Ďalší Honor za dobrý peniaz a s rýchlym nabíjaním.

Hneď na úvod treba upozorniť na to, že telefón je bez Google služieb. To napríklad znamená aj to, že má NFC, no kartu cez Google Pay do neho nepridáte.

Funkciu NFC však stále môžete použiť na pripojenie iných zariadení ako napríklad Bluetooth slúchadiel alebo na iniciovanie komunikácie medzi dvomi zariadeniami.

Neprehliadnite: Alternatíva v podobe Huawei P smart 2021

Plastové telo

Nič, čo by vás prekvapilo, avšak vyzerá veľmi dobre. To, či je telo plastové alebo nie, mnohí nemajú v hľadáčiku najdôležitejších záležitostí. Po dizajnovej stránke vyzerá veľmi pekne a v smaragdovej zelenej dvojnásobne.

Menšou nevýhodou tela je to, že na ňom budete vidieť všetky odtlačky prstov. Špeciálny povrch ako má napríklad Samsung Galaxy S21 alebo Xiaomi Mi 11 tu nie je, vzhľadom na cenu celkom pochopiteľne.

Výrobca zabudoval snímač odtlačkov prstov na bočné tlačidlo vypnutia. Funguje vynikajúco a povedal by som, že snímač je ako jeden z najrýchlejších a najlepších v takejto inštalácii. Nielen v tejto cenovej triede. Tu rozhodne palec hore. Detail, no aj vďaka tomu sa vám bude telefón lepšie používať.

Konektor na nabíjanie je USB-C a na spodnej hrane je klasický audio konektor. Či už ho potrebujete alebo nie, tu je to stávka na istotu a rozhodne je to správny krok. Telefón je objemnejší, ako porovnateľne veľké modely vo vyššej cenovej kategórii.

Má veľký 6,67“ displej a malé rámiky. V spodnej časti je rám síce rozšírený, avšak toto nepovažujem za negatívum. Práve naopak. A možno to nevyzerá tak lákavo ako pri drahších smartfónoch, ale telefón sa bude lepšie držať v ruke a celkovo používať. Je tu skrátka rezerva na pohodlnejšie uchopenie.

Reproduktor na spodnej hrane je klasický. Dá sa použiť aj na počúvanie hudby, v tomto prípade ale vždy dosiahnete lepší zvuk cez slúchadlá. Na filmy bez problému, stereo režim sa pri tejto cenovke ešte neudomácnilo.

Poteší skutočný Dual SIM. Teda dva sloty na karty operátorov a jeden samostatný na pamäťovú kartu. Hoci podľa mojej mienky bude mnohým postačovať „základná“ 128 GB kapacita úložiska.

Rýchle nabíjanie

V balení je 22,5 W nabíjačka, Honor 10X Lite podporuje takto rýchle nabíjanie. V tejto cenovej kategórii je to ešte mierny nadštandard, hoci postupne sa udomácňuje.

Chráňte svoje súkromie a súbory v smartfóne s ESET Mobile Security. Stiahnite si aplikáciu cez Google Play.
Je tu najmä kvôli tomu, že batéria má kapacitu 5000 mAh. Čo je typicky dvojdňová výdrž. Vždy to bude o spôsobe používania telefónu. Najmä chválim rýchle nabíjanie. Stačí chvíľka a máte telefón pripravený pokojne aj do ďalšieho dňa. Kompletne sa nabije za približne 1:20 hod.

Bez Google služieb

Ale so službami od Huawei. Povedzme si priamo, je to nezvyk, ísť na to po rokoch inak. Telefón má ale všetko podstatné, čo by ste mohli potrebovať. Aplikácií v App Gallery pribúda a tak si nainštalujete nielen bankové aplikácie ale aj cestovné poriadky či napríklad taký Pokec.

Videá na YouTube tiež budete môcť pozerať, použijete na to len inú aplikáciu. Je to o zvyku, no rozhodnutie bude na vás. Kto má rád telefóny Honor, odporúčam. Avšak pravdepodobne viac používateľom, ktorí si vedia nájsť alternatívu.

Tiež aj tým, čo Google ako taký nepovažujú za prioritu. Možno aj vy máte niekoho v rodine, kto síce telefón nepoužíva ale pozerá si na ňom Facebook, mapy a pomaly ani netuší, aké heslo má do Gmailu alebo čo je to overenie konta od Google.

Fotoaparát

Vo výbave sa spoľahnete najmä na hlavný fotoaparát a nočný režim. Je tu síce makro objektív ale dobré výsledky dosiahnete aj na automatike s hlavnou optikou. Ultraširoký objektív má nižšiu svetelnosť a prejavuje sa tu efekt padajúcich objektov po bokoch fotografie.

Nočný režim vylepší fotografie viditeľne a odporúčam ho používať. Nefunguje ale pri použití s ultra širokým objektívom. Malým bonusom je, že fotoaparát presahuje len mierne a telefón sa pri použití na stole nebude kývať.

Zloženie fotoaparátov:

 • 48 Mpx f/1.8, hlavný fotoaparát
 • 8 Mpx f/2.4, ultraširoký
 • 2 Mpx f/2.4, makro
 • 2 Mpx f/2.4, hĺbkový snímač

Testovacie fotografie

thumbs-up-icon

Výhody

 • Rýchlosť systému
 • Denné aj nočné fotky
 • Rýchle nabíjanie a veľká batéria
 • Snímač odtlačkov prstov

thumbs-down-icon

Nevýhody

 • Bežný mono reproduktor
 • Zadný kryt je lapač odtlačkov prstov
 • Horšie ulraširokouhlé fotky

Verdikt

Honor 10X Lite je cenový tip na telefón, s ktorým spravíte dobré fotky. Máte tu v zásade všetko potrebné, silnou stránkou je 5000 mAh batéria a rýchle nabíjanie.

V AnTuTu dosiahol skóre 162 329 a telefón je dostatočne rýchly. Nekupujete teda nejakú pomalú vec. Jediným obmedzením budú služby Google. No nemusí to tak úplne byť a možno by sa to dalo prirovnať k Applu. Bude kúpa iPhonu menej vhodná len preto, lebo tu nemáte podporu Google Play?

Cena: 219 eur

Zapožičal: Honor

Produktové fotografie: Ondrej Macko

Technické parametre

Model telefónuHonor 10X Lite
Operačný systémAndroid 10 bez Google služieb
Podpora 5Gnie
Formát SIM kartyDual Nano SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]4 / 128
Procesor [max. frekvencia]Huawei Kirin 710A, 8-jadrový, až 2 GHz
Displej, počet farieb, HDRIPS LCD, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]6,67 / 1800 × 2400
Bluetooth, Wi-Fi, NFC, microSD, audio jack5.0, BGNac, áno, áno, áno
Hlavný fotoaparát, max. Mpx, počet48 Mpx, f/1.8, 4×
Predný fotoaparát, max. Mpx8 Mpx
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 5000 mAh
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]166 × 77 × 9 / 206
Vodeodolnosťnemá
Bezdrôtové nabíjanienemá
KonektorUSB-C, 22,5 W

Prečítajte si aj:

motorola moto g 5G: Najrýchlejšia sieť v telefóne do 300 eur (RECENZIA)

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy.