Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Patrí k naspoľahlivejším značkám automobilov.  

Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spokojnosti U.S. Vehicle Dependability Study 2019, ktorú zrealizovala americká analytická spoločnosť J.D. Power. Na druhej priečke rebríčka sa rovnakým dielom usadili Toyota a Porsche.

Lexus – víťaz po ôsmy raz

Japonský výrobca prémiových automobilov sa umiestnil na stupienku víťazov prieskumu už po ôsmykrát. Prvé miesto získal na základe skóre 106 bodov. Toyota a Porsche sú na druhom mieste s rovnakým výsledkom 108 bodov. Spoločnosť Toyota sa podľa výsledkov prieskumu ukázala ako výrobca najspoľahlivejších obľúbených automobilov. Priemer pre celý automobilový trh predstavuje 136 bodov.

Lexus a Toyota vyhrávajú v kategóriach

Vozidlá značky Lexus sa ukázali ako najlepšie aj vo svojich segmentoch.  Model ES získal titul najspoľahlivejšieho kompaktného luxusného automobilu (podľa klasifikácie segmentov v USA) a v strednej veľkej kategórii luxusných SUV získal GX najvyššiu pozíciu tesne pred Lexusom  RX. Toyota tiež dosiahla skvelé výsledky – model Camry sa ukázal byť najlepším stredne veľkým vozidlom a Tundra porazila konkurenciu v kategórii Large Light-Duty Pickup. Modely Prius, Corolla a Sienna sa umiestnili vo svojom segmente na druhom mieste a RAV4, Avalon a Highlander  na treťom mieste.

Autá sú čoraz menej poruchové

Štúdiu spoľahlivosti vozidiel v USA pripravuje J.D. Power už 30 rokov – skúma počet problémov nahlasovaných užívateľmi automobilov v treťom roku ich vlastníctva. V tohtoročnom prieskume sa zúčastnili používatelia  modelov z roku 2016. Priemer za celý trh, ktorý v tomto roku predstavoval 136 bodov,  je o 6 bodov lepší ako v minulom roku a až o 20 nižší ako pred dvomi rokmi. To potvrdzuje to, že  moderné autá sú čoraz menej poruchové. Dave Sargent, viceprezident spoločnosti J.D.Power,  však zdôrazňuje, že výrobcov automobilov čakajú stále nové výzvy, súvisiace s čoraz sofistikovanejšou konštrukciou automobilov.