Spoločnosť ESET na svojej tlačovke nehovorila o technológií alebo bezpečnosti, ale o novej budove. Zapáčil sa jej priestor Vojenskej nemocnice v Bratislave a tak by ho rada premenila na svoje nové sídlo. Pritom má aj viacero nápadov, ako by tento priestor mohol slúžiť aj verejnosti a zlepšiť možnosti športového vyžitia a relaxu v našom hlavnom meste. Problém je v tom, že Ministerstvo vnútra, ktorému tento priestor patrí, nie je až tak nadšené myšlienkou takéhoto využitia priestoru, ale v prvom rade je pri predaji dôležitá cena. Ministerstvu vnútra až tak nezáleží na tom, ako presne bude tento priestor využitý. 

Kto je ESET?

Plány ESETu predstavoval Palo Luka, COO vo firme ESET. Spoločnosť ESET je číslo 5 vo svete a celkové tržby sú na úrovni 450 miliónov Eur. ESET platí dane na Slovensku a z hľadiska obratu sú tu špičková firma. Aj v počte zamestnancov je ESET veľká firma. Celkovo pracuje pre ESET 1398 ľudí, pričom tretina pracuje v oblasti výskumu a vývoja, konkrétne je to 472 ľudí a tí pracujú hlavne na Slovensku. Robia aj základný výskum v oblasti bezpečnosti. A na to kladú dôraz. Tento výskum robia na Slovensku aj v zahraničí a prevádzkujú server welivesecurity.com.

ESET a výskum

V rámci bezpečnostných firiem si vydobyli poprednú pozíciu. V oblasti výskumu sa im napríklad podarilo odhaliť zraniteľnosť BlackEnegy na Ukrajine a majú dobrý prehľad o tom, ako pracujú kybernetické gangy v pozadí. Okrem Slovenska v oblasti výskumu a vývoja pôsobí 18 pobočiek. Príkladom je Krakow, Montreal, ale tiež rastú Košice, Žilina, Praha, Jablonec nad Nisou, Brno, Tauton (UK), Iasi (Rumunsko) alebo Singapur. ESET má reálny problém nájsť talenty. Pritom úroveň školstva na Slovensku nie je taká, ako by si ESET predstavoval. Napr. až 22 000 študentov sa rozhodlo v roku 2016 odísť študovať do Českej republiky a trend sa ďalej zhoršuje. Problém je v tom, že potom sa už nevrátia a ostanú žiť a pracovať mimo Slovenska.

ESET a Slovensko

ESETu záleží na tom, aby sa ľuďom na Slovensku darilo. Nadácia ESET je pritom zameraná na vzdelávacie projekty. Porfólio majú široké – od podpory základných škôl až po motivovanie pedagógov. Vlajkovou loďou je výskumné centrum s UK a STU. Tu je zriadené pracovisko, kde sa vyučuje reverzné inžinierstvo a tento predmet je medzi študentmi obľúbený. (FEI, FIIT, Mat-Fyz).

Priestory pre nové sídlo

Koncom minulého roku sa ESET dozvedel, že areál Vojenskej nemocnice je na predaj. Keďže chcú vybudovať Campus, zapojili sa do druhého kola o tento areál. Tu boli jediní a kolo bolo zrušené. ESET si nechal spracovať štúdiu, či by tam mohla byť firma Ateliér a11.

A výsledok bol veľmi pozitívny, ako vidíte na obrázkoch, na prvý pohľad tam dominuje zeleň. Celková investícia je v sume 100 miliónov Eur mimo ceny samotného pozemku. Predchádzajúci areál bol oplotený a architekti navrhli, aby to bolo otvorené. Poza trať ide cyklistická trasa. Tá by ale mohla viesť pohodlnejšie, priamo cez areál. Hlavná budova je kruhová a ako keby vyrastala zo zeme.

Všetky spodné poschodia umiestnené nad zemou vo výške niekoľkých metrov metrov a dá sa tak pod nimi prechádzať. V kancelárskych budovách by malo byť sídlo ESETu, ale aj laboratóriá pre študentov a podporu startupov. Pritom majitelia ESETu, každý po svojej linke, podporujú startupy na Slovensku. Areál je dobre dopravne napojený. Je tam aj vlaková zastávka Železná studnička. ESET tu vybuduje garáž pre 900 áut a tú bude môcť využívať cez víkend aj verejnosť. Pritom na Železnej studničke je v súčasnosti  problém s parkovaním, a to hlavne cez víkend.

Ďalej je tu jedáleň pre 1200 ľudí, nad ňou je auditórium a aj tento priestor môže slúžiť verejnosti. Na druhej stane je športový areál, kde sa dá hrať basketbal alebo squash. Veľa ľudí si chodí na Železnú studničku zabehať a nový areál ESETu poskytne sprchy alebo prezliekárne. Ako jediná spomienka na minulosť tu ostane tenisový kurt. Tiež vzniknú budovy určené na ubytovanie pre zamestnancov, ako aj škôlka pre deti zamestnancov ESETu. Dôležité sú pre ESET bicykle a tieto by mali byť pre zamestnancov firmy na požičanie.

Po dobudovaní tu nájde zamestnanie 1400 ľudí. Podstatná časť vývoja by tak mala byť na Slovensku a ESET by si želal, aby sa podarilo pritiahnuť talenty naspäť.

Rokovanie s ministerstvom je však veľmi komplikované, pre nich je jediným kritériom cena. ESET pritom naznačil, že bude schopný poskytnúť aj o niečo viac, ako ponúkol v druhom kole. Počet záujemcov medzitým výrazne narástol. Na druhej strane ESETu sa ozvali ďalší majitelia pozemkov, niektorí boli aj zo zahraničia, najviac z Rakúska.

Ako nám povedal generálny riaditeľ ESETu, pán Richard Marko, ESET chce jednoznačne reprezentatívne miesto a priestor pre ďalší rast. Majitelia ESETu sa na tomto zámere rýchlo dohodli a vypracovaná štúdia ich v tomto rozhodnutí presvedčila. Ďalším zámerom je to, že chcú zatraktívniť Bratislavu a udržať tu vývojové centrum ESETu. Teoreticky je však možné, že by sa centrála ESETu dostala mimo Slovenska.

Z predstavenia pripravujeme aj video.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.