Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nový špeciálny model Fiat Pandina je technicky najvyspelejší a najbezpečnejší model Panda v histórii. Fiat Panda sa bude naďalej vyrábať v talianskom závode Pomigliano d’Arco najmenej do roku 2027. Výroba sa zvýši približne o 20 %, aby sa uspokojil záujem zákazníkov.

FIAT predstavil nový špeciálny model Fiat Pandina. Dátum premiéry 29. februára bol zvolený na oslavu historickej premiéry modelu Panda prvej generácie v roku 1980, ktorú v tom istom dátume predstavil osobne Sandro Pertini, vtedajší prezident Talianskej republiky. Tlačová konferencia prenášaná na YouTube sa uskutočnila v závode Giambattista Vico v Pomigliano d’Arco v južnom Taliansku neďaleko Neapola, kde sa tento model vyrába od roku 2011.

Olivier Francois, CEO značky FIAT a globálny šéf marketingu koncernu Stellantis, na tlačovej konferencii povedal: „Nový Fiat Pandina vzdáva hold láske Talianov k modelu Panda. Pandina je zdrobnená prezývka, ktorú ľudia v tejto krajine vždy dávali tomuto autu. Som rád, že vám môžem predstaviť tento špeciály model v deň, keď súčasne môžem oznámiť, že Panda sa bude naďalej vyrábať v Pomigliano d’Arco najmenej do roku 2027.

Príbeh lásky medzi týmto modelom Panda a Talianskom bude pokračovať ďalšie roky vďaka novým investíciám, ktoré z neho urobili technicky najvyspelejší a najbezpečnejší model Panda v histórii. A dnes máme aj ďalší dôvod na oslavu – rozhodli sme sa zvýšiť jeho výrobu o 20 %, aby sme uspokojili dopyt zákazníkov v Taliansku a Európe. Panda pokračuje ako líder trhu v tejto krajine a ako líder segmentu v Európe, pričom je jediným hybridným modelom celého koncernu v segmente A.“

Ikonický a inšpiratívny Fiat Panda má za sebou dlhú, 44-ročnú históriu, počas ktorej sa z neho predalo vyše 8 miliónov kusov. Vo svojom segmente bol často lídrom v Taliansku aj v Európe. Napríklad aktuálna generácia je od svojho debutu v roku 2011 už 12 rokov nepretržite najpredávanejším modelom na talianskom trhu vôbec. Špeciálny model Panda je vďaka svojim vlastnostiam ako jednoduchosť, kreativita a funkčnosť vzorovým automobilom pre každého. Jeho meno „Pandina“ vzdáva hold miliónom zákazníkov, ktorí týmto zdrobneným menom láskavo volali svojho malého každodenného automobilového partnera.

S novými asistenčnými systémami, novým digitálnym prístrojovým panelom a novým multifunkčným volantom je tento špeciálny model najvyspelejší a najbezpečnejší model Panda v histórii. Uvedením novej verzie Pandina robí FIAT veľký skok do budúcnosti, pretože poskytuje zákazníkom najmodernejšie bezpečnostné prvky pri zachovaní typickej všestrannosti a dostupnosti svojho ikonického modelu.

Štandardné vybavenie zahŕňa nové prvky podporujúce vodiča pri jazde v meste aj mimo neho. Patrí k nim systém automatického núdzového brzdenia AEB na zníženie kolízií v mestskej premávke, asistent udržiavania jazdného pruhu, systém monitorovania únavy vodiča a systém rozpoznávania dopravných značiek. Pri jazde mimo mesta v noci zvyšuje bezpečnosť funkcia automatického prepínania diaľkových svetiel. Väčšina spomínaných asistenčných systémov využíva ako senzor novú multifunkčnú kameru vo vnútornom spätnom zrkadle. Prehľad vodiča pri cúvaní na preplnených mestských uliciach a parkoviskách zlepšujú parkovacie senzory vzadu, pri jazde mimo mesta tempomat automaticky udržiava nastavenú rýchlosť od 30 km/h. Ochranu posádky pri nehode zvyšuje sústava 6 airbagov.

Špeciálny model má nový digitálny prístrojový panel s uhlopriečkou 7’’ (17,8 cm) s troma prepínateľnými grafickými zobrazeniami a modifikovaný multifunkčný volant. Súčasťou sériového vybavenia je aj nový systém infotainmentu vybavený dotykovým displejom s uhlopriečkou 7“ (17,8 cm), prijímačom digitálneho rozhlasového vysielania DAB+ a podporu Apple CarPlay a Android Auto.

Dizajn interiéru osviežila nová na bielo lakovaná prístrojová doska a nové sedadlá s textilným poťahom z materiálu Seaqual, vyrobeného z recyklovaných plastov vylovených z morí. Poťahy sedadiel dekoruje monogram „Pandina“, vylisované logo a žlté dvojité prešívanie.

Vonkajší vzhľad doplnili hravé detaily ako tvár medvedíka panda na ozdobných krytoch kolies, žlté kryty vonkajších spätných zrkadiel, nápis Pandina na bočných plastových obkladoch a logo „Pandina“ na treťom bočnom okne.

Okrem existujúcich farieb – Gelato White, Cinema Black, Passione Red a Italia Blue bude pre verziu Pandina k dispozícii aj nová farba Positano Yellow a dvojfarebné vyhotovenie s kontrastnou čiernou strechou.

Nový špeciálny model Pandina sa začne predávať v lete tohto roku vo väčšine európskych štátov.
Turín, 29.

Značky: