali, dokážete odfiltrovať väčšinu stránok s nelegálnym obsahom. Je úplne jedno, ako stránka vyzerá. Ak ponúka hudobné súbory alebo filmy zadarmo, ktoré teraz bežia v kine alebo televíziách, nie je stránka čistá.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 12/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.