Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

IT skupina Solitea zavádza pre svojich zamestnancov novinku v podobe nekonečnej dovolenky. Ide o nový benefit, ktorým chce Solitea spríjemniť prácu svojim zamestnancom, ale rovnako tak ju zatraktívniť pre nové talenty na trhu práce. K HR benefitu v podobe nekonečnej dovolenky sa v reprezentatívnom prieskume spoločnosti Solitea priklonilo aj 89 % Slovákov.

Ako neobmedzená dovolenka funguje

Zamestnanci spoločnosti Solitea majú počas roka k dispozícii štandardný počet dovolenkových dní, ku ktorým môžu po novom požiadať o ďalšie voľné dni navyše, ktoré čerpajú ako platené voľno. Keďže je to neobmedzená dovolenka, minimálny či maximálny limit počtu voľných dní navyše stanovený nie je. Podmienkou však je, že zamestnanec si toto voľno plánuje s dostatočným časovým predstihom, po dohovore so svojím nadriadeným a dovolenkou neobmedzí fungovanie svojho tímu, či jeho plánované ciele.

Dôvody, prečo spoločnosť Solitea pristúpila k vytvoreniu tohto benefitu pre svojich zamestnancov, ozrejmuje CEO spoločnosti, Martin Cígler: „Po rokoch praxe je nám jasné, že rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je zásadná pre psychickú pohodu zamestnancov a tým aj pre dlhodobú spokojnosť a efektivitu v práci. Väčšia časová flexibilita umožní lepšie sa prispôsobiť individuálnemu pracovnému rytmu, aktuálnej životnej situácii alebo osobným preferenciám zamestnancov.“

Benefit neobmedzenej dovolenky ide v súlade s firemnou kultúrou dôvery a prenášania väčšej slobody a zodpovednosti na každého zamestnanca. Cieľom spoločnosti je stále zlepšovanie pracovných podmienok v zmysle zabrániť syndrómu vyhorenia, pomôcť zjednodušiť nábor nových zamestnancov, optimalizovať kapacity v rámci sezónnosti a rozdelenia práce v tíme.

Prvotnú spätnú väzbu zamestnancov komentuje personálna riaditeľka Solitea, Leona Řežábová: „Tak, ako sme očakávali, naši zamestnanci prijali tento nový benefit pozitívne a veľmi zodpovedne s ohľadom na svoje pracovné úlohy. Dovolenku naviac začali čerpať v primeranej miere. Zaznamenali sme tiež, že vďaka novému benefitu si zamestnanci prestali šetriť dovolenku ako „poistku“ do zásoby, pri ktorej sa stávalo, že sa stala voľnom, ktoré zamestnanci nakoniec nevyčerpali a prenášali si ho do ďalšieho roka.“

Neobmedzenú dovolenku schválili aj Slováci v reprezentatívnom prieskume

Benefit v podobe neobmedzenej dovolenky by ocenili aj bežní Slováci. V reprezentatívnom prieskume sa za dovolenku navyše priklonilo 89 % opýtaných. Ak by takýto benefit bežní Slováci mali, 36 % opýtaných by si vybralo 6 až 10 dní voľna navyše, 27 % by si vybralo 11  až 15 dní a to isté percento Slovákov by chcelo viac ako 16 dní voľna navyše. Na neobmedzenej dovolenke respondentov najviac oslovila možnosť viac si odpočinúť (62 %), vedomie, že zamestnávateľ dôveruje zamestnancovi, že si svoju prácu vykoná (60 %), ale aj fakt, že si takto nemusia kontrolovať počet dní zostávajúcej dovolenky (52 %).

Na otázku, či by si zamestnanci vybrali viac dovolenky po zavedení tohto benefitu u nich v práci,  odpovedalo až 74 % Slovákov, že by si určite vybrali viac dovolenky ako doteraz. Pre firmu, ktorá by toto zamestnancovi ponúkla ako jeden z benefitov, by sa rozhodlo 52 % opýtaných a dali by tak prednosť dovolenke navyše pred 10 percentným navýšením platu. Neobmedzená dovolenka je aj medzi prvými piatimi typmi benefitov, ktoré by zamestnanci privítali od svojho zamestnávateľa. Poradie benefitov je nasledovné: bonusy a prémie (80 %), neobmedzená dovolenka (63 %), flexibilný pracovný čas (63 %), príspevok na dovolenku (62 %), možnosť práce z akéhokoľvek miesta (42 %).

Poznámka: Reprezentatívny prieskum pre spoločnosť Solitea realizovala na Slovensku od 22.9.2022 do 4.10.2022 agentúra MNFORCE, s.r.o. na vzorke 800 respondentov.

Značky: