Telegram nie je taký bezpečný ako Signal.
Bežnému používateľovi to síce nemusí prinášať rozdielny „zážitok v používaní“, no v podstate sa nemôžete na skutočnú bezpečnosť spoľahnúť. Odborníci argumentujú najmä tým, že šifrovanie end-to-end nie je v predvolenom stave zapnuté. Signal je navyše open-source a tak sa dá skontrolovať, či nie je súčasťou kódu niečo podozrivé. Tým netvrdíme, že Telegram je podozrivý.
Aplikácia býva na Slovensku ale aj v iných krajinách využívaná na šírenie dezinformácií. Aplikácia podporuje tajné konverzácie, no je potrebné ich aktivovať dodatočne a neplatia pre skupinové chaty. Aj to je rozdiel oproti Signalu, ktorý používa koncové šifrovanie na chaty alebo skupinové hovory.
Pravda je, že Telegram ponúka obrovské množstvo funkcií a patrí medzi najvybavenejšie komunikátory. Dalo by sa povedať, že ponúka najviac nástrojov pre diskutujúcich aj vlastníkov kanála. Ide o možnosti jeho správy, nie len vizuálov vo forme Emoji, nálepiek atď.
Odborníci kritizujú nemožnosť overenia šifrovacieho algoritmu. Telegram používa vlastný systém na šifrovanie správ, čo predstavuje nevýhodu oproti otvoreným riešeniam pri potenciálnom hľadaní chýb.
Zdroj: CySecurity News
Prečítajte si aj: