Kompaktnejší a lacnejší súrodenec monitora Dell Alienware AW3420DW.

Nedávno sme v redakcii TOUCHIT testovali skvelý herný monitor Dell Alienware AW3420DW. Ten kombinuje špičkové špecifikácie aj dizajn a je riešením, ktoré má potenciál zaujať skutočne náročných hráčov. Nie každý má však rozpočet na nový monitor vo výške 1000 eur a nie každý potrebuje tak veľkú obrazovku, ako spomenutý Alienware AW3420DW ponúka.

A práve tento segment hráčov môže zaujať ďalší Alienware monitor, model AW2521HF. Ten prináša prémiové spracovanie aj funkcie v kompaktnom prevedení s uhlopriečkou 24,5 palca. Displej má rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov, čo je vzhľadom k jeho veľkosti postačujúce. Hoci, nebránili by sme sa ani verzii s rozlíšením QHD. Dôležitým parametrom je, že ide o IPS panel s obnovovacou frekvenciou 240 Hz.

Dell Alienware AW2521HF

Dell Alienware AW2521HF. Zdroj: Dell

Herný monitor s výborným pokrytím farieb

Dell Alienware AW2521HF je v prvom rade herný monitor. Bez ohľadu na to ho okrem hrania budete používať aj surfovanie webom alebo pozeranie fotiek a videí. V tejto súvislosti sme ocenili, že štandardný režim ponúka 97% pokrytie farebného priestoru sRGB, túto hodnotu sme namerali pomocou sondy. Podanie farieb je verné a chválime aj celkový vizuálny zážitok – maximálny jas presahuje 400 cd/m2, čo sme overili meraním a farby sú jasné a živé.

Herný monitor potrebuje v roku 2020 okrem vysokej obnovovacej frekvencie aj nízku odozvu. V prípade modelu Alienware AW2521HF je na úrovni 1 ms gray-to-gray. Toto je parameter, ktorý výrobcovia monitorov s radosťou používajú. Faktom však je, že počas hrania sme nezaznamenali rozmazanie obrazu a to ani v akčných scénach.

Dell Alienware AW2521HF má výborný kontrast aj pozorovacie uhly. Výraznejšie presvitanie podsvietenia sme nezaznamenali a do pozornosti dávame podporu technológií AMD FreeSync Premium a NVIDIA G-SYNC Compatible. V praxi to znamená, že s grafickou kartou od oboch najväčších výrobcov môžete využívať adaptívnu synchronizáciu a ďalšie pokročilé funkcie.

Dell Alienware AW2521HF

Dell Alienware AW2521HF. Zdroj: Dell

Zaujme aj štýlovým dizajnom

Adaptívna synchronizácia funguje na takom princípe, že zabezpečuje zosúladenie obnovovacej frekvencie monitora a vykresľovania snímok hry grafickou kartou, takže nedochádza k trhaniu obrazu. V prípade grafických kariet NVIDIA však musíte pripojiť počítač k monitoru cez DisplayPort. V prípade pripojenia cez HDMI nie je G-SYNC k dispozícii.

Dell Alienware AW2521HF zaujme aj dizajnom. Ten nie je taký megalomanský ako v prípade modelu Alienware AW3420DW, avšak je pomerne jedinečný a odlišuje sa od zvyšku trhu. Výrobca sa pohral s takými detailmi, ako je podsvietenie napájacieho tlačidla. Podsvietenie teda nechýba, v prípade potreby si ho môžete vypnúť.

25-palcový Alienware má dizajn nielen štýlový, ale aj praktický. Ponúka nastavenie výšky, natočenia a displej môžete používať aj v režime na výšku. K dispozícii sú dva HDMI 2.0 porty, DisplayPort 1.2 a USB hub so štvoricou USB 3.0 portov. Oceňujeme, že dva porty sú umiestnené pod spodným rámom, takže sú dostupnejšie. Na rovnakom mieste sa nachádza aj 3,5 mm jack. Toto umiestnenie preferujeme s tradičným umiestnením portov a 3,5 mm jackov, ktoré je niekedy od ruky.

Dell Alienware AW2521HF

Dell Alienware AW2521HF. Zdroj: Dell

Verdikt

Dell Alienware AW2521HF je kvalitný herný monitor, ktorý chce vyplniť segment kompaktných obrazoviek. Ponúka špičkový displej, rýchlu obnovovaciu frekvenciu aj odozvu a technológie od AMD a NVIDIA pre najlepší možný zážitok z hrania. Niekomu sa môže máliť rozlíšenie Full HD, avšak pri tejto uhlopriečke to monitoru prepáčime.

Z praktického hľadiska oceňujeme 97% pokrytie priestoru sRGB a vysoký jas, nakoľko monitor budete používať aj mimo hrania. Jeho dizajn je jedinečný na trhu.

thumbs-up-icon

Páčilo sa nám

  • prémiové spracovanie
  • unikátny dizajn
  • FreeSync aj G-SYNC

thumbs-down-icon

Nepáčilo sa nám

  • niekomu sa môže Full HD rozlíšenie máliť
  • G-SYNC „iba“ vo verzii Compatible

Porovnajte si cenu vo viacerých e-shopoch:

Cena: 389 eur

Zapožičal: ASBIS SK

Technické špecifikácie:

ModelDell Alienware AW2521HF
Veľkosť a typ panela24,5″, IPS, 1920 × 1080 px, 240 Hz
Minimálny a maximálny jas, odozva30 až 402 cd/m2, 1 ms
Pokrytie farebného priestoru97,0 % sRGB, 71,5 % Adobe RGB, 79,9 % DCI P3
Nastaviteľná výška, USB hub, extra funkcieÁno, áno, svetelné efekty, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-SYNC Compatible, herné funkcie
Konektivita2× HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, 4× USB 3.0, 2× 3,5 mm jack

Prečítajte si aj:

Dell Alienware AW3420DW: Štýlový herný monitor (RECENZIA)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit