Je vhodné používať notebook dlhodobo zapojený v elektrickej sieti?

1

Otázka čitateľa: Kúpil som si nový notebook s integrovanou batériou, ktorú nie je možné používateľsky vymeniť. Rád by som sa opýtal, ako je takýto notebook najlepšie používať v domácnosti, aby bola životnosť batérie čo najvyššia. Keď notebook používam doma, väčšinou som blízko zásuvky, takže ho môžem pripojiť do elektrickej siete. Je to však vhodné aj dlhodobo? Nepoškodzuje sa batéria, ak je notebook takto pripojený celé dni alebo týždne? Počul som, že sa batéria prebíja a stráca životnosť a nerád by som ju zničil a notebook potom už nemohol efektívne používať mimo domu. Nie je lepšie ho používať na batériu a keď sa batéria vybije napríklad do 15 – 20 %, nabiť ju doplna a zase odpojiť od zásuvky?

Najvhodnejší spôsob závisí pomerne dosť od toho, akým štýlom a ako často zariadenie používate. Ak napríklad používate svoj notebook len niekoľkokrát do týždňa, a to vždy napríklad len na polhodinu, je najvhodnejšie ho používať na batériu a nabíjať ho vtedy, keď je to potrebné. Ak naopak používate notebook každý deň, a to celý večer napríklad šesť hodín, je vhodnejšie ho napájať zo siete. Prečo je to tak?

Na životnosť batérie vplýva niekoľko faktorov, vrátane rýchlosti vybíjania podľa stupňa záťaže, prevádzkovej teploty a spôsobu nabíjania, avšak tým vôbec najväčším, na ktorom z používateľského hľadiska záleží najviac, je počet nabíjacích cyklov. Dôležitým faktom ale je, že nie každý cyklus je totožný. Plný cyklus, pri ktorom sa batéria takmer kompletne vybije a následne nabije je výrazne odlišný od toho, keď batériu nabijete z 50 % na 100 % alebo zo 40 % na 70 %.

Súčasné notebooky používajú rovnako ako smartfóny a tablety batérie typu Li-ion. Pri týchto batériách platí, že 500 kompletných nabíjacích cyklov (nabitie z 0-10 % na 100 %) opotrebuje batériu zhruba tak, ako trojnásobok „polovičných“ cyklov z 50 % na 100 %. To je pomerne zaujímavé, pretože podľa jednoduchej matematiky by malo ísť len o dvojnásobok. Je teda vidieť, že nabíjanie od zhruba 50 % je pre batériu šetrnejšie.

Integrovaná batéria v ultrabooku

Tento efekt sa už ale viac nezvyšuje. Pri „štvrtinových“ cykloch nabíjania zo 75 % na 100 % je opotrebovanie ekvivalentné pri zhruba 2500 cykloch, čo je päťnásobok hodnoty plného cyklu (oproti štvornásobku, ktorý by sa dal očakávať), takže aj keď je stále ten štvrtinový trošku viac šetrný, je šetrný už menej ako „polovičný“ cyklus.

Ak používate notebook šesť, osem či ešte viac hodín denne, bolo by bláznovstvo ho niekoľkokrát za deň prakticky kompletne vybiť (pri náročných úlohách, ako napríklad hraní hier, aj za 1 – 2 hodiny) a následne ho trikrát, štyrikrát či dokonca ešte viackrát denne nabíjať plným cyklom. Batériu by ste opotrebovávali skutočne výrazne a behom jedného až dvoch rokov by bola v katastrofálnom stave.

V takýchto prípadoch je preto vhodné mať notebook pripojený do elektrickej siete. Mnoho ľudí je pri tom na pochybách, pretože často majú v hlave rady o životnosti batérií, ktoré sa týkali predchádzajúcich generácií s odlišnou chemickou konštrukciou (NiCd a NiMH) a takisto odlišných konštrukcií nabíjačiek. Obávajú sa teda, že pri trvalom pripojení do siete batériu prebíjajú a ničia. Táto obava je ale bezdôvodná.

Súčasné Li-ion/Li-pol batérie sú síce na prebitie ešte omnoho viac náchylnejšie ako ich predchodcovia, avšak keďže takéto prebitie ich môže celkom znefunkčniť, výrobcovia to nemôžu dopustiť. Z tohto dôvodu sú notebooky, smartfóny a iné zariadenia vybavené kontrolným čipom nabíjania batérie, ktorý ju po kompletnom nabití odpojí z nabíjacieho okruhu. Aj keď máte notebook napojený do siete celý večer, batéria sa nikdy neprebije.

Rozsah cyklov, pri ktorých dôjde k opotrebovaniu batérie na úroveň 70 % svojej pôvodnej kapacity

Možno vás teda napadne, že sa opotrebováva tým, že prechádza veľkým množstvom nabíjacích cyklov, pretože sa stále nabíja z 95 % spať na 100 % napríklad stokrát za deň. Takto to ale nefunguje. Batéria je prakticky odpojená a jej nabitie klesá samovoľným vybíjaním, podobne ako keď je notebook vypnutý. Aj keď sa teda začne nabíjať znova napríklad pri 93 % (percento záleží od použitého manažmentu), pokles na túto hodnotu zo 100 % trvá mnoho hodín či dokonca dní.

Ak by ste zariadenie používali takto rok, bolo by vhodné ho raz za čas odpojiť a batériu použiť plnohodnotne napríklad raz za mesiac, avšak predpokladáme, že notebook budete občas brať aj mimo domu a elektrickej siete, takže vás to vôbec nemusí trápiť.

Každopádne myslite na to, že kapacita batérie bude časom klesať, nech už budete robiť čokoľvek. Tento proces môžete správnym používaním spomaliť, nie však zastaviť.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom januárovo-februárovom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

O autorovi

Profesionálnej žurnalistike sa venujem od roku 2006. Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z prostredia hardvéru, výrobných procesov polovodičov, umelej inteligencie a ďalších technológií. Mojou doménou je takisto servis hardvéru aj softvéru.

Jeden komentár

 1. Zdravím Vás, trocha Vás poopravím.
  Najväčší vplyv na životnosť batérie má hlavne cyklovanie batérie, áno s tým súhlasím.
  Avšak… najväčší efekt ako predlžiť životnosť batérie je práve horná hranica nabitia. To znamená že nieje vhodné batériu nabíjať na 100%. Vrchná hranica nabitia batérie má razantnejšie dopady na životnosť batérie ako spodná hranica nabitia. Pri niektorých notebookoch je to problém, nastaviť si vypnutie nabíjanie pri napr 60% nabitia ale existuje mnoho aplikácií ktoré to dokážu. Asus má oficiálnu aplikáciu MyASUS kde si to dokážete nastaviť.
  Ak notebook potrebujete používať z batérie nabijete si ju na 100%… ak notebook používate ako stolný PC nabijete si batériu na 60% kapacity alebo menej ak je to možné.
  Hlavnou príčinou prečo batérie v notebookoch ktoré sú používané ako stolné PC končia po dvoch rokoch je udržiavanie batérie na 100% nabitia. Tento stav by sa dal porovnať k skladovaniu li-ion batérií kedže je batéria nevyužívaná.
  Li-ion batérie je najlepšie skladovať pri 30-40% nabití, v takomto stave sa batérie môžu skladovať mesiace aj roky… bez významnej straty kapacity. T.j. napr. po roku skladovania batérii klesne kapacita o cca 2%.
  Ak batériu skladujete pri 100% kapacity po dobu 1 mesiaca, kapacita batérie bude po mesiaci okolo 90-95%.

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné TOUCHIT v limitovanej edícii
s bezdrôtovými slúchadlami a rúškom.
Kliknite a zistite viac>>