Každý mesiac mi na Gmail chodí informácia o tom, kde všade som sa v predchádzajúcom mesiaci ocitol a pravdupovediac ma to vždy poteší, lebo občas si nestihnem všetky pekné miesta v Google Mapách uložiť.

Google to urobí za mňa, pričom si môžem detailne pozrieť každý jeden deň – aké mestá a miesta som navštívil a pod. Samozrejme, Googlu to musíte dovoliť, inak to robiť nebude. Realita je však taká, že často je táto funkcia natívne zapnutá a používatelia o tom vôbec nevedia a ani mailové upozornenia neriešia. Ak si to neprajete, tak Google vašu polohu nebude neustále zaznamenávať, ale musíte to vypnúť v nastaveniach vášho účtu – je potrebné vypnúť históriu polohy. Naopak, ak ste o tom nevedeli a chceli by ste časovú os využívať, tak treba históriu polohy zapnúť.

„Jasné, táto funkcia nie je žiadnou novinkou, Google ju má implementovanú už roky (na Slovensku funguje približne od roku 2015), no opäť sa stretávam s tým, že mnohí používatelia o nej nevedia, resp. netušia, čo „časová os“ v Google mapách znamená. Taktiež sú často rozčarovaní z toho, že Google zaznamenáva ich polohu.“

Google o vás/nás/mne vie veľa, to je hádam každému jasné, ale pokiaľ nie ste vysoko postavený vládny činiteľ/ka, ktorý/á robí neplechu, tak vám to môže byť úplne jedno :), či? Nie je to žiadna veda, ani nič nebezpečné a často môže byť táto funkcia veľmi nápomocná, preto ju mám zapnutú aj ja. Na základe môjho pohybu „po svete“ sa ukladajú všetky navštívené miesta a trasy, ktoré si môžem spätne veľmi jednoducho a detailne prezerať. V nastaveniach telefónu si môžete zvoliť aj to, či budú mať Google Mapy prístup k vašej polohe vždy alebo iba počas používania. To je na vás, no viaceré benefity plynú z položky „vždy“.

Časovú os si môžete pozrieť v aplikácii Google Mapy vo vašom smartfóne alebo klasicky na webe – Google Mapy – kde je to ešte prehľadnejšie. Ešte dodám, že ak si chcete časovú os prezrieť, tak musíte byť prihlásení pod svojim Google kontom. Následne je to veľmi jednoduché.

Aplikácia – Google Mapy

Otvoríte aplikáciu, kliknete vpravo hore na vašu fotku (avatar) a následne zvolíte položku –
„vaša časová os“. Hotovo, teraz si môžete prezerať kompletnú históriu vášho pohybu po svete – za predpokladu, že ste to Googlu dovolili. Vyhľadávať môžete podľa dátumu, rokov a pod. V ponuke sú aj zaujímavé prehľady, koľko miest ste navštívili, aké krajiny a pod. Stačí trošku klikať a prídete na množstvo zaujímavostí.

Webové rozhranie – Google Mapy

Cez webové rozhranie to je veľmi podobné, do vyhľadávača zadáte – Google Mapy, kliknete na ponuku v ľavom hornom rohu a zvolíte položku „vaša časová os“. Aj v tomto prípade môžete vyhľadávať, skúmať, bádať a pod.

Verím, že vás vaša cestovateľská minulosť bude baviť :). Okrem toho je to aj veľmi praktická funkcia, nakoľko si môžete spätne označiť a uložiť zaujímavé miesta, aby ste ich mali vždy na očiach (keď otvoríte Google Mapy). Veríme, že partnerovu/partnerkinu časovú os pozerať nebudete :). To sa predsa nerobí, však?

Tak ako, používate časovú os alebo nedovolíte Googlu, aby monitoroval vašu polohu? Dajte nám vedieť váš názor na túto funkciu v komentároch pod článkom.

Prečítajte si aj:

Google mapy: Tento trik musíte poznať!

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.