Popredná odborníčka v oblasti počítačových vied a robotiky. Dlhoročná profesorka na univerzite v Pensylvánii. Zakladateľka Centra pre výskum informačných technológií v záujme vedy CITRIS. Nositeľka mnohých významných ocenení za prínos v robotike, automatizácii či umelej inteligencii. Profesorka Ruzena Bajcsy prijala pozvanie na Slovensko, aby potvrdila, že spolupráca vo výskume nepozná hranice.

Na základe iniciatívy Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) prijala pozvanie na návštevu profesorka Ružena Bajcsy, ktorá je považovaná za jednu za najdôležitejších žien vo svete vedy. Momentálne pracuje na UC Berkeley, kde prednáša o robotike a venuje sa výskumu umelej inteligencie. Pani profesorka tiež odborne vedie program spolupráce UNIZA – UC Berkeley, ktorý začal už v septembri 2017 pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Slovenskej republiky J.E. A. Kisku v USA, kedy bola podpísaná zmluva strategického partnerstva v oblasti inteligentných dopravných systémov.

Práve vďaka tejto spolupráci UNIZA získava prístup na rozšírenie svojho výskumu aj do Kalifornie, kde sa nachádzajú inovačné centrá popredných svetových firiem aj v oblastiach inteligentných dopravných systémov. Táto zmluva však umožňuje aj to najpodstatnejšie – vysielať doktorandov alebo mladých vedeckých pracovníkov študovať na jednej z najprestížnejších verejných škôl na svete. Onedlho bude vyslaný už 2 vedecký pracovník.

Jozef Ristvej, prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA, spomína na podpis zmluvy s nadšením: „Bol to veľký krok vpred. Je úžasné sledovať, ako sa čím ďalej viac prehlbuje spolupráca našej univerzity s UC Berkeley. A to nielen v oblasti výskumu či výmeny pracovníkov, ale hlavne v spoznávaní úžasných osobností ako je pani profesorka Bajcsy, ktorá je bezpochyby kľúčovou osobnosťou v oblasti inteligentných systémov.“

Počas návštevy na Slovensku pani profesorka Bajcsy a jej doktorandka Laurou Hallock vystúpili na pravidelnom seminári Laboratória umelej inteligencie Žilinskej univerzity. Prednáška pre akademickú obec UNIZA sa uskutočnila dňa 29. 7. 2019. Témy boli nasledujúce: Vedecké metódy v ére veľkých dát a strojového učenia (Ruzena Bajcsy) a Systémová identifikácia ľudskej svalovoskeletálnej dynamiky (Laura Hallock). Obe výskumníčky vystúpili na druhý deň aj na Slovenskej technickej univerzite na FIIT a práve tu sme sa zúčastnili a vypočuli si prednášku.

 

 

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.