Úsporné 5G siete či bioplasty v smartfónoch. Technologický líder Huawei bilancuje, ako prispieva k trvalej udržateľnosti IT sektora vďaka svojmu zodpovednému prístupu. V naštartovaných pozitívnych zmenách bude spoločnosť pokračovať.
Dopady klimatických zmien sú dnes citeľné takmer po celom svete. Aj keď vlády jednotlivých štátov postupne prijímajú opatrenia, experti odkazujú, že pozitívnu zmenu môžu priniesť veľké spoločnosti v jednotlivých sektoroch ekonomiky. Technologický gigant Huawei sa verejne hlási ku vízii „zelenšej“ budúcnosti, ktorá je ukotvená v dokumentoch OSN, stratégii Európske únie a dnes už aj mnohých legislatívach štátov po celom svete.
„Tento rok sme zaznamenali zvýšený záujem našich partnerov a zákazníkov v súvislosti s tým, ako konkrétne pristupujeme k téme znižovania emisií. Zodpovednosť k životnému prostrediu je pre Huawei kľúčovou témou už od začiatku vývoja technológie 5G mobilných sietí,“ zdôraznila PR manažérka slovenského zastúpenia Huawei EBG Veronika Gallisová.
5G od Huawei? Razantne šetrí energiu
Záväzok podieľať sa na zelenej politike realizuje Huawei hneď v niekoľkých oblastiach. Dôležitou zmenou prešla produkcia vysoko špecializovaných technologických zariadení, a to najmä v kontexte nastupujúcej technológie 5G.
„Veríme, že všetky technologické inovácie a vynálezy plnia jednu a tú istú úlohu – menia svet k lepšiemu,“ okomentoval Liang Hu, prezident Huawei Technologies. Máme vraj dôvod na optimizmus. Podľa štúdií Huawei by úroveň uhlíkových emisií mala byť o 80 % nižšia ako tomu bolo v roku 2015, ak berieme do úvahy prepočet na jedno pripojenie vo svete IT technológií.
Využitím najmodernejších inovácií sa Huawei podarilo znížiť energetickú spotrebu sieťových zariadení 5G o 15 %. Huawei uvádza, že v porovnaní s konkurentmi v telekomunikačnom sektore je spotreba jeho základňových staníc o 20 % nižšia.
Menej emisií, viac úžitku
Spoločnosť prijala aj opatrenia na redukciu emisií oxidu uhličitého. Využitím bioplastov v smartfónoch a smart hodinkách sa ročný objem uhlíkových emisií znižuje o 612 ton. Produkciou ľahkých balení a recykláciou zároveň produkcia uhlíkových emisií poklesla až o 5 813 ton ročne.
Ďalšími kľúčovými oblasťami je napríklad ekologická operatíva tovární, logistických procesov, produkčných liniek alebo vývoj zelených energetických riešení. Huawei je súčasťou programu Green Choice, v rámci ktorého sa v spolupráci s 20 partnermi po celom svete podarilo znížiť úroveň vyprodukovaných uhlíkových emisií v roku 2018 až o 51 094 ton.
V roku 2015 odštartoval program OSN, tzv. Agenda 2015-2030. V rámci 17 cieľov sú obsiahnuté odporúčania, ktoré sa zameriavajú na vyriešenie celosvetových problémov, akým je aj globálne otepľovanie. Na podobných princípoch je postavená aj stratégia Európskej únie – do roku 2020, 2030 a 2050.
Hlavným cieľom medzinárodných organizácií je posunúť svetovú ekonomiku do bodu, kde produkcia nebude spôsobovať nenavrátiteľné zmeny na environmentálnej úrovni. Predpokladá sa, že IT priemysel v tomto ohľade hrá jednu z kľúčových úloh, ku ktorej významu sa Huawei dlhodobo hlási.