Budúcoročný rad telefónov iPhone 15 by mal priniesť niekoľko zásadných noviniek.

Prvou z nich má byť zmena konektora. To, že Apple prejde zo zastaraného Lightningu na USB-C, je už prakticky jasné. Núti ho k tomu nariadenie Európskej únie a v Apple už avizovali, že sa mu podriadia (hoci nespresnili kedy). Väčšina zdrojov však uvádza, že sa tak stane už budúci rok a Ligthing, ktorý tu bol s nami od roku 2012, odíde do zabudnutia.

S ďalšími oficiálne nepotvrdenými informáciami prišiel analytik Ming-Chi Kuo, ktorý zvykne mávať spoľahlivé informácie z dodávateľských reťazcov Apple. Tvrdí, že Pro modely iPhonov 15 čaká veľká zmena dizajnu.

Jej súčasťou má byť úplné odstránenie fyzických tlačidiel z telefónov, teda takých, ktoré sa po stlačení reálne pohybujú. Konkrétne má ísť o tlačidlo napájania a dve tlačidlá ovládania hlasitosti. Výrobca z Cupertina ich podľa Kua vraj nahradí senzorovými plochami, podobnými tlačidlu Touch ID na starších modeloch. Ich súčasťou majú byť taptické motorčeky, ktoré simulujú stlačenie a používateľovi navodia pocit, že stláča skutočné tlačidlo.

Hlavnou výhodou takéhoto riešenia je, že odstráni ďalšie tri otvory v ráme telefónu. Finálnym cieľom Apple je vraj odstrániť aj konektor a plne sa spoliehať na bezdrôtové nabíjanie i konektivitu. Zdá sa však nepravdepodobné, že k takémuto radikálnemu kroku by sa výrobca odhodlal v najbližších rokoch.

Kuo je presvedčený, že taptické tlačidlá budú pre Apple úspechom a motivujú aj výrobcov Android telefónov k podobným riešeniam.

Zdroj: Bgr.com, ilustračné foto

Prečítajte si tiež:

Značky:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.