GitHub má tiež problém s falošnými hodnoteniami.
Server, na ktorom nájdete množstvo open-source softvéru a riešení napríklad pre webové stránky, takisto trpí podvodmi vo forme umelého navyšovania hodnotenia. Popularita „rozdávania hviezdičiek“ zasiahla aj tento segment. Podľa webu Bleeping Computer to napomáha šíreniu škodlivého kódu.
Hviezdičky sú tu niečo ako lajkovanie na sociálnych sieťach. Používatelia môžu hodnotiť obľúbené projekty a takto pomáhať iným používateľom dostávať relevantné odporúčania. Minulé leto boli takéto prípady zdokumentované bezpečnostnou firmou Check Point, ktorá identifikovala šírenie malvéru Stargazers Ghost Network. Na falošné hviezdičky boli využité falošné účty používateľov GitHubu.
Dôvody falošných hodnotení sú prozaickejšie. Nemusí ísť nutne o snahu šíriť škodlivý kód ale iba o spôsob ako pretlačiť projekty do pozornosti ľudí a nabrať čísla na popularite. Podľa výskumníkov z Carnegie Mellon University a North Carolina State University je na sieti 4,5 milióna hviezdičiek falošných. Na analýzu použili svoj softvér s názvom StarScout a analyzovali 20 TB údajov z archívu GHArchive.
Skúmanie toho, čo je a nie je falošné, bolo založené na vzorcoch správania. Všímali si účty, ktorým sa náhle navýšilo hodnotenie. Všímali si aj aktivitu hodnotiacich účtov. Ak mali minimálnu alebo žiadnu aktivitu a jediná ich činnosť bola hodnotenie iných účtov, išlo o vysoko podozrivé správanie.
Práve skúmanie kódu je silnou stránkou repozitárov a používatelia by mali byť obozretní. Nie všetko, čo je open-source, je automaticky legitímne alebo bez chyby. Práve na to slúžia repozitáre, aby si ostatní mohli kód pozrieť a preveriť. Bežný používateľ síce kódu rozumieť nemusí, no môže získať informácie od používateľov, ktorí programovanie ovládajú a upozornia na problémy v kóde.
Zdroj: Bleeping Computer
Prečítajte si aj: