Používatelia dostanú za vyťaženie bloku 12,5 bitcoinu.
Bitcoin bol navrhnutý tak, aby v jeden moment nebolo v obehu viac ako 21 miliónov bitcoinov. A aby celá sieť fungovala, je potrebné, aby používatelia dolovali kryptomenu. Takýmto spôsobom sa overujú jednotlivé transakcie – dáta je potrebné spracovať a potom potvrdiť, ide o veľmi náročné matematické úkony. Zabezpečuje sa tým funkčnosť systému.
Ťažiť bitcoiny môže prakticky hocikto, v prípade klasického domáceho stolného počítača je to však neefektívne. Viac zaplatíte za elektrinu, ako zarobíte.
Aby mali používatelia motiváciu bitcoiny ťažiť, za vydolovanie každého bloku dostanú odmenu. Pôvodne to bolo 50 bitcoinov a táto odmena sa už raz znížila na 25. Aktuálne dochádza k ďalšiemu zníženiu na polovicu, používatelia dostanú 12,5 bitcoinu po vyťažení jedného bloku.
Nie je to nič neočakávane. Systém bol takto navrhnutý už od začiatku. K zníženiu dochádza vždy po vyťažení 210 tisíc blokov a ak sa nič nezmení, posledný halvening (tak sa označuje moment, kedy sa odmena za ťažbu zníži o polovicu) nastane až o viac ako 100 rokov.
Faktom je, že komunita sa na aktuálne zníženie odmeny za dolovanie pripravovala. Aj kvôli tomu sa cena bitcoinov počas posledných týždňov zvýšila na aktuálny kurz – 1 bitcoin má hodnotu 588 eur.
Zdroj: TechCrunch