Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na bezproblémové fungovanie v čase aktuálnych protipandemických opatrení sú na slovenskom trhu už niekoľko mesiacov dve spoľahlivé technické riešenia. Mobilné aplikácie GreenPass a  OverPass z dielne štátnej spoločnosti Slovensko IT prinášajú pohodlné riešenie ako pre občanov, tak aj pre obchodníkov a prevádzkarov, ktorí majú povinnosť kontrolovať, či sú klienti plne zaočkovaní proti COVID-19 alebo ochorenie prekonali.

„Zdá sa, že koronavírus tu s nami bude ešte dlhý čas a musíme sa sním naučiť žiť. Spoločnosť Slovensko IT, ktorá patrí pod ministerstvo informatizácie, priniesla dve spoľahlivé a funkčné riešenia, ktoré teraz uľahčujú ľuďom život. Prvou aplikáciou je všetkým dobre známy GreenPass, vďaka ktorému si do mobilného telefónu uložíte certifikát o očkovaní, prekonaní ochorenia či testovaní, a tak ho môžete mať stále pri sebe. Druhou aplikáciou je OverPass, ktorý slúži na overovanie platnosti covid pasov cez QR kód. Vďaka tejto aplikácii obchodníci hneď pri vstupe bez problémov skontrolujú, či zákazníci spĺňajú stanovené podmienky, teda či sú plne zaočkovaní proti COVID-19 alebo ochorenie prekonali,“ pripomenula vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

V čase platnosti nových opatrení, podľa ktorých sa režim uvoľnil v režime OP – teda očkovaný alebo prekonavší – ešte mnohí prevádzkari nevedia ako overovať platnosť covid pasov. Slúži na to práve aplikácia OverPass, ktorá je bezplatná a stiahnuť sa dá cez Google Play (pre zariadenia Android) a App Store (pre zariaadenia iOS).

Ku koncu novembra OverPass využívalo viac ako 70 000 používateľov, čo je nárast oproti októbru o vyše 140 %. Od začiatku decembra počet aktívnych používateľov OverPassu narástol o ďalšie tisícky. Aplikáciu GreenPass si doteraz stiahlo viac ako 2,3 milióna užívateľov. Táto aplikácia zároveň získala 2. miesto v súťaži App Gallery Code 2021 v kategórii Cestovanie. „Našou snahou je prinášať moderné a funkčné riešenia, ktoré dosahujú kvalitu aplikácií z komerčnej sféry. Že to ide, ukazuje aj úspech GreenPassu,“ dodala ministerka informatizácie Remišová.

Značky: