Otázka čitateľa: Na mojom notebooku Lenovo ThinkPad L14 G3 AMD chcem rozšíriť kapacitu úložiska, pričom som prišiel na to, že v jeho útrobách sa nachádza nevyužitý druhý M2 slot, určený pre WWAN. Chcem sa opýtať, či do tohto slotu môžem zapojiť ďalšie SSD. Ide o klasický slot, alebo sa niečím líši? Nehrozí pokazenie notebooku ak daný slot použijem na disk?
SSD používa M.2 slot napojený na PCIe zbernicu. Komunikuje cez NVMe rozhranie, pričom na vašom zariadení je takáto možnosť pripojenia len jedna (obsadená), čo je vo sfére notebookov obvyklé.
Slot, respektíve konektor M2 je ale v základe len koncovka, ktorú je možné využívať aj na iné typy zberníc.
Váš notebook má špecifikum v tom, že je tzv. WWAN-ready, čo v základe znamená, že je do neho možné osadiť sieťovú kartu/modul pre Wireless WAN. Tá sa od klasickej bezdrôtovej WLAN siete (Wi-Fi) odlišuje v tom, že používa mobilnú konektivitu, podobne ako váš telefón v súvislosti s LTE a 5G sieťami.
Notebook je na to pripravený voľným M.2 slotom, vedľa ktorého je konektor internej antény. Mobilný sieťový modul teda stačí zasunúť, pripojiť a po aktivácii mobilným operátorom používať.
Osadiť do tohto M.2 slotu dodatočné SSD je síce koncepčne možné, pretože stále ide o dátový konektor, avšak nie je s tým počítané.
Budú vám jednak chýbať otvory na skrutky na správnom mieste a takisto je možné, že daný priestor rozmerovo na SSD nebude stačiť a notebook by ste nazad nezakrytovali.
Každopádne aj keby sa vám SSD disk podarilo upevniť a bezpečne do tohto slotu zasunúť, bolo by to Pyrrhovo víťazstvo.
Daný M.2 slot nie je napojený na PCIe zbernicu, ktorá dokáže prenášať poľahky gigabajty dát v jednej sekunde, ale na obyčajnú starú USB 2.0 zbernicu.
Sieťovej karte na príjem mobilného signálu to stačí, ale z SSD disku, ktorý by bol limitovaný na dátovom toku zhruba 25 MB/s, by ste asi veľkú radosť nemali.
Inak povedané, fungoval by v základe 200 až 1000 × pomalšie, ako by bol schopný z hľadiska surových dátových transferov. Z hľadiska simultánnych čítacích prístupov by bola situácia ešte horšia a prakticky by sa choval ako 20 rokov starý USB kľúč, zo začiatku storočia.
Takže odpoveďou na vašu otázku je, že pripojenie možné síce je a notebook si tým nepokazíte, avšak nie je to niečo, čo by stálo za vykonanie.
V prípadoch kedy je slot napojený aspoň na jednu linku PCIe (tento údaj inak než zapojením nezistíte, pretože výrobca notebooku nemá dôvod to vo verejnej dokumentácii nikde uvádzať), čo je prípad niektorých notebook DELL, stálo by to za zváženie v prípade nejakej extrémne núdze.
Podobne použiteľné sú prípady, ak je slot napojený na USB 3.0 zbernicu, ktorá pár stoviek MB/s zvládne. V základe ale nikdy nedosiahnete výkon, akého by bol daný SSD schopný na plnohodnotnom pripojení.
Vzhľadom na ceny je preto obvykle lepšie zvážiť výmenu stávajúceho SSD za kapacitne väčší.