Populárna cloudová služba mení pravidlá.

Fotky Google ponúkajú od roku 2015 možnosť bezplatného a hlavne neobmedzeného ukladania fotografií (max. 16 Mpx) a videí (FullHD) vo vysokej kvalite, pre platformy iOS, Android, Mac a PC v prípade, že sa uspokojíte s miernou kompresiou týchto súborov, pre šetrenie miesta v cloude.

Najnovšia zmena spôsobuje, že nepodporované videá odovzdané do služby Fotky, sa budú započítavať do bezplatného 15 GB úložiska (prípadne väčšieho plateného) vášho Google účtu. Niektorí používatelia dokonca maskovali svoje súbory, ako napríklad filmy, RAW videá a iné nepodporované formáty, aby sa im nezapočítavali do kapacity úložiska.

Tieto dôvody pravdepodobne nie sú jediným spúšťačom zmien. Google zverejnil aj na stránke podpory dôležitú informáciu: Nepodporované videá nahrané po 6. decembri 2018, sa budú započítavať do ukladacieho priestoru.

Spoločnosť Google tak už nebude po tomto dátume akceptovať neobmedzené ukladanie súborov vo formáte RAW a VOB, ktoré zaberajú viac úložného priestoru, ako klasické videá. Pokiaľ predsalen potrebujete ukladať aj tento formát, samozrejme bude to možné aj naďalej. Obmedzenie bude spočívať iba v kapacite vášho úložného priestoru v účte Google. Videá môžete bezproblémovo nahrávať vo formátoch .mpg, .mod, .mmv, .tod, .wmv, .asf, .avi, .divx, .mov, .m4v, .3gp, .3g2, .mp4, .m2t, .m2ts, .mts a .mkv.

Stiahnutie alebo odstránenie nepodporovaných videí

Keď nahrávate videá, ktoré Fotky Google nedokážu spracovať, mali by ste ich skontrolovať. Ak Fotky Google nedokážu video prehrať, môžete ho stiahnuť alebo odstrániť. V opačnom prípade sa toto video môže započítavať do ukladacieho priestoru.

 1. V telefóne alebo tablete s Androidom otvorte prehliadač
 2. Prejdite na photos.google.com.
 3. V hornej časti klepnite na ponuku Nastavenia
 4. Klepnite na položku Nepodporované videá
 5. Vyberte videá, ktoré chcete stiahnuť alebo odstrániť
  • Ak chcete sťahovať: Kliknite na položku Stiahnuť
  • Ak chcete odstraňovať: Kliknite na položky Odstrániť  

Keď video odstránite, odstráni sa z Fotiek Google, ale nie z vášho zariadenia (ak ste si stiahli kópiu).

Overenie, či video funguje s Fotkami Google

Video sa bude prehrávať vo Fotkách Google ak: 

 • má dĺžku aspoň 1 sekundu
 • má správny typ súboru
 • sa dá prehrať po stiahnutí do zariadenia. Ak sa nedá prehrať, môže byť poškodené

Zdroj: Google

Prečítajte si aj:

Xiaomi prináša na trh tri nové produkty. Nič z toho nie je telefón

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.