Služba pre programátorov s názvom Google Code, kde mohli umiestňovať kódy svojich projektov, bude ukončená. Sám Google priznáva, že je na trhu mnoho lepších služieb.

gcode

Od 12.3.2015 nie je možné pridávať nové projekty a 24.augusta sa prepne do režimu „len na čítanie“. Teda ešte stále budete môcť sťahovať aktuálne pridané zdrojáky.

Založená bola ešte v roku 2006, ako priestor pre hosting open-source programov. Vtedy bolo na trhu v tomto smere prázdno a tak išlo o službu, ktorú mnohí privítali. Mnoho vývojárov však prešlo pod iné služby a tak sa z Code stalo úložisko neaktívnych a zabudnutých projektov.

A hoci ukončenie fungovania ďalšej služby od Googlu znie pesimisticky, svoju úlohu s vo svojich časoch splnila. Používatelia, ktorí ale stále využívali Code aktívne, majú dostatok nástrojov na migráciu do iných služieb ako napríklad GitHub, Bitbucket alebo SourceForge. Navyše všetky projekty by mali byť presunuté na www.archive.org. Práve prvá menovaná služba je dnes vývojármi preferovaná, no v našich končinách je známa aj SourceForge. Mnohí iste túto službu zaregistrovali, napríklad pri potrebe stiahnuť si multimediálny prehrávač Media Player Classic.

Finálne ukončenie celkovej dostupnosti služby (a teda aj dát) je plánované k 25. januáru 2016.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.