Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

 • V Humennom sa predstaví aj najmodernejší elektrický rušeň na Slovensku Vectron
 • Filmovú legendu Sergeja z Peacemakera doplnia Papagáj a Hurvínky
 • Nebude chýbať koncert S Hudbou Vesmírnou a odhalenie sochy „dobrého vojaka Švejka“

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom otvorí v sobotu 25. augusta 2018 od 9:00 do 17:00 v Humennom pre verejnosť brány rušňového depa. Počas šiesteho ročníka Dňa železnice dostanú malí aj veľkí jedinečnú možnosť nahliadnuť do priestorov, ktoré sú počas roka neprístupné, a uvidieť miesta, kde vlaky „parkujú“, opravujú či udržiavajú. Slávnostné otvorenie podujatia za prítomnosti zástupcov samosprávy bude o 10:15. Absolútnou novinkou aktuálneho ročníka je koncert a autogramiáda skupiny S Hudbou Vesmírnou, ktorý sa začne o 15:30.

„ZSSK podporuje iniciatívu humenských železničiarov už od samého začiatku. Práve humenský región je jedným z tých, kde v zásade na trate nasadzujeme už takmer výlučne nové a modernizované vozidlá,“ hovorí Filip Hlubocký, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK.

ZSSK na podujatí predstaví novinku v diaľkovej doprave, ktorou je najmodernejší elektrický rušeň na Slovensku Vectron od firmy Siemens. Ten pravidelne jazdí na trati Bratislava – Košice, pričom hravo zvláda maximálnu „slovenskú“ rýchlosť 160 km/h. Do Humenného dopravia rušeň pomocou naftovej lokomotívy, keďže elektrifikovaná trať končí už v Bánovciach nad Ondavou.

Podvihorlatský železničný spolok predstaví svoju „filmovú hviezdu“, rušeň Sergej z hollywoodskeho filmu Peacemaker. O zábavu sa postarajú nostalgické vlaky. Do Sniny zvezie návštevníkov popradský parný rušeň Papagáj. Do Medzilaboriec sa vyberú nostalgické motoráky radu M131 prezývané Hurvínky. Po príchode vlaku v Medzilaborciach slávnostne odhalia sochu legendárnej literárnej a filmovej postavy – dobrého vojaka Švejka, ktorý práve touto trasou cestoval na front. V depe bude k dispozícii aj motoráčik Stakčínska strela, osobné a nákladné dieselové rušne i historické vozidlá železničných spolkov z celého Slovenska.

V špeciálnom zákaznícko-informačnom centre získajú návštevníci všetky informácie o službách ZSSK a o meste Humenné. K dispozícii na predaj budú tiež suveníry so železničnou tematikou. Najnovšie vozidlo v regionálnej doprave, motorová jednotka 813 s prezývkou Mravec, poskytne oddychový priestor s čalúnenými sedadlami, klimatizáciou a wifi pripojením k internetu. Súčasťou interiéru je bezbariérová toaleta s uzavretým odpadovým systémom a s prebaľovacím pultom pre najmenších návštevníkov.

Čo všetko vás počas šiesteho ročníka Dňa železnice v Humennom čaká?

 • výstava a prehliadka rušňov osobnej aj nákladnej dopravy
 • moderná klimatizovaná motorová jednotka radu 813 – Mravec
 • najmodernejší elektrický rušeň na Slovensku – Vectron od firmy Siemens
 • informačné centrum ZSSK
 • ukážka železničnej, hasičskej a policajnej techniky (autá, motorky)
 • zábava pre deti, maľovanie a premietanie videí v nákladnom vozni ZSSK Cargo Slovakia a.s.
 • železničné modely, výstava historických cestovných lístkov a cestovných poriadkov
 • kyvadlová doprava z centra Humenného do rušňového depa a späť každú celú hodinu + cestný vláčik z námestia do depa a späť
 • vozenie detí na posunovacom rušni na baterky
 • prehliadka makiet moderných naftových motorov v reálnej veľkosti
 • koncert 50-členného dychového orchestra z Poľska a 35 tanečníkov z Ukrajiny

Značky: