Ideálnym spôsobom na zachytenie najlepších a najakčnejších okamihov z dovolenky alebo výletu v horách, sú akčné kamery.

Tie poskytujú výbornú odolnosť, širokú ponuku príslušenstva a kvalitný záznam videa i fotografií. So žiadnym smartfónom ani fotoaparátom, nezachytíte také okamihy, ako s dobrou akčnou kamerou. My sme niekoľko takýchto kamier testovali a vybrali sme z nich tie, ktoré zaujmú najmä výborným výkonom a v niektorých prípadoch aj výhodnou cenou.

Akčná kamera Xiaomi Yi, prvej generácie, je výborný adept pre mnohých aj nových a neskúsených používateľov. Má výborné podanie obrazu, široký uhol záberu a snímač Sony R CMOS S s rozlíšením 16 Mpx. V ponuke je záznam 2K alebo Full HD videa, no nechýbajú ani časozberné a spomalené videá. Xiaomi ponúka bohatý výber kvalitného príslušenstva a kompatibilitu s príslušenstvom kamier GoPro. Výdrž na batériu je slušná, ale výhodou je možnosť dokúpenia ďalších batérií, ktoré môžete mať plne nabité v batohu, a tak sa nestarať o nabíjanie počas výletu. No, ak batérie nemáte, kamera sa dá nabíjať cez microUSB port aj pomocou powerbanky. V základe stojí táto kamera príjemných 105 eur. Nevýhodou je absencia LCD displeja, ale ak by to bol problém, je tu nástupca Xiaomi Yi 2. Táto akčná kamera ponúka nahrávanie 4K videa, disponuje LDC displejom a pokročilou stabilizáciou obrazu s dvojnásobnou cenovkou, čo je stále zaujímavé riešenie.

Ďalším zariadením je asi najznámejšia akčná kamera GoPro Hero 4, ktorá ponúka bohatú výbavu, výborný 12 Mpx snímač a nahrávanie 4K videí. Stabilizácia obrazu a LCD displej je samozrejmosťou, no cenovka je o niečo vyššia a začína na sume okolo 500 eur, bez príslušenstva.

Na zachytávanie okamihov v inej dimenzii je ako stvorená akčná kamera 360 fly. Táto kamera zachytáva obraz v 360°, tak, ako by ste boli v strede deja. Môžete sa pozerať okolo seba, hore, dole či za seba a stále máte prehľad o tom, čo sa okolo vás dialo. 360 fly je odolná kompaktná kamera 720p s guľovým telom a priemerom 61 mm. Je prachotesná a vodotesná (IP67), odolná voči nárazom a teplotám od -20 °C do 40 °C. Nechýba stabilizácia obrazu, 3-osový gyroskop a akcelerometer. Vnútorná pamäť má kapacitu 32 GB. Optická časť kamery má 8 segmentov a poskytuje veľmi kvalitný obraz. O tom, čo kamera robí sa dozviete z 3-farebnej LED diódy a vibrácie kamery. Univerzálnym riešením je mobilná aplikácia pre iOS a Android. Tu máte presný prehľad o tom, čo kamera robí, aký obraz môže snímať a zaznamenávaný obraz môžete v aplikácii ihneď aj editovať. Kameru 360 fly kúpite od 499 eur.

Pri všetkých spomenutých akčných kamerách je samozrejmosťou dostatočná odolnosť, príslušné mobilné aplikácie, bohaté príslušenstvo a konektivita cez Bluetooth alebo Wi-Fi.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom júnovom vydaní TOUCHIT č. 5/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Téma: Pripravte sa na LETO

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE