Výskumníci bezpečnostnej spoločnosti ESET našli v obchode Google Play prvý škodlivý kód pre Android, ktorý dokáže zameniť text skopírovaný do schránky. Útočníci ho využívajú k tomu, aby zamenili adresu peňaženku pri používaní kryptomien ako Bitcoin alebo Ethereum. Škodlivý kód, ktorý takúto manipuláciu umožňuje, je označovaný ako Clipper.

„S Clippermi sme sa predtým stretávali na počítačoch s operačným systémom Windows a na neoficiálnych fórach pre používateľov mobilnej platformy Android. Bežný používateľ mobilného zariadenia sa tak s hrozbou nestretol. Teraz sa však situácia zmenila. Ak používatelia vykonávajú transakcie s kryptomenami vo svojom smartfóne alebo tablete s operačným systémom Android, mali by si pred týmto konkrétnym druhom podvodu dať pozor,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, analytik škodlivého kódu zo spoločnosti ESET.

Novo objavený Clipper, ktorého ESET riešenia odchytávajú pod menom Android/Clipper.C, využíva fakt, že majitelia kryptomien väčšinou pri transakciách nezadávajú adresu svojej peňaženky ručne. Namiesto vyťukania túto adresu jednoducho skopírujú a vložia. Toto práve využívajú útočníci. Dlhý reťazec písmen a čísel skopírovaný do schránky zmenia z pôvodnej adresy príjemcu transakcie na adresu peňaženky, ktorú spravuje útočník. Je to akoby používateľovi internet bankingu niekto zamenil číslo účtu, na ktorý posiela peniaze.

Clipper, ktorý výskumníci spoločnosti ESET našli v Google Play tento mesiac, sa vydáva za legitímnu službu s názvom MetaMask. Táto služba umožňuje spustiť decentralizované aplikácie pre Ethereum v prehliadači bez toho, aby bolo nutné spustiť celý Ethereum node. Legitímny MetaMask je možné stiahnuť v podobe doplnku do prehliadačov, napríklad Chrome alebo Firefox. Zatiaľ však nie je k dispozícii verzia pre mobilné zariadenia. Podvodnú aplikáciu zneužívajúcu mená legitímnej služby na podnet výskumníkov spoločnosti ESET z Google Play odstránili.

Po prvý raz sa tento druh škodlivého kódu objavil v roku 2017, kedy sa útočníci zameriavali na používateľov operačného systému Windows. V roku 2018 objavili výskumníci spoločnosti ESET až tri takéto aplikácie. V auguste 2018 sa na internetových fórach, v ktorých sú aktívni útočníci, objavila na predaj prvá Clipper aplikácia pre Android. Tento škodlivý kód sa potom objavil v niektorých neoficiálnych obchodoch s aplikáciami.

ESET tento škodlivý kód v Google Play objavil krátko pred konferenciou Mobile World Congress v Barcelone, na ktorej bude Lukáš Štefanko a ďalší výskumníci spoločnosti ESET hovoriť o výsledkoch aktuálnych štúdií skúmajúcich bezpečnostné riziká mobilných operačných systémov.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.