Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na Slovensku pribudlo 20 automatických externých defibrilátorov (AED), ktoré pomáhajú pri náhlom zastavení srdca. Darovala ich zdravotná poisťovňa Dôvera, lokality vybralo Operačné stredisko ZZS SR.

Automatický externý defibrilátor (AED) je prístroj, ktorý dokáže zachrániť ľudský život a vie ho použiť aj laik bez medicínskeho vzdelania. Ak sa AED použije dostatočne rýchlo, zvýši sa šanca na prežitie človeka po kolapse až na 70 percent.

Pri náhlom zastavení srdca odumierajú mozgové bunky bez prísunu kyslíka už po 3 až 5 minútach. Záchranári nemôžu byť ani pri najlepšej vôli ihneď pri každom pacientovi. Preto má AED z hľadiska záchrany životov a poskytnutia prvej pomoci obrovský význam.

AED rýchlejší ako sanitka

Priemerný čas dojazdu ambulancie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) je na Slovensku viac ako 11 minút. Ak je v okolí dostupný AED, pomoc môže byť na mieste oveľa rýchlejšie.

„Pomôcť môžu aj nepreškolení záchrancovia. Stačí zavolať na tiesňovú linku 155 a počúvať pokyny operátora a hlasové povely prístroja, ktorý dokáže komunikovať v slovenskom jazyku,“ uviedla Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska ZZS SR.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vedie register AED, aktuálne v ňom eviduje 1949 prístrojov vrátane ich adries a v niektorých prípadoch aj kontakty na tzv. first responderov.

Sú to záchrancovia vyškolení v oblasti prvej pomoci – štátni a dobrovoľní hasiči, aj mestskí policajti. Po výzve z tiesňovej linky 155 dokážu v prípade potreby pomôcť a použiť AED. „Ich pomoc využívame vtedy, ak sú záchranári od pacienta s náhlym zastavením srdca priďaleko,“ vysvetlila Alena Krčová.

Počas uplynulých piatich rokov boli AED úspešne použité vo viac ako 150 prípadoch s náhlym zastavením krvného obehu.

Verejná mapa AED

Okrem registra, ktorý slúži pre interné účely operátorov tiesňovej linky 155,  operačné stredisko priebežne aktualizuje verejne dostupnú mapu AED. Aktuálne sa v nej nachádza 1335 AED. Sú to prístroje, ktorých vlastníci alebo držitelia súhlasili so zverejnením.

Do tejto mapy pribudne aj 20 defibrilátorov, ktoré darovala zdravotná poisťovňa Dôvera. Ide o špičkové prístroje so slovenským návodom — zvukovými a vizuálnymi inštrukciami na obsluhu, ktoré možno použiť bez špeciálneho školenia. Budú umiestnené na verejne dostupných miestach s vysokým a častým výskytom ľudí.

 „Jeden z prvých defibrilátorov sme v apríli odovzdali v krízovom centre pre vojnových utečencov z Ukrajiny v Nitre, ďalší je napríklad k dispozícii v krízovom centre v Žiline. Niekoľko AED sme darovali na základe odporúčania záchranárov konkrétnym dobrovoľným hasičským zborom a mestským policajtom. Projekt uzatvárame v Sološnici, kde necháme posledný z dvadsiatky AED zakúpených na pomoc pacientom,“ doplnil PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Fakty o AED:

  • šance na prežitie človeka po kolapse zvyšuje až na 70 percent
  • priemerný dojazd posádky RLP je 11 minút
  • AED môže byť na frekventovaných miestach k dispozícii už do 3 minút
  • mozgové bunky odumierajú bez kyslíka po 3 až 5 minútach
  • v internom registri záchranárov je 1949 AED
  • vo verejne dostupnej mape AED je ich 1335
  • 20 moderných AED s návodom v slovenčine darovala Dôvera

Zobrazenie mapy AED

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit