Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vzdelávací projekt Seeds for the Future technologickej spoločnosti  Huawei Technologies ukončil svoj deviaty ročník. Tohtoročnými absolventmi sú študenti z Technologickej Univerzity v Košiciach a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pýšiť sa môžu návrhmi projektov, ktorých cieľom je zlepšiť environmentálnu situáciu na Slovensku, no aj život znevýhodnených skupín.

Technológie sa dnes vyvíjajú neuveriteľnou rýchlosťou a spolu s nimi aj náš svet. Byť súčasťou svetovej digitálnej komunity je pre Slovenskou nevyhnutnosťou. Veríme, že práve naši mladí študenti budú tí, ktorí nám v tejto spoločnosti zabezpečia nespochybniteľné miesto,“ otvoril tohtoročný projekt Dušan Bella, slovenský veľvyslanec v Čínskej ľudovej republike.

18 študentov z dvoch slovenských technologických univerzít sa zúčastnilo vlajkového vzdelávacieho projektu spoločnosti Huawei, ktorého cieľom je vychovávať mladých expertov pre digitálne pracovné pozície budúcnosti. Umelá inteligencia, sociálne inžinierstvo, udržateľné podnikanie alebo medzinárodný manažment – to je len časť z 8-dňového programu Seeds for the Future. Projekt v minulosti zahŕňal návštevu čínskeho Šen-čenu, kvôli pandémií však už druhý rok prebieha v online priestore.

Tohtoročný projekt a zapojených študentov podporil aj Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja: „Digitalizácia pokračuje neúprosne vpred a my nechceme zostať stáť na postranných čiarach. To je dôvodom, prečo sme sa tak pripravovali na EXPO Dubaj a prečo existujú projekty ako Seeds for the Future. Je možné, že so svojimi schopnosťami sa uplatníte hocikde na svete, no nezabúdajte, že ak sa budete chcieť vrátiť, tu doma máte dvere vždy otvorené.“

Pod svojou záštitou máme mnoho kvalitných technologických firiem, prehľad o tom, čo sa deje na slovenskom IT trhu nám nechýba. Dnes vidíme obrovský nedostatok IT odborníkov na domácom trhu, významnou mierou sa na tom podieľa aj tzv. odliv mozgov. IT Asociácia Slovenska preto oceňuje snahu svojich členov o zvrátenie týchto trendov,“ vysvetľuje Emil Fitoš, prezident ITAS.

Seeds for the Future je absolútnou špičkou nášho úsilia vychovávať novú generáciu IT a IKT expertov, rozvíjať talenty, zlepšiť výmenu poznatkov, záujem o IKT sektor a vybudovať digitálnu komunitu. Huawei sa so študentmi podelí o svoju expertízu a skúsenosti s riadením medzinárodnej technologickej korporácie, s vývojom prelomových technologických konceptov. Slovensko je rýchlo rozvíjajúcou sa krajinou, ktorá už teraz potrebuje množstvo mladých šikovných ľudí. Vďaka tomuto ročníku sme sa presvedčili, že tí šikovní ľudia tu sú a čakajú na svoju príležitosť,“ hovorí Colin Cui Yu, generálny manažér slovenskej pobočky Huawei.

Praktické riešenia pre lepší život

18 slovenských študentov bolo rozdelených na 2 tímy. Po týždni intenzívnych kurzov a lekcií bolo ich úlohou navrhnúť projekt, ktorý by zlepšil vybranú oblasť spoločenského života. Jeden z tímov sa zameral na pomoc a skvalitnenie života postihnutým ľuďom, či už na vozíčku alebo nevidiacim. Riešenia by sa však dali rozšíriť aj na väčší okruh ľudí, ako napríklad na ľudí s kolobežkami, či s kočíkmi. Projekt druhého tímu predstavil koncept zmenšovania čiernych skládok za pomoci ľudí bez domova v meste Košice, ktorí by tak dostali príležitosť zapojiť sa do pracovného života.

Okrem návrhu projektov sa študenti zameriavali na moderné technológie, akými sú cloud alebo 5G, témou však bol aj koncept „leadershipu“ a medzinárodného podnikania.

Venovali sme sa rôznym témam zo sveta inovácii a technológii, aj keď mne osobne prišla najzaujímavejšia prednáška na tému líderstvo a vedenie s cieľom, ktorá bola skutočne zaujímavá a prínosná,“ hovorí Martin Kovalčík, študent odboru Finančníctvo, bankovníctvo a investovanie so špecializáciou na finančný manažment na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Ja osobne som si obľúbil cloud computing. Určite je to niečo, čomu by som sa chcel venovať aj do budúcna. Čo sa týka Slovenska, jednoznačne si už získalo minimálne povedomie o sebe ako o krajine, kde sú kvalitní a aktívni ľudia so záujmom o riešenia na svetovej úrovni,“ povedal o projekte Daniel Balogh, ktorý na Technickej Univerzite v Košiciach študuje programovanie v jazyku Java.

Spoločnosť Huawei sa na oblasť rozvoja a podpory IKT talentov zameriava aj v ďalších programoch – napríklad Huawei IKT akadémia, certifikácia HarmonyOS alebo projekt 1000 Dreams. Firma uvádza, že jej dvere sú pre odhodlaných študentov vždy otvorené.

Značky: