Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Atos, globálny líder v digitálnej transformácii, podpísal zmluvu o dodávke svojho najnovšieho superpočítača BullSequana X1000 výskumnému centru v nemeckom Jülichu. 

Stroj s výpočtovým výkonom 12 petaflopov (schopný vykonať viac ako dvanásť miliónov miliárd operácií za sekundu) bude najrýchlejším superpočítačom v Nemecku a jedným z najvýkonnejších počítačov na svete.

Superpočítač sa bude okrem iného využívať pri výskume v rámci projektu Human Brain Project, ktorého cieľom je zlepšiť pochopenie procesov v ľudskom mozgu prostredníctvom simulácie.

Vedecká komunita v Nemecku a Európe vyžaduje vysokú kvalitu, flexibilitu a škálovateľný výpočtový výkon, rovnako ako zodpovedajúcu IT infraštruktúru. Zložité simulačné modely a sady neštruktúrovaných dát s miliardami dátových bodov – to sú výzvy, ktoré nový superpočítačový modul od Atosu zvládne,“ hovorí Prof. Dr. Ing. Wolfgang Marquardt, predseda predstavenstva výskumného centra Forschungszentrum Jülich.

Vďaka svojej vysokej flexibilite je BullSequana ideálna na použitie v špičkovom interdisciplinárnom výskume. Forschungszentrum Jülich sa uzatvorením partnerstva so spoločnosťou Atos stalo prvou inštitúciou v nemeckom výskumnom prostredí, ktorá tento vlajkový počítač nainštalovala. Celý systém bude vo výslednej podobe obsahovať desať buniek BullSequana X1000. Je optimalizovaný na voľné celoročné chladenie a spotrebuje tak 10-krát menej energie ako predchádzajúca generácia superpočítačov.

Skutočnosť, že si Forschungszentrum Jülich vybralo superpočítač BullSequana, dokazuje, že naše európske technológie a riešenia prinášajú významnú hodnotu a ponúkajú nevyhnutnú dôveru pre stále viac výskumných ústavov, ktoré musia riešiť náročné výzvy. Okrem toho oceňujú, že náš superpočítač Atos BullSequana charakterizuje vysoká energetická efektívnosť a svedomité využívanie zdrojov, ktoré poskytujú najmodernejšiu nízkouhlíkovú spotrebu, nevyhnutnú na dosiahnutie tých najvyšších výkonov udržateľným spôsobom,“ hovorí Thierry Breton, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Atos.

Okrem inštalácie superpočítača bude spoločnosť Atos zodpovedať za prevádzku a podporu na mieste. Popri tom bude úzko spolupracovať so špecializovanou spoločnosťou ParTec v Mníchove, ktorá bude zabezpečovať správu systému prostredníctvom softvéru ParaStation a miestnych zamestnancov.

Od roku 2010 naši odborníci vyvíjajú softvér, ktorý bude v budúcnosti vytvárať spojenie niekoľkých modulov do jediného systému. V spolupráci s Atosom je naším cieľom poskytnúť popredný softvér pre Exascale,“ hovorí Bernhard Frohwitter, generálny riaditeľ spoločnosti ParTec.

Superpočítač bude prevádzkovaný Superpočítačovým centrom Jülich, ktoré je členom Gaussovho centra pre superpočítače. Stroj inštalujú v nemeckom Jülichu v druhom štvrťroku 2018. Systém je financovaný z prostriedkov Ministerstva kultúry a vedy nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

Značky: