Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Trh kryptomien neustále naberá na objeme a po prvýkrát v histórii jeho hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Vďaka záujmu malých, ale aj väčších inštitucionálnych investorov sa tak od začiatku tohto roka jeho hodnota zdvojnásobila! Najvýznamnejšou digitálnou menou pritom aj naďalej zostáva Bitcoin, ktorý tvorí takmer polovicu hodnoty celého trhu s kryptomenami.

Okrem hodnoty trhu kryptomien sa tento rok zdvojnásobila aj cena samotného Bitcoinu. Ten sa momentálne predáva za viac ako 58 000 dolárov, teda za necelých 50 000 EUR. Trhová hodnota ďalších piatich najväčších kryptomien – ethereum, binance coin, polkadot, tether a cardano – pritom podľa agentúry Bloomberg spoločne tvorí zhruba 422 miliárd dolárov.

„Rast hodnoty trhu s kryptomenami je okrem Slovenska viditeľný aj v susednom Česku. Napomáha tomu väčší záujem investorov o nakupovanie, ako aj rastúca cena Bitcoinu, ktorý na Slovensku dominuje. Ľudia majú v čase pandémie obmedzené možnosti investovania a preto časť voľných prostriedkov smeruje práve do kryptomien, ktoré sľubujú veľmi zaujímavý výnos. V súčasnosti sa na trhu kryptomien obchoduje s finančným objemom vo výške viac ako 50 000 EUR,“ hovorí riaditeľ obchodníka Bitstock.com Martin Stránsky.

Marcový rekord Bitcoinu

Od marca sa hodnota Bitcoinu pohybuje okolo hranice 60 000 dolárov. Táto digitálna mena pritom v polovici marca dosiahla svoje maximum. Hodnota Bitcoinu vtedy presiahla hranicu 61 tisíc dolárov! Mimoriadne dôležitým je aj fakt, že odvtedy Bitcoin zaznamenal len pomerne slabé výkyvy. V prípade, že tento trend pretrvá a svoju hodnotu si udrží nad hodnotou 53 tisíc dolárov, z dlhodobého hľadiska dokáže svoj trhový podiel udržať na úrovni 1 bilióna dolárov.

Prečo záujem o Bitcoin stále rastie?

Záujem o Bitcoin pozitívne ovplyvňuje rastúca dôvera inštitucionálnych investorov, ale aj celkové ekonomické prostredie, v ktorom sa momentálne nachádzame. Úrokové sadzby sú minimálne, a tak investori nemajú veľa možností, kam efektívne investovať svoje úspory. Investície do Bitcoinu už začína svojim klientom ponúkať napríklad americká banka Morgan Stanley. Kryptomenová burza Coinbase chce okrem toho vydať akcie a vstúpiť na klasickú akciovú burzu, čo by mohlo posilnenie dôvery investorov opäť výrazne ovplyvniť.

Záujem o kryptomeny narastá aj z pohľadu úradov

Okrem samotných investorov sa o kryptomeny stále viac zaujímajú aj samotné úrady. Kryptomeny sú totiž anonymným platidlom, preto vzniká domnienka, že môžu slúžiť ako platobný nástroj práve v prípade páchania trestnej činnosti. Kompetentné úrady preto začínajú silno apelovať na to, aby obchod s digitálnymi menami podliehal prísnej regulácii.

Značky: