Znovuzrodenie značky Technics – srdcová záležitosť fanúšikov, technikov aj manažmentu.
Na veľtrhu IFA 2014 sa „znovuzrodila“ spoločnosť Technics, aby slúžila audiofilom digitálneho veku. Tento rok oslavuje piate výročie obnovenej činnosti, odkedy opäť vyrába špičkové gramofóny a iné audio prístroje obdivované dídžejmi a poslucháčmi na celom svete.
Značka Technics bola vždy synonymom inovácií a originality. Prvý produkt bol verejnosti predstavený v roku 1965 – išlo o kompaktný reproduktor Technics 1 s podobnou basovou charakteristikou akou disponujú tradičné stĺpové reproduktory. Z mnohých ďalších prelomových modelov možno vybrať napríklad SE-10000, vyrábaný od roku 1972, teda prvý zosilňovač na svete s vysokokapacitným stálym napájaním. Ďalšou ikonou sa stal reprosystém SB-7000 (1975), v ktorom firma uplatnila svoj jedinečný systém lineárnej fázy a ovplyvnila tak celý rad výrobcov po celom svete. V 90. rokoch prišiel nesmierne populárny predzosilňovač SU-C7000, ktorý oddelil striedavé napájanie od obvodov signálu, čo výrazne vylepšilo kvalitu zvuku.
Mimoriadne dobrú povesť má značka medzi dídžejmi – môže za to SP-10, prvý gramofón na svete s priamym náhonom, predstavený v roku 1970 a následne rad SL-1200, obľúbený niekoľko desaťročí. Tieto gramofóny výrazne obmedzili vibrácie a nepravidelnú rýchlosť pohybu pri otáčaní, čo sú problémy spojené s technológiou tradičného remienkového náhonu.
Vysoké rozlíšenie – záchrana značky
Moderné trendy v audio technológii – kvalitnejšia digitálna hudba
Začiatkom storočia všetko ustúpilo inému trendu – výrazne komprimovanej hudbe v digitálnych formátoch. V tej dobe Panasonic prevádzku značky Technics ukončil – jej reputácia a skúsenosti boli určené skôr nadšeným audiofilom, ktorým spomínaná doba svojím dôrazom na praktickosť a maximálnu úsporu dátového priestoru príliš nepriala. Našťastie, stále existovalo dosť ľudí, ktorým na kvalite zvuku záležalo, a technologický vývoj postupne umožnil zvyšovanie bitrate pri kódovaní hudby, z čoho sa potom vyvinulo audio s vysokým rozlíšením. V polovici prvej dekády nového tisícročia sa bežne používali oveľa kvalitnejšie digitálne formáty, dokonca v štúdiovej kvalite. A Panasonic nemohol na tento vývoj a nový dopyt po kvalitnom počúvaní reagovať lepšie ako obnovením slávneho mena Technics. V roku 2015 tak spoločnosť predstavila prvé nové modely pod heslom Rediscover Music (Znovu objavte hudbu).
Oživenie slávnej značky Technics pod vedením odborníkov
Od nadšencov pre nadšencov
Na čele oživovacieho procesu stála riaditeľka projektu Technics Michiko Ogawa, odborníčka v odbore psychoakustiky a tiež vynikajúca jazzová pianistka. Jej erudícia a nadšenie sú pre značku charakteristické – okrem iného stála pri vývoji prvého ultratenkého reproduktora s veľkou membránou na svete (išlo o model Technics AFP1000 z roku 1988, ktorý používala Štátna opera vo Viedni). Ako profesionálna hudobníčka prežila veľmi úspešnú kariéru, vydala 14 CD a hrala na mnohých svetovo preslávených scénach, napríklad nedávno spoločne s filharmóniou Kansai v Osake.
Produkty značky Technics neslúžia len na reprodukciu zvuku – hrajú dôležitú úlohu pre celkové prostredie, v ktorom sa nároční poslucháči oddávajú svojej vášni. Tí sa tak môžu doslova ponoriť do dynamickej, živej hudby. V digitálnej ére je hlavným stavebným kameňom stratégie značky cesta za tzv. definitívnom zvukom, čo Michiko Ogawa opisuje nasledovne: „Dynamika živej hudby, dychberúce ticho a napätia hudobných vystúpení. Energia hudobníkov, inšpirácie v hlasoch spevákov. Tieto definitívne esencie hudby nikdy neprestaneme hľadať. „
Nadčasový dizajn v každom detaile
Inovácia digitálneho veku
Keď sa Technics pred piatimi rokmi vrátil na scénu, začal s jednoduchým a silným portfóliom, ktoré tvorili modely Reference Class R1 a Premium Class C700. V oboch prípadoch išlo o prvé plody inovácie firmy pre digitálny vek s novinkami, ako je technológia JENO, ktorá výborne rieši šum a nechcené skreslenie zvuku. Medzi ďalšie prelomové systémy a funkcie, ktoré firma dodnes vylepšuje a rozvíja, patrí napríklad technológia LAPC (Load Adaptive Phase Calibration) alebo Technics Digital Link, vysokorýchlostné tiché napájanie, architektúra izolujúca digitálny šum, batériový generátor hodinového signálu, optimalizované obvody a pod.
Všetky tieto dôležité technológie umožnili značkovým produktom prenášať signál vo vysokom rozlíšení do reproduktorov a priniesli tak zvuk v kvalite maximálne blízkej živému hraniu. Poslucháč má tak pocit, že hudobníci hrajú priamo v miestnosti vedľa neho. Technický riaditeľ Tetsuya Itan k tomu dodáva: „Počúvanie ešte vylepšujú koaxiálne reproduktory Technics. Aj naďalej chceme vyvíjať ďalšie technológie, aby sme nestratili svoju pozíciu na špičke kategórie digitálneho audia. „
Dedičstvo + originalita = krásne a obľúbené produkty
Portfólio, ktoré ctí tradíciu a pozerá do budúcnosti
V roku 2016 pribudla k spomínaným priekopníckym modelom R1 a C700 hneď šestica noviniek, okrem iného aj túžobne očakávaná nová verzia gramofónu s priamym náhonom SL-1200. Okrem toho sa zrodil rad Grand Class, zastúpený hudobným serverom ST-G30 a sieťovým zosilňovačom SU-G30. Do Premium Class pribudli prvé modely OTTAVA, kompaktný reprosystém SC-C500 a sieťový zosilňovač SU-C550.
Počas nasledujúcich dvoch rokov vylepšil Technics rad G novým zosilňovačom SU-G700 a podlahovými reproduktormi SB-G90, ktoré sa skvele hodia v kombinácii so SACD prehrávačom a sieťovým streamerom SL-G700 (ten bude uvedený na trh tento rok v lete). V rade Premium Class C zase vznikol kompletný systém SC-C70 a systém bezdrôtových reproduktorov SC-C50, oba boli predstavené na veľtrhu HIGH END v Mníchove. Všetky novinky z radu Premium Class C sú vybavené technológiou JENO a LAPC, prípadne kalibračným systémom Space Tune. Výsledkom je tak plný zvuk mimoriadne bohatý na detaily. Tento rok sa na veľtrhu HIGH END rozrastie séria C o malého brata modelu SC-C50, teda o typ OTTAVA SC-C30.
V priekopníckych stopách modelu SL-1200 vznikli v minulých dvoch rokoch ďalšie špičkové gramofóny, napríklad SL-1000R a v roku 2019 potom SL-1210MK7 s vysoko citlivou prenoskou, bezjadrovým motorom s priamym náhonom, pevnou skriňou a špičkovým tlmičom, čo znamená bezkonkurenčnú stabilitu. Logickým dôsledkom renomé značky v oblasti gramofónov bol prvý model v rade Premium class, SL-1500C. Pre fanúšikov nočného počúvania je k dispozícii aj dvojica nových slúchadiel Technics EAH-F50B a F70N.
Produkty Technics žnú od obnovenia značky skvelé recenzie po celom svete. Dídžeji na gramofónoch oceňujú najmä jednoduché ovládanie a univerzálne funkcie. Rovnaké nadšenie prejavujú aj audiofilovia, ktorým ide predovšetkým o dokonalú reprodukciu a priestorovú hĺbku.
Prísľub do budúcna
30 modelov po piatich rokoch
Päť rokov po obnovení má Technics na súčasnom trhu pevné miesto – momentálne predáva 31 modelov a čoskoro sa chystajú ďalšie. Napriek tomu firma rozhodne nemieni zaspať na vavrínoch. Naopak, práve naberá poriadne tempo, pretože aj hudobný svet sa neustále vyvíja. Jedna istota ale zostáva – aj naďalej sa v portfóliu Technics budeme stretávať s mimoriadne kvalitnými produktmi, vďaka ktorým bude počúvanie hudby radosťou. Onedlho sa zákazníci môžu tešiť na nové modely z radov Reference a Grand, okrem iného na gramofóny a slúchadlá. Chystajú sa aj novinky v rade lifestylových produktov Premium. Okrem toho Technics pomáha svojou erudíciou aj spoločnosti Panasonic, ktorej experti spolupracujú s Technics na vývoji najrôznejších TV, blu-ray prehrávačov a soudbarov. Niektoré z nich tak nesú hrdé označenie Tuned by Technics.
Hlavnou motiváciou firmy Technics je lepší život pre všetkých. Ako vyhlásil Tetsuya Itan: „Technics bude aj naďalej vylepšovať audio technológie a ponúkať špičkové zážitky milovníkom hudby, pretože aj my hudbu milujeme.“ Vďaka mnohoročným skúsenostiam a závideniahodnej reputácii bude mať firma aj v budúcnosti skvelé postavenie a iste sa v jej portfóliu budeme aj naďalej stretávať s modelmi, ktoré sa časom stanú legendami.