Hĺbkový redakčný test Olympus OM-D E-M10 Mark III

3

E-M10 Mark III a nakrúcanie videa

Olympus E-M10 Mark III vám nakrúti nádherné a detailné video z dovolenky, ktoré rozhodne nebude roztrasené. Ale pokiaľ chcete byť vloggerom či točiť náročnejšie projekty, poohliadnite sa inde.

4K v 30 FPS

Video v rozlíšení 4K nakrúca E-M10 z plnej plochy snímača je to na jeho detailnosti poznať, je naozaj ostré a podobne ako JPEG obrázky sa môže popýšiť veľmi peknými prirodzenými farbami. Prípadne prehnanými nadprirodzenými alebo čiernobielym výstupom, použiť môžete ktorýkoľvek iný farebný profil fotoaparátu. Vďaka veľmi účinnej stabilizácii vyzerá aj video nakrútené z ruky nerušivo, nikto si ho nepomýli s videom z mobilu. Pokiaľ by ste pri nakrúcaní chceli kráčať, či len máte veľmi roztrasené ruky, je možné zapnúť si dodatočnú softvérovú stabilizáciu označovanú ako digitálnu, táto však už spôsobí čiastočnú stratu obrazovej informácie – obraz je v tomto režime orezaný zhruba faktorom 1,2. Okolitý priestor snímača totiž využíva samotný stabilizačný algoritmus na kompenzáciu pohybu tela posúvaním plochy, z ktorej sníma obraz. Okrem UHD rozlíšenia existuje možnosť nakrúcať aj v 1080p do rýchlosti 60 FPS alebo pre potreby extrémneho spomalenia záberov v režime 720p a 120 FPS.

Nástroj pre náročných to nie je

A nie je to len tým, že priebežné zaostrovanie vo videu je nepresvedčivé a časté lovenie ostrosti pôsobí rušivo. To je v zásade len drobnosť, dôležité je, že je možné nakrúcať v režime AF-S, teda s predostrením a možnosťou poklepaním na obrazovku preostriť počas videa. Alebo nakrúcať v manuálnom režime a potvrdzovať, že je scéna vhodne zaostrená pomocou „pixel peakingu“, čo je funkcia na rozsvietenie ostrých pixelov zvolenou farbou. Nie, dôvod prečo sa náročnejší filmári poohliadnu inde je, že E-M10 nepomáha so zvukovou časťou záznamu. Nie je možné vybaviť ho externým mikrofónom (chýba na to jack) a zvuk zo zabudovaného mikrofónu síce stačí na nakrútenie rodinného videa z dovolenky ale už nie na akúkoľvek serióznejšiu produkciu. V prípade ozaj veľkej túžby po serióznej video produkcii s týmto fotoaparátom je tu samozrejme možnosť nakrúcať pomocou HDMI výstupu a externého rekordéra kam už si vlastný mikrofón pripojiť môžete. E-M10 Mk III posiela po HDMI video v plnom rozlíšení s farebnou informáciou vzorkovanou v pomere 4:2:2 s 8-bitovou farebnou hĺbkou.

Hodnotenie

E-M10 Mk III má niekoľko silných konkurentov, ale v tom, čo ponúka, je v istom zmysle jedinečný.

Porovnanie s konkurenciou

Na podobnej cenovej hladine sa nachádza niekoľko zaujímavých fotoaparátov s rôznymi výhodami a nevýhodami oproti E-M10 Mk III. Napríklad podobne kompaktný Canon EOS M6 je tiež mirrorless a z hľadiska obrazovej kvality aj zaostrovania je lepší, na Olympus sa však nechytá stabilizáciou obrazu ani ponukou objektívov, ktorých existuje pre M43 systém požehnane (a zďaleka nie sú  vyrábané len spoločnosťami Olympus a Panasonic). Zjavným konkurentom sú podobne drahé modely Panasonic, ktoré majú veľmi podobný snímač a obrazovú kvalitu, ale väčšinou nemajú tak pekný JPG výstup ani štýlový dizajn (v kombinácií s objektívmi Panasonic majú vďaka technológii DFD o niečo rýchlejšie zaostrovanie). Pokiaľ hľadáte zrkadlovku, sú za podobnú cenu dostupné rôzne zaujímavé modely, Canon EOS 200D je výborný na video a fotenie cez obrazovku vďaka Dual Pixel zaostrovaniu, Nikon D5600 (alebo dostupnejší a veľmi podobný D5300) má zrejme najvyššiu výstupnú kvalitu fotiek v RAW. Mirrorless modely Sony sú lepšie v zaostrovaní aj výstupnej kvalite, ale neponúkajú tak príjemné ovládacie rozhranie a celkový pocit z používania, v tomto sa Olympusu vyrovnáva len Fujifilm, u toho však tie skutočne zaujímavé modely začínajú na vyšších cenách.

Olympus jednoducho má svoju unikátnu pozíciu: na tejto cene nenájdete podobne prispôsobivý a rýchly fotoaparát, čo by bol zároveň takto kompaktný a štýlový. A popri tom všetko patrí do systému s tak bohatou ponukou objektívov, často veľmi cenovo dostupných. A pokiaľ vám nebude chýbať 4K video, môžete sa pozrieť aj na jeho predošlú verziu Mark II, ktorá teraz vďaka svojmu nástupcovi zlacnela. Takmer všetky pozitíva aktuálnej novinky platia aj pre ňu.

Galéria z testovania

Verdikt

Olympus OM-D E-M10 Mark III je skvelý fotoaparát pre začiatočníka a nikto by sa nečudoval, ak by sa objavil vo vačku profesionálneho fotografa, ktorý si chcel na fotografickú vychádzku zobrať niečo menšie. Je skvelá voľba ako prvý fotoaparát, ktorý poteší výbornými JPG obrázkami a množstvom automatický aj pokročilých režimov (škoda len chýbajúcej možnosti nechať si automaticky zošiť panorámy). A keď jeho majiteľ z vyrastie z používania automatiky a začne fotiť do RAW, dostane veľmi slušný priestor na vyvolávania záberov. Nie tak veľký ako by ponúkli väčšie snímače konkurentov, ale na svoju cenu a veľkosť tela je výstupná kvalita fotiek výborná.

Všetky fotoaparáty OM-D série od Olympusu sú dizjanovo podarené kúsky. S doplnkovými púzdrami to platí dvojnásobne.

 

1. strana: predstavenie Olympus OM-D E-M10 Mark III
2. strana: dojmy z testovania – snímač, zaostrovanie, ovládanie
3. strana: video, hodnotenie

8.5 Výborný

Nie je to fotoaparát na maximalizovanie kvality výstupu, skôr na maximálnu potechu z fotenia. Je to ten fotoaparát, ktorý budete mať všade so sebou, pretože je štýlový, maličký a pritom veľmi schopný. A na svoje schopnosti aj cenovo veľmi dostupný.

  • OBRAZOVÝ VÝSTUP 8
  • VYHOTOVENIE 9
  • VÝKON 9
  • VIDEO 8
  • Používateľské hodnotenie (27 hlasov) 6.6
Značky:
1 2 3

O autorovi

3 komentáre

  1. Pingback: Hĺbkový redakčný test Olympus OM-D E-M10 Mark III - blog.obchodnik.xyz

  2. Pingback: Olympus predáva fotografickú divíziu: Bude z nej nová firma | TOUCHIT

  3. Pingback: Olympus predáva fotografickú divíziu: Bude z nej nová firma – ITmix.cz

Pridaj komentár