Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Jasná vízia, stabilný líder a tvrdá drina, ktorá spočíva v „prerábke“ Slovenska zo skostnatenej na modernú krajinu. Plán obnovy nám dáva druhú šancu. V akom smere? A urobí nás to šťastným štátom? Na úplne prvej „kaviarenskej“ debate ITAPA Open Talk v moderátorskej gescii Zuzany Kovačič Hanzelovej s názvom Plán vs. realita obnovy Slovenska o tom diskutovali experti z ekonomickej, štátnej i sociálnej sféry.

Bývalý minister financií SR, podpredseda vlády a reformátor Ivan Mikloš, sociológ z Bratislavského politického inštitútu Michal Vašečka, generálna riaditeľka Sekcie Plánu obnovy z MF SR Lívia Vašáková, bývala riaditeľka Implementačnej jednotky Úradu vlády SR Miriama Letovanec a štátny tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Marek Antal – toto bola zostava pilotnej diskusie ITAPA Open Talk, ktorá nasledovala hneď po ukončení konferencie JARNÁ ITAPA 2021.

Mikloš na ITAPA OpenTalk. Zdroj: ITAPA

Hoci musí súčasný kabinet ako svoju prioritu riešiť pandémiu koronakrízy, má šancu stať sa reformnou vládou. Na ruke má totiž obrovský kapitál v podobe spustenia najzásadnejších reforiem v histórii našej krajiny. No aj keď na realizáciu Plánu obnovy a odolnosti SR dostaneme z Európskej únie miliardy eur, len tie nepostačia. „Reformy si nevyžadujú len financie, ale najmä zmenu systému fungovania štátu. Štát potrebuje víziu, vôľu a odvahu robiť reformy,“ vyhlásil na ITAPA Open Talk Ivan Mikloš.

To, že sa bez jasnej a dlhodobej vízie nikdy nepohneme vpred, dokazuje aj minulosť našej krajiny. „Pred 20 rokmi sme odštartovali zásadné zmeny, ktoré nás posunuli medzi krajiny modernej Európy. Ivan Mikloš bol vtedy ministrom financií a my sme mali jasný cieľ, ktorým sme sa riadili. Fungovalo to vtedy a nevidím dôvod, prečo by to nemalo fungovať aj teraz,“ povedal na ITAPA Open Talk sociológ Michal Vašečka.

Dôležitý je však aj čelný predstaviteľ. Na čele krajiny musí stáť líder s pevnou pozíciou i vôľou. Toto platí o to väčšmi v časoch, keď svet bojuje s epidémiou. Slovensko má zároveň výhodu, že Plán obnovy a odolnosti SR prebral z rezortu financií samotný premiér Eduard Heger. Podľa odborníkov je to to najlepšie, čo sa mohlo stať: „Samotný premiér by si z plánu obnovy mal vybrať iba niekoľko kľúčových tém a prioritne riešiť tie.“

Faktom je, že počas jedného volebného obdobia sa zázraky od vlády krajiny, ktorú epidémia tvrdo preverila, nečaká azda nik. Avšak, ak sa správnym spôsobom chopí úloh a bude ich realizovať postupne, krok za krokom, Slovensko má šancu dokázať skutočne zaujímavé veci. Napríklad aj byť krajinou, kde chcú pôsobiť mozgy sveta. Podľa štátneho tajomníka rezortu investícií Mareka Antala nám v tom pomôže pomôcť supervýkonné počítačové centrum, unikátne vo svete, o čom sa hovorilo aj na tohtoročnej JARNEJ ITAPA.

Lívia Vašáková tvrdí, že v samotnom pláne majú spomedzi desiatok reforiem a investícií na tento rok naplánované tri kľúčové reformy – optimalizáciu siete nemocníc, reformu riadenia vysokých škôl a reformu súdnej mapy. Tieto reformy majú za cieľ zlepšiť životnú úroveň občanov a zabrániť odlivu mozgov zo Slovenska. „Urobíme maximum, aby tieto opatrenia prispeli k zdravšej, vzdelanejšej a spravodlivejšej spoločnosti na Slovensku,“ uviedla Vašáková. Miriama Letovanec doplnila, že okrem stratifikácie nemocníc bude kľúčovou témou aj stavebný zákon.

Ako budeme žiť v roku 2026?

Financie z Plánu obnovy nám majú pomôcť, odborníci však upozorňujú, že úspech a šťastie krajiny nezávisí nutne od peňazí, resp. od vysokých platov či vysokej ekonomickej úrovne ľudí. Vo svojich tvrdeniach sa odvolávajú na najnovší Prieskum o najšťastnejších krajinách sveta, kde Slovensko výrazne pohorelo. Skončili sme na 57. mieste – len jednu priečku pred Uzbekistanom. „Aby sme mali šťastnú krajinu, musí byť zdravá a vyspelá. Plán obnovy môže byť cesta, ako to dosiahnuť,“ dodal Ivan Mikloš.

Otáznik dnes visí nad tým, kde bude Slovensko o päť rokov, teda po realizácií Plánu obnovy. Zástupcovia štátnej sféry nám dávajú nádej: „Zavedenímu opatrení sa vydáme na cestu smerom k zelenej a konkurencieschopnej budúcnosti,“ vraví Lívia Vašáková, pričom Marek Antal verí, že kvalita života u nás sa bude podobať životu na západe. „Je rozhodne nutné reformovať a investovať,“ uzatvorila ITAPA Open Talk Miriama Letovanec.

Značky: