S blížiacimi sa Majstrovstvami sveta v hokeji sa nielen v hokejových štadiónoch ale aj v reštauráciách a baroch vytvoria veľké skupiny ľudí, ktoré sa budú chcieť pripojiť na internet. Ideálne zadarmo.

Masové kultúrne a športové akcie sú pre kybernetických útočníkov ľahkým terčom. Stredobodom ich záujmu sú pritom osobné údaje alebo údaje o platobných kartách nič netušiacich fanúšikov. Bezpečnostná spoločnosť ESET preto pred majstrovstvami vytvorila krátky zoznam rád, ako si na veľkých športových podujatiach ochrániť svoje dáta a peniaze.

Na masových akciách je často problémom padajúca sieť, ktorá nezvláda nápor desiatok tisícov pripojených mobilných zariadení. Ľudia sa chcú o svoje zážitky z podujatia podeliť s rodinou a priateľmi a následkom toho často pripájajú svoj mobil k akejkoľvek bezplatnej Wi-Fi sieti na ktorú natrafia. ESET upozorňuje, že takéto správanie môže predstavovať riziko pre všetky údaje, ktoré ľudia cez takéto zariadenia odosielajú alebo prijímajú.

Päť rád Ondreja Kuboviča, špecialistu na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET:

  • Najbezpečnejším pripojením mobilného zariadenia na internet na masových akciách je sieť vlastného operátora. V závislosti od masy ľudí však nemusí byť dostupná, prípadne za ňu používateľ jednoducho nechce platiť.
  • Na štadióne alebo v reštaurácii si overte, ako sa volá ich oficiálna Wi-Fi (ak ju podnik má) a pripájajte sa len k nej. Útočníci totiž často vytvárajú falošné siete s podobným názvom. Ak od vás Wi-Fi požaduje aktualizáciu softvéru, odpojte sa od nej a nepoužívajte ju, pravdepodobne sa niekto vaše zariadenie pokúšal infikovať. Používajte Wi-Fi siete so zabezpečením minimálne WPA2. V Android mobiloch si úroveň zabezpečenia skontrolujete v nastaveniach. V iPhonoch vás jeho operačný systém sám upozorní na zle zabezpečenú sieť.
  • Ak budete využívať Wi-Fi siete, o ktorých bezpečnostnom nastavení nič neviete, používajte internetové prehliadače len na bežné surfovanie po weboch, ktoré nevyžadujú nijaké prihlasovacie údaje a ani cez ne nebudete posielať žiadne údaje. Ak je totiž Wi-Fi napadnutá alebo dáta cez ňu odosielané niekto odpočúva, v podstate všetko, čo cez tieto weby odošlete ďalej, dokáže odchytiť. Cez prehliadače by ste sa preto určite nemali prihlasovať do svojho e-mailu, do internet bankingu, na sociálne siete, a ani by ste nemali nakupovať cez rôzne e-shopy.
  • Na e-mail, sociálne siete, internet banking a online nakupovanie využívajte výhradne originálne mobilné aplikácie. Tieto aplikácie totiž medzi vašim mobilom a serverom týchto služieb vytvoria akýsi tunel, cez ktorý budú dáta tiecť bezpečnejšie. Aplikácie si však stiahnite a nainštalujte na vám známej a zabezpečenej Wi-Fi sieti a z originálnych online obchodov, akými je napríklad Google Play. Aj doňho sa občas dostane škodlivá aplikácia, tú však zablokuje mobilné bezpečnostné riešenie, napríklad ESET Mobile Security. Táto pomôcka dokáže zároveň pri strate alebo krádeži telefón na diaľku lokalizovať alebo vymazať jeho obsah.
  • Ak si na takéto podujatie trúfate vziať laptop, surfujte na Wi-Fi sieti len s VPN, teda virtuálnou privátnou sieťou. VPN aplikáciu je však potrebné nainštalovať vopred.

Zdroj: ESET

Prečítajte si aj:

ESET varuje používateľov kryptomien pred androidovým škodlivým kódom Clipper

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.