Garantované energetické služby (GES) oslávili v Českej republike 30 rokov.
Za tri dekády sa u našich susedov podarilo zrealizovať takmer 300 projektov v 1460 budovách, ktoré prevádzkovateľom ušetrili 6,1 miliardy CZK (približne 241,5 mil. EUR). Na Slovensku GES využívame takmer rovnako dlho, no podľa slovenskej Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES-SK) za susedmi zaostávame tak v počte realizovaných projektov, ako aj v tempe rastu využívania energetických služieb.
Garantované energetické služby sú celosvetovo využívaná metóda financovania projektov obnovy budov a zariadení. Jednou z ich výhod je, že štát, kraje, obce či firmy môžu realizovať energeticky úsporné opatrenia s nulovými vstupnými investíciami a záväzky splácať až z budúcich, garantovaných úspor. GES projekty využívajú viaceré typy verejných inštitúcií (najmä nemocnice, školy, obce) a záujem o ne rastie, predovšetkým kvôli zabezpečeniu financovania. Najväčšie výhody ponúkajú pre verejný sektor, no prax ukazuje, že sú vysoko atraktívne aj pre podniky, ktoré hľadajú záruku, že investícia skutočne prinesie požadované výsledky.
Úspešné príklady z Českej republiky
Za 30 rokov fungovania energetických služieb Českej republike sa podarilo zrealizovať takmer 300 projektov v 1460 budovách a ušetriť na prevádzke až 6,1 mld. CZK. Len za ostatný rok sa investície do GES projektov zdesaťnásobili a dosiahli celkovú ročnú hodnotu až 2 mld CZK (79 mil. eur). Podľa Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) sa v Českej republike vďaka GES projektom nevypustilo do ovzdušia 966 tisíc ton CO2, čo je množstvo, na ktorého absorpciu by bolo ročne potrebných približne 48 miliónov stromov.
Podobne ako na Slovensku, aj naši susedia začínali jednoduchými, menšími projektami v školách, kde išlo primárne o zdroje tepla či systémy merania a regulácie. Technicky náročnejšie projekty prišli však už na prelome tisícročí, pričom v tom čase boli úspory tak výrazné, že sa návratnosť projektov pohybovala v rozmedzí 5 – 7 rokov.
„Vďaka práci APES a jej členov sa nám podarilo štandardizovať potrebné procesy a dokumenty, čo zvýšilo dôveru klientov v garantované energetické služby. GES projekty sa dostali aj do regiónov a štátnych inštitúcií pričom sa postupne rozširoval aj počet opatrení realizovaných v rámci jednej zmluvy. Odkedy sa nám v roku 2017 podarilo v spolupráci so Státním fondem životního prostředí skĺbiť metódu GES s dotačnou podporou poskytovanou Operačním programem životní prostředí, môžu klienti v rámci jednej zmluvy zrenovovať tak technologické zariadenia, ako aj fasádu a okná, čím maximalizujú technicky dosiahnuteľnú úsporu (bežne 20 až 45 %) a tiež komfort pre užívateľov budovy. A stále platí, že množstvo projektov možno, vďaka dobre fungujúcemu spôsobu financovania treťou stranou s odkupom pohľadávky realizovať bez nutnosti počiatočných investícií na strane klienta,“ približuje výkonný riaditeľ českej APES Radim Kohoutek.
Slovensko opäť zaostáva
Kým sa u našich susedov stali GES, aj vďaka spolupráci so štátom, významnou súčasťou zelenej obnovy, na Slovensku využívame iba zlomok potenciálu tohto progresívneho prístupu.
„V Českej republike vidíme, ako s investíciami rastie aj rozsah a náročnosť GES projektov. Medziročné prírastky úspešných projektov na Slovensku môžeme stále počítať prakticky na prstoch jednej ruky. V roku 2023 bolo u nás preinvestovaných menej ako 5 miliónov eur, čo je približne 16-krát menej ako v Českej republike. Vzhľadom na nedostatok iných schém finančnej podpory a klimatické ciele EÚ je ale čas hovoriť na Slovensku o GES oveľa viac,“ zdôrazňuje predseda správnej rady slovenskej Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES-SK) Marcel Lauko.
Slovensko má predpoklady pre rozvoj
Ani v Českej republike však úspech neprišiel zo dňa na deň. Podľa predsedu APES-SK majú však naši susedia výhodu dlhodobého kontinuálneho vývoja, pričom výraznejšia akcelerácia prišla až v ostatných rokoch. „Nedávny raketový nárast GES je výsledkom dlhodobého úsilia množstva aktérov, pričom základnými predpokladmi úspechu bola spolupráca, vytrvalosť a entuziazmus. Dáva mi to nádej, že vytrvalým a konzistentným tlakom dosiahneme na Slovensku taký rozvoj trhu GES, ktorý významne prispeje k zníženiu energetickej náročnosti našich budov,“ uzatvára Lauko.