Tieto malé roboty by v budúcnosti mohli zásadne zmeniť viaceré odvetvia.

Inžinieri z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) vytvorili roboty, ktoré sa dokážu samy zostaviť do väčších robotov a poskladať tiež rôzne štruktúry. Ich tvorcovia tvrdia, že dokážu postaviť takmer čokoľvek, vrátane vecí, ktoré sú podstatne väčšie ako ony. V budúcnosti by mohli byť nápomocné pri stavbe budov či konštruovaní vozidiel.

Podľa MIT sú základom systému takzvané voxely, čo je termín prevzatý z počítačovej grafiky. Ide o niečo podobné ako pixel, ale s objemom, teda v trojrozmernom prostredí. Tieto voxely však nie sú len mechanické konštrukčné časti, ale každý z nich môže prenášať energiu a dáta z jednej jednotky do druhej.

To by mohlo umožniť vytváranie štruktúr, ktoré môžu nielen znášať zaťaženie, ale aj vykonávať prácu, ako je zdvíhanie, premiestňovanie a manipulácia s materiálmi. A to všetko bez nutnosti použiť káble – na prenos by slúžili výhradne voxely.

Takéto konštrukčné roboty by boli výborne využiteľné napríklad v automobilovom či leteckom priemysle, kde by mohli aspoň čiastočne nahradiť rozmerné konštrukčné linky a veľké roboty. Mohli by byť aj zaujímavou alternatívou k 3D tlačiarňam.

Ako však tvrdia vývojári, úplne autonómny, samoreplikujúci sa montážny robotický systém, ktorý by dokázal montovať komplexnejšie štruktúry vrátane väčších robotov či dokonca na základe umelej inteligencie plánoval najlepšiu postupnosť výstavby, ešte minimálne niekoľko rokov vzdialený.

Zdroj: News.mit.edu

Prečítajte si tiež:

Značky:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.