Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Coca-Cola HBC sa rozhodla opäť významne znížiť hmotnosť svojich plastových fliaš na sýtené nápoje. Odľahčenie sa dotkne fliaš s objemom 0,5 l, 1 l, 1,25 l a 1,75 l. Váha PET fliaš sa v priemere zníži o 13% a ročne vďaka tomu na Slovensku ubudne približne 160 ton plastového odpadu. V Česku to bude až o 500 ton menej.

„Spoločnosť Coca-Cola HBC pokračuje v úsilí o znižovanie podielu plastu pri všetkých svojich obalových materiáloch. Za uplynulých desať rokov sa nám podarilo znížiť hmotnosť samotných PET fliaš a uzáverov PET fliaš v priemere o 21,4%,“ povedal Petr Jonák, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy a udržateľnosť spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Teraz prichádza ďalšie významné odľahčenie, ktoré zníži produkciu plastového odpadu. Menšiu hmotnosť budú mať všetky PET fľaše na sýtené nápoje s objemom 0,5 l, 1 l, 1,25 l a 1,75 l. Prvé šarže výrobkov v tzv. LW (light weight) fľašiach boli vyrobené v júni a dokončenie procesu odľahčovania sa očakáva do konca roku 2019.

Hmotnosť PET fliaš sa v priemere zníži o 13%. Napríklad hmotnosť 0,5 l PET fľaše používanej na sýtené nealkoholické nápoje sa zníži o 12% (nová fľaša bude teda o 2,8 g ľahšia). Plastové fľaše s objemom 1,75 l sa odľahčia o 8%, veľkosť 1,25 l bude po novom o 15% ľahšia a hmotnosť litrových fliaš klesne dokonca o 21%. Vďaka tejto iniciatíve spoločnosť ročne vyrobí na slovenskom a českom trhu približne o 660 ton menej plastového odpadu a prispeje k nižšej záťaži životného prostredia.

Odľahčovanie fliaš je ďalším krokom v globálnej iniciatíve spoločnosti Coca-Cola s názvom World Without Waste (Svet bez odpadu). V rámci nej chce spoločnosť do roku 2030 dosiahnuť 100% recykláciu – pomôcť recyklovať rovnaký objem obalov, aký na trh celosvetovo dodá. Na Slovensku preto spoločnosť Coca-Cola HBC podporuje zavedenie systému zálohovania plastových obalov a plechoviek. „Sľubujeme si od toho výrazné zvýšenie úrovne zberu a recyklácie odpadov na Slovensku. Naša spoločnosť má so zálohovaním bohaté skúsenosti z iných krajín, napríklad z Nórska alebo Estónska, ktoré majú jedny z najefektívnejších systémov zálohovania na svete. Chceme, aby malo Slovensko rovnako kvalitný systém,“ dodal Jonák.

Obaly nápojov majú zásadný význam pre ich kvalitu a bezpečnosť. V súčasnosti je plast najlepším zo všetkých dostupných obalových materiálov, pretože je bezpečný, hygienický, trvanlivý, pružný, opakovateľne uzatvoriteľný a recyklovateľný, a to aj z hľadiska dopadu jeho výroby a dopravy na životné prostredie.

„Problémy, ktorým dnes čelíme, vznikajú prevažne po použití – buď preto, že sa plasty ocitnú na skládke, alebo ako odpadky v prírode. Nemusia ale končiť takto. Ak sa nám podarí získať dostatočné množstvo fliaš v dostatočnej kvalite naspäť, stanú sa vďaka recyklácii a opätovnému použitiu cennou surovinou,“ uzatvoril Jonák.

Spoločnosť Coca-Cola HBC je na Slovensku a v Česku dlhodobo lídrom v používaní recyklovaného PET materiálu vo fľašiach na nápoje. Takzvaný rPET je materiál, ktorý sa získal recykláciou starej PET fľaše. Aktuálne sa podiel rPET materiálu vo fľašiach na sýtené nápoje pohybuje (v závislosti od veľkosti fľaše) od 10 do 30 %, pri prémiovej vode Römerquelle je to až 45%. Aj v oblasti používania rPET má skupina Coca-Cola HBC ambiciózne plány ako ďalej zvyšovať podiel recyklovaného materiálu, aby sa z fliaš opäť stávali fľaše. To je v súlade s princípmi cirkulárnej ekonomiky, ku ktorým sa spoločnosť Coca-Cola hlási.

Značky: