Canon ide celkom jasne smerom k bezzrkadlovkám, podobne ako celý fotografický svet.

Sústreďuje sa pritom na profesionálne prístroje, je jasné, že s kompaktnými fotoaparátmi veľa vody nenamúti. Ich silným protivníkom sú smartfóny, osud je tu spečatený.

Stávka na istotu s ovládaním sa Canonu vyplatí

Stávka na istotu s ovládaním sa Canonu vyplatí

Ak to chce Canon (a ostatní výrobcovia špeciálnej fototechniky) prežiť, potrebuje prísť na trh so zariadením, ktoré presvedčí svojou kvalitou, jednoduchým ovládaním a ako sa to tak trochu marketingovo hovorí, musí byť bez kompromisom. Cena nie je v tomto prípade na prvom mieste, takýto fotoaparát si kúpia ľudia z profesionálneho záujmu, je to v podstate výrobný nástroj. Musí sa naň dať plne spoľahnúť a musí mať všetko podstatné u modernej doby. Na svete je Canon EOS R5 – šialenej drahý fotoaparát, ktorému je ťažko niečo vytknúť. Teda okrem ceny a nedostupnosti.

EOS R5 je plnoformátová bezzrkadlovka na systéme EOS R s bajonetom RF (tzv. nové objektívy). Prístroj EOS R5 je z profesionálnej triedy a zhotovuje statické snímky s rozlíšením až 45 megapixelov, rýchlosťou až 20 sn./s[1] a podporuje záznam videa v rozlíšení 8K RAW pri snímkovej frekvencii až 29,97 sn./s interne a 4K pri 120p.

Nové poňatie bezzrkadlovky

Snímač typu CMOS novej generácie v spojení s objektívmi radu RF umožňuje naozaj realizovať detaily ostré ako britva. Pritom je to extra rýchly fotoaparát, 20 snímok za sekundu je v podstate film zložený z fotografií. Toto viete realizovať v tichosti a použitím elektronickej uzávierky a s automatickou expozíciou (AE) a automatickým zaostrovaním (AF) so sledovaním objektu. Inými  slovami, nemusíte byť človek, čo to naozaj vie ako priebežne nastavovať expozíciu a zaostrovanie v manuálnom režime, tu sa naozaj môžete sústrediť na to, čo chcete vlastne fotiť. To pomôže aj profesionálnym fotografom, ktorí môžu svoj čas venovať kompozícii a nie otáčanie kolieskom nastavenia. Máte pritom istotu, že fotená osoba (teda dominanta z fotografie) je zaostrená na mihálnicu.

EOS R5 je vybavená päťosovou stabilizáciou obrazu priamo v tele prístroja (IBIS), teda bude fungovať pri rôznych typoch objektívov. Prirodzene, stabilizácia IBIS spolupracuje so stabilizačným systémom objektívov RF tak, že objektív a snímač spoločne vyrovnávajú vybočenie a stúpanie, korigujú horizontálny a vertikálny posun a klopenie. Áno, pri tomto fotoaparáte a RF-kovom objektíve sa na 90 % prípadov zaobídete bez statívu pri fotografovaní a vytváraní videa. Ale sú prípady, kedy ho potrebujete. Príkladom je aj video, ktoré sme točili s touto bezzrkadlovkou a zábery na predný displej za jazdy na bratislavských cestách pevné pripojenie vyžadovali. Mimochodom, toto video je celé natočené pomocou kamery Canon EOS R5.

Prečo nové objektívy?

Veľký priemer bajonetu RF zabezpečuje, že svetlo dopadá na celú plochu snímača vrátane rohov, a to aj pri jeho pohybe vplyvom internej stabilizácie obrazu. Priemer 54 mm umožňuje konštruovať objektívy RF s väčším obrazovým kruhom, ktorý pokryje aj väčší pohyb snímača pri stabilizácii. To znamená, že niektoré objektívy bez vlastnej stabilizácie, napr. RF 85mm F1.2L USM alebo RF 28-70mm F2L USM, môžu napriek tomu dosiahnuť stabilizáciu až o 8 expozičných hodnôt.

Canon EOS R5 s objektívmi 24-105, 85 a 600 mm

Canon EOS R5 s objektívmi 24-105, 85 a 600 mm

Používatelia objektívov EF (tzv. staré objektívy) zaznamenajú zvýšenie výkonu stabilizácie, pretože stabilizačný systém v tele spolupracuje so stabilizovanými objektívmi EF. Z päťosovej stabilizácie obrazu v tele EOS R5 budú mať úžitok aj používatelia nestabilizovaných objektívov EF.

Neostrú fotku môžete vyhodiť – nepomôže žiadna dodatočná úprava

Preto je aj ostrosť na prvom mieste. Jadrom EOS R5 je obrazový procesor DIGIC X, ktorý používa aj najnovšia zrkadlovka EOS-1D X Mark III. Tento procesor podporuje technológiu automatického ostrenia so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF II. Dokáže zaostriť rýchlosťou 0,05 sekundy a to pri neuveriteľných hodnotách nízkeho osvetlenia – od -6 EV. Pri našich testoch neexistovala situácia, kedy by EOS R5 nedokázal zaostriť.

Ostrenie na tvár, resp. oči využíva umelú inteligenciu a hĺbkové učenie. Môžete sa pohybovať ľubovoľne po scéne, stále budete zaostrení. Aj keď sa fotografovaná osoba otočím, stále ostáva zaostrenie na hlavu. Zaostrenie funguje okrem ľudskej tváre a očí aj na mačacie, psie a vtáčie a to ako v režime fotenia ako aj videa.

Moderné pripojenie

Canon už neriskuje so starými portami, samozrejme je tu USB-C port a pomocou neho sa fotoaparát dá aj nabíjať a to aj pri jeho zapnutí a práci s ním. To je veľmi dôležité pri realizácii dlhých videí. Samozrejme, je tu bezdrôtové pripojenie ako Bluetooth a 5 GHz Wi-Fi a teda sa dá ľahko pripojiť k smartfónu alebo Wi-Fi zariadeniu a prenášať fotografie vysokou rýchlosťou, následne zdieľať alebo ukladať cez FTP/FTPS. Rovnako tak môžete EOS R5 ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácií Camera Connect a EOS Utility, a to po prepojení s PC alebo Mac cez Wi-Fi alebo USB-C. Fotky môžete taktiež automaticky prenášať do cloudovej platformy image.canon na jednoduché zdieľanie a tlač snímok, podpora je aj pre služby Fotky Google alebo Adobe Cloud.

Základom pripojenia EOS R5 je USB-C

Základom pripojenia EOS R5 je USB-C

8K video bez orezu

Pokrytie automatického ostrenia až 100% plochy snímku s 5940 voliteľnými bodmi zaostrenia a rozsahom citlivosti ISO 100-51200. V horčíkovom tele izolovanom proti vlhkosti a prachu sú umiestnené dva sloty na pamäťové karty (CFexpress a SD UHS II).

Dva porty na pamäťové karty na EOS R5

Dva porty na pamäťové karty na EOS R5

Video je v internom rozlíšení 8K RAW s 12-bitovou farebnou hĺbkou s využitím plnej šírky snímača teda bez orezu a využiť môžete priebežné automatické zaostrovanie so sledovaním očí a tváre. EOS R5 tiež zaznamenáva 4K DCI (plný formát) a 4K UHD pri snímkovej frekvencii až 120P v kvalite 4: 2: 2 s 10-bitovou farebnou hĺbkou. Takto môžete nakrútiť aj plynulé spomalené zábery vo vysokom rozlíšení s plným výkonom automatického ostrenia.

Ovládanie ako si ľudia prajú

Našťastie to Canon pochopil aj s ovládaním. Ľudia, čo si kúpia Canon už nejaký prístroj od nich mali a určiť sa úplne novým veciam ako to bolo pri Canon EOS R  je príliš riskantné. Dotykový pásik na ovládanie palcom je tak minulosťou, opäť je tu multifunkčný ovládač  a zároveň zostáva možnosť ostriť prostredníctvom výklopného dotykového displeja s uhlopriečkou 3,2 palca a rozlíšením 2,1 milióna bodov.

Displej sa vyklápa tak, že ho celý vidíte aj vtedy, keď robíte selfie fotky alebo video a nebráni pripojenému mikrofónu alebo slúchadlám. Sony – takto sa robí displej, nezabudnite na to (viď. Alpha 7III).  A poučiť sa môže aj Nikon. Elektronický hľadáčik (EVF) s uhlopriečkou 0,5 palca má obnovovaciu frekvenciu 120 sn./s a rozlíšenie 5,76 milióna bodov. Poskytuje úplne realistický pohľad na svet porovnateľný s optickým hľadáčikom.

Život s Canon EOS R5

No, presnejšie povedané skôr ako je to žiť neskôr, keď si ho raz vyskúšate bez neho. Zrazu totiž zistíte, že tá nekresťanská cena nie je až tak vysoká a prídete na to, prečo je to nedostatkový tovar. Samozrejme, svoje urobila koronakríza, ale Canonovi sa podarilo urobiť fotoaparát, ktorý sme si zamilovali na prvé chytenie do ruky. Hocičo ste si nejako priali mať urobené, tu to tak je. Evidentne toto bol fotoaparát navrhovaný spolu s ambasádormi, takto má vyzerať fotoaparát súčasnosti.

Príklady fotiek s objektívom RF 24-105 mm

Zaostrenie je naozaj presné, rýchle a celkovo je to fotoaparát do akejkoľvek situácie. Sú tu dve karty, čo ocenia svadobní fotografi, na šport je to prvá voľba. Existujú aj konverzie medzi starým a novým objektívom ale odporúčame vám ísť cestou RF objektívov. Hneď si zvyknete na možnosť nastavenia niektorých parametrov pomocou krúžku na jeho konci (napr. ISO) a stabilizácia je s RF objektívmi úžasná.

Fotené z ruky na EOS R5, 24-105 mm

Dynamický rozsah obrazu je veľmi dobrý, ale v tejto oblasti je zatiaľ kráľom Sony. Canon EOS R5 je však zariadením s najlepším funkčným balíkom a spôsobom ovládania.

Nové objektívy RF

Súčasne sme vyskúšali aj dva nové objektívy pre bajonet RF.

Objektívy, ktoré sme používali pri teste Canon EOS R4

Objektívy, ktoré sme používali pri teste Canon EOS R4

Objektív RF 85mm

Canon RF 85mm

Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM

Objektív RF 85mm F2 MACRO IS STM s cenovkou 699 eur je typický fotoaparát na portréty. Tento svetelný portrétový objektív ponúka pri fotoaparáte EOS R5 stabilizáciu obrazu až o 8 expozičných hodnôt a prináša aj makrofotografické schopnosti. To je pomerne neobvyklá kombinácia. My sme mali na test verziu 85L a tam je cena trochu iná – zhruba 3500 eur 🙂

Objektív RF 600mm

Canon RF 600mm

Canon RF 600mm

Objektív RF 600mm F11 IS STM s cenovkou 799 eur patrí medzi ľahké objektívy s automatickým zaostrovaním a má dlhú ohniskovú vzdialenosť 600 mm. V spojení s novými telekonvertormi RF – s označením EXTENDER RF 1.4x a EXTENDER RF 2x – dosiahne objektív ohniskové vzdialenosti extrémnych 1200 mm. Je ideálny na fotografovanie zvierat, lietadiel a planét. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 4,5 m umožňuje urobiť ostré snímky aj na malú vzdialenosť od objektu.

Príslušenstvo k EOS

K tomuto fotoaparátu sme mali aj nové batérie LP-E6NH s dlhšou výdržou. Je kompatibilná so všetkými doterajšími prístrojmi, ktoré používajú batérie typu LP-E6. LP-E6NH a nahrádza LP-E6N. Má kapacitu vyššiu o 14% (2130 mAh). Jej cena je 109 eur.

Batériový grip BG-R10 umožňuje dlhšiu prácu bez prerušenia. Ideálne na svadby, do prírody alebo pre spravodajstvo. Nový batériový grip umožňuje napájať EOS R5 z dvoch batérií (LP-E6/N /NH). Vyhotovený je tak, že ovládacími prvkami umožní jednoduchšie fotografovanie na výšku. Jeho cena je 399 eur.

Wi-Fi adaptér WFT-R10 v podobe batériového gripu s dvoma anténami 2×2 MIMO je určený na rýchly prenos dát s dlhším dosahom. Ponúka rozšírené sieťové funkcie vrátane SFTP cez Wi-Fi a obsahuje aj gigabitový Ethernetový port. Stojí 1149 eur.

Vyhodnotenie

Canon EOS R5 by bol pre mňa ideálny vianočný darček. Má všetko, čo si na fotoaparáte prajem, ľahko sa používa a dá sa so všetkým pripojiť. Za dva týždne intenzívneho používania som si naň veľmi zvykol. Nuž, na dobré sa rýchlo privyká. Ako vianočný darček by som ho navyše nemusel platiť. Akurát, že táto predstava nie je zrealizovateľná …

Porovnajte ceny v rôznych e-shopoch:

Cena: telo Canon EOS R5: 4499 eur

Na článku spolupracoval Samuel Hindy

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.