Nielen ťažký štart motora či zamrznuté vodovodné potrubia. Rekordné mínusové teploty, ktoré posledné týždne padajú aj na našich zemepisných šírkach, trápia aj mobilné telefóny. Zdá sa vám, že váš mobil nemá dostatočnú výdrž? Častejšie nabíjanie batérie môžu mať na svedomí mínusové stupne.

Odoslané dve sms-ky a zrazu 5-percentný stav batérie. Dôležitý telefonát s klientom a spojenie sa nečakane preruší. Vybil sa vám mobil. Mešká električka a vy nie a nie zapnúť telefón, aby ste si zavolali taxík, ktorý vás odvezie na dôležité stretnutie. Sú vám tieto situácie známe?

Dodržujte prevádzkové teploty

Teploty pod 0 oC trápia nielen náš organizmus, ale aj elektroniku. Výnimkou nie sú ani batérie v mobilných telefónoch. Ak chcete váš telefón dostatočne chrániť, dodržujte odporúčania výrobcu. ,,Pri každom mobilnom telefóne uvádzajú výrobcovia takzvané prevádzkové teploty. Ide o maximálnu hornú a spodnú hranicu, pri ktorej sa môže zariadenie bez akýchkoľvek ťažkostí používať,“ vysvetľuje riaditeľ Hej.sk Vladimír Sušil. Pri väčšine mobilných telefónov ide o rozpätie od 0 ÷ 35 oC. Mráz je pre elektroniku nebezpečný a môže mať vplyv na jeho fungovanie.

Trpí akumulátor i displej

Chlad najťažšie znášajú akumulátory, pri ktorých sa vplyvom mrazu značne znižuje kapacita. Ak sú dlhodobo (niekoľko dní) vystavené mínusovým teplotám, môže to viesť dokonca aj k ich úplnému poškodeniu. Ak ide o krátkodobý vplyv, po zohriatí sa batéria vráti do pôvodného stavu.

Nízke teploty ohrozujú dokonca aj LCD displeje telefónov, v ktorých začnú tuhnúť tekuté kryštáliky a obraz na displeji sa tak deformuje a stráca na kvalite. Takýto problém nehrozí pri mobilných telefónoch s displejom na báze OLED, v ktorých sa nenachádzajú žiadne kryštáliky.

Nielen teploty, ale i snehové vločky môžu poznačiť váš telefón. Sneh sa totiž mení na vodu a tá by sa mohla po dopade dostať do vnútra prístroja a spôsobiť skrat. Preto v snehovej kalamite radšej mobily nevyťahujte.

Chráňte svoj mobil

Ak nechcete po zimnej sezóne kupovať nový mobilný telefón, nezabudnite dodržiavať pár zásad, ktoré vám predĺžia životnosť zariadenia. Uchovávajte mobil pri teplote približne 20 oC a nevystavujte ho mrazu. Ak sa zdržiavate dlhodobo v mínusových teplotách, radšej nechajte telefón doma. Prípadne ho dajte do vrecka a uchovávajte ho v blízkosti svojho tela, kde sa môže ohriať. ,,Pri hovoroch využívajte handsfree, aby ste mobil zbytočne nevyťahovali a neschladzovali,“ radí riaditeľ Hej.sk. Rovnako ho ušetrite pred striedavými teplotami. Akumulátoru neprospieva príliš časté striedanie teplôt.  Telefón nenechávajte ani v odstavenom aute, kde mu hrozí trvalé poškodenie batérie. Majte vždy pri sebe nabíjačku a z domu odchádzajte so 100-percentne nabitou batériou.

Značky: