Čo robiť, keď sa deti nevedia odtrhnúť od svojich notebookov a tabletov ani v lete?

Využite ich nadšenie pre digitálne technológie a prihláste ich na Detskú Univerzitu Komenského Online. Už o pár dní – 12.júla, štartuje po šiestykrát. Online formou deťom sprístupní množstvo nových zaujímavých informácií, a špičkoví profesori sa s nimi podelia o svoje vedomosti z matematiky, biológie, psychológie, medicíny, či financií. DUK online zabezpečuje spoločnosť DATALAN, líder v oblasti informačných technológií na Slovensku.

Detská Univerzita Komenského vznikla z iniciatívy riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. DATALAN ako partner DUK a technologický inovátor podporuje nielen záujem detí o spoznávanie praktického využitia informačných technológií, ale priamo realizuje letnú DUK online, v ktorej deti študujú jednoducho cez počítač. Počet „diaľkových“ študentov každoročne stúpa a aj tento rok sa aktívne prihlasujú deti z celého Slovenska. V minulých rokoch sa však prihlásili napr. aj deti žijúce v Čechách, Francúzsku, či Austrálii.

V rámci online štúdia je kapacita neobmedzená. Pre všetky štúdia chtivé deti od 9 do 14 rokov budú opäť pripravené nielen online prednášky, ale aj vedomostné kvízy a atraktívne súťaže. Výhodou tejto formy štúdia je, že deti môžu študovať vtedy, keď majú čas a chuť. Môžu si „prednášku“ vziať so sebou napríklad na pláž, a nové vedomosti si hneď priamo otestovať v online kvíze. „Ako dokazuje prax, študenti dnes už vyžadujú moderné formy vzdelávania a prispôsobenie prístupu k poznatkom aj kontaktu s vyučujúcimi novým trendom, ako sú smartfóny, informácie prístupné na jeden klik a online komunikácia, ktoré už bežne využívajú vo svojom živote,“ uviedol Marek Paščák, CEO spoločnosti DATALAN. „Teší nás, že aj prostredníctvom DUK Online môžeme ukázať, ako dokáže moderný prístup vyvolať v deťoch záujem o poznávanie nových vecí a ako s nimi školy môžu zlepšiť komunikáciu.“

Ako študovať online?

Na portáli www.dukonline.sk je pre študentov každý týždeň v utorok prístupné video a prepis prednášky, ku ktorej DATALAN pripravuje onli­ne skú­šob­ný test. Tento rok sa vďaka tomu deti dozvedia Prečo peniaze kazia charakter, Prečo lietadlo nespadne, alebo Prečo sa orientujeme v čase. Samotné prednášky sú prispôsobené deťom a ich zvedavým otázkam. Slovenskí, ale aj zahraniční profesori v kontakte s „malými vysokoškolákmi“ často odhalia nielen svoje obrovské znalosti, ale aj veľkú trpezlivosť, či zmysel pre humor. Tento rok sa do projektu zapojili profesori napr. z Lekárskej fakulty UK, Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, Geografického ústavu SAV, ale aj minister financií SR, guvernér Národnej banky Slovenska, či zahraničný hosť z Freie Universität Berlin.

Online univerzita štartuje 12. júla a deti sa na štúdium môžu bezplatne prihlasovať až do konca júla. Spolu bude počas DUK zverejnených 9 prednášok, posledná 6. septembra. Na získanie diplomu absolventa DUK Online stačí deťom, okrem internetového pripojenia, chuť učiť sa. Okrem online univerzity však DATALAN pre deti každoročne pripravuje aj zaujímavý IT workshop – tento rok sa vďaka tomu dozvedia, na čo všetko vieme využiť drony, pričom nebudú chýbať atraktívne praktické ukážky, a tiež ako vďaka moderným technológiám skúmame faunu a flóru v našich lesoch.