Špekulácie pochádzajú z dôveryhodného zdroja.

Apple experimentuje. Jedine takto možno definovať aktuálnu situáciu, ktorá súvisí s finalizáciou najočakávanejšieho iPhonu v histórii. Tohtoročný model smartfónu od Applu bude uvedený pri príležitosti 10. výročia uvedenia prvej generácie na trh a ponúkne prakticky všetko, po čom fanúšikovia túžia – moderný dizajn s displejom, ktorý pokrýva takmer celú prednú stranu a má minimálny rámik. Často sa spomína aj bezdrôtové nabíjanie.

V súvislosti s takmer bezrámikovým displejom však musí Apple riešiť rovnaký problém ako konkurenčný Samsung. Kam umiestniť čítačku odtlačkov prstov? Samsung ju trochu nešťastne umiestnil hneď vedľa fotoaparátu na zadnej strane a v prípade iPhonu sa v poslednej dobe najčastejšie spomínalo väčšie bočné napájacie tlačidlo so zabudovanou čítačkou odtlačkov – tak, ako to majú telefóny Sony Xperia.

Takto by mal vyzerať iPhone 8. Snímač odtlačkov prstov sa do displeja nepodarilo zabudovať, Apple ho preto údajne kompletne odstránil

Najnovšie informácie od analytika Ming-Chi Kuo však prinášajú pomerne prekvapujúcu informáciu. Apple do nového iPhonu senzor odtlačkov prstov nezabuduje. To znamená, že iPhone 8 neponúkne funkciu Touch ID a telefón nebudete môcť odomykať skenovaním odtlačku prsta. Biometrická autentifikácia tak bude dostupná iba vo forme novej funkcie Face ID, ktorá používateľa identifikuje na základe rozpoznávania tváre. O Face ID sa už v minulosti hovorilo, avšak doteraz sme predpokladali, že funkcia bude vhodne dopĺňať Touch ID a nie že ho úplne nahradí.

Ak sa tieto špekulácie potvrdia a informácie od Ming-Chi Kua boli v minulosti pravdivé, pôjde o veľký hazard zo strany Applu. Rozpoznávanie tváre totiž v prípade konkurenčných zariadení nefunguje vždy bezchybne, takže Apple si musí byť istý absolútnou spoľahlivosťou tejto funkcie, ak má ísť o jediný spôsob biometrického odomykania nového iPhonu. Konkurenčné riešenia majú niekedy problém s protisvetlom alebo okuliarmi.

V prospech Applu však hovorí veľmi dobrá bilancia, čo sa minulých rozhodnutí týka. Apple sa nebojí odstrániť technológie, ktoré považuje za zbytočné a to v dobe, kedy sú bežne používané. Na druhej strane, nevieme sa zbaviť dojmu, že spoľahlivé odomykanie priložením prsta bude vždy pohodlnejšie a lepšie ako skenovanie tváre. Na druhej strane, ak iPhone začne analyzovať používateľa v momente zdvihnutia alebo vytiahnutia telefónu a v priebehu polsekundy telefón správne odomkne, nemuselo by to byť zlé. Počkajme si do vydania nového iPhonu, ako to bude fungovať v praxi.

Bočné napájacie tlačidlo bude v novom iPhone väčšie, avšak ani to nebude obsahovať senzor odtlačkov prstov

Zdroj: Forbes

Prečítajte si aj:

Dohady: Nové fotografie a video ponúkajú doteraz najlepší pohľad na iPhone 8