Inovovať zabehnutú sériu býva stratégia na istotu.

Robí to tak nielen Technics, ale aj ostatní výrobcovia a ťaží z toho najmä používateľ. Nový model prináša menšiu nabíjaciu škatuľku, predĺženú výdrž, lepšiu kvalitu hudby a supersilné odhlučnenie, ktoré je vážnou konkurenciou pre ostatné slúchadlá in-ear na trhu.

Predchádzajúci model s označením Technics EAH-AZ80 som testoval koncom roku 2023 a už vtedy išlo o slúchadlá, ktoré sa vydali iným smerom než väčšina modelov na trhu. Poskytovali všetko, čo ste potrebovali, no okrem zaužívaných funkcií ste mohli pripojiť slúchadlá až k 3 zariadeniam naraz. Počet zariadení, ktoré používame, sa rozrastá, takže toto nie je márna výhoda.

Zaujímavosťou je použitie snímača priblíženia na pozastavenie hudby, keď si slúchadlá vyberiete z ucha. Dobre, toto majú slúchadlá aj v tej najlacnejšej kategórii. Tu však výrobca zašiel ďalej a obnoví prehrávanie obsahu len vtedy, ak si ich do 1 minúty vložíte naspäť. Je to detail, ale užitočný. Okrem toho oceníte fakt, že pri vybratých slúchadlách nebude fungovať dotykové ovládanie.

Ďalšie technické detaily priamo z predstavenia vo Varšave sa dozviete v tomto článku.

Technics EAH-AZ100 Zdroj: TOUCHIT
Technics EAH-AZ100

Supersilné odhlučnenie

Odrušenie okolitých zvukov v uchu závisí od použitých nadstavcov. To je len časť úspechu a svoj podiel na kvalite odhlučnenia má technológia, ktorú značka Technics do slúchadiel priniesla. Používa adaptívny systém nastavenia, takže úroveň odhlučnenia sa automaticky prispôsobuje okolitému hluku. Ja som si však zvykol na maximálnu úroveň, ktorú si môžete nastaviť a adaptívnu funkcionalitu vypnúť.

Samotné založenie slúchadiel do ucha vás skutočne izoluje a zapnutie ANC ešte viac umocní tento pocit. Je taký silný, že mnohým používateľom môže na začiatku prekážať, a tak si môžete na stupnici vybrať vlastnú intenzitu.

Vynikajúce sú aj na telefonovanie a výrobca ich špeciálne skonštruoval tak, aby sa dalo telefonovať v hlučnom prostredí a bolo vás zreteľne počuť. Využíva na to technológiu Voice Focus AI. Jej úlohou je automaticky upravovať intenzitu mikrofónov a filtrovanie rušenia okolo vás. Aj tá má ešte nastavenie, podľa toho, čo všetko chcete filtrovať.

5 veľkostí nadstavcov

Na čo najlepšie odhlučnenie a najmä šírenie zvuku inovoval výrobca aj svoje nadstavce. V minulosti používal materiál, pozostávajúci z 2 typov hustoty alebo tuhosti. Tentoraz sú nadstavce s 3 typmi tuhostí a najtuhšie a teda najpevnejšie sú v spodnej časti a postupne sa segmentovo znižuje ich tvrdosť. Je to kvôli tomu, aby sa zvuk šíril dohora respektíve priamo do vášho ucha z magnetického meniča a nedochádzalo po bokoch k jeho stratám.

Chcete počuť okolie

ANC sa dá vypnúť alebo si nastaviť ambientný zvuk, čo je vhodné napríklad pri pohybe na ulici alebo ak potrebujete lepšie počuť bez toho, aby bolo treba slúchadlá vyberať z ucha.

Ambientný režim má už tradične dve nastavenia, a to transparentný režim, ktorý bude prepúšťať všetko vo vašom okolí a režim upozornení, ktorý utlmí trošku dianie okolo vás. Bude ale prepúšťať vyššie tóny. Tento režim sa zvykne používať pri potrebe počuť nejaké hlásenie, napríklad pri čakaní na vlak.

Prepínanie medzi zariadeniami

Slúchadlá podporujú vysokokvalitný prenos zvuku cez kodek LDAC a vtedy sú dostupné len v režime pre 2 pripojenia k zariadeniam. Výrobca však aj priamo vo svojej aplikácii Audio Connect odporúča vymedziť tento režim iba na 1 zariadenie. Celkovo máte k dispozícii pripojenie k 3 zariadeniam v jednom čase, no vtedy tento vysokokvalitný režim nebude k dispozícii vôbec.

Prepínanie medzi zariadeniami podľa toho, z ktorého zariadenia sa bude šíriť zvuk, sa dá nastaviť v aplikácii. V mojom prípade som si automatické prepínanie vypol. Automatika fungovala tak, že popri pozeraní filmu na YouTube v počítači sa automaticky prehrávanie zastavilo, ak som používal aj telefón a objavil sa zdroj zvuku. Na to stačila aj reklama na webovej stránke. V každom prípade máte možnosť rozhodnúť, ako budú slúchadlá fungovať cez skutočne detailné možnosti v mobilnej aplikácii.

Medzi novinkami je aj podpora kodeku LC3, ktorý umožňuje prenos prostredníctvom špecifikácie Low Energy Audio a v režime Auracast. Táto funkcia sa objavuje v prémiových slúchadlách čoraz častejšie. K dispozícii je aj v slúchadlách JBL Tour Pro 3.

Vylepšené meniče

Výrobca prináša meniče nazvané ako Magnetic Fluid Driver. Tie obsahujú magnetickú tekutinu, ktorá má pomôcť zlepšiť prejav nízkych tónov a dosiahnuť podporu pre vysoké rozlíšenie zvuku.

Audio Connect umožňuje nastaviť ekvalizér, pričom na výber sú preddefinované režimy, ako aj trojica vlastných nastavení. Na prejave zvuku je to počuť.

Kvalita zvuku je špičková aj pri filmoch, ktoré majú zvuk nahratý s technológiou Dolby Atmos a takisto je tu aj podpora sledovania polohy vašej hlavy kompatibilná s technológiou Dolby Head Tracking. Toto je super, viac pri hraní hier než hudbe, prípadne pri počúvaní hovoreného slova.

Technics EAH-AZ80  sivé a čierne Technics EAH-AZ100 Zdroj: TOUCHIT
Technics EAH-AZ80 sivé a čierne Technics EAH-AZ100

Výdrž batérie

Nevýhodou minulej verzie slúchadiel bola naozaj výrazne kratšia výdrž na jedno nabitie. Slúchadlá podľa výrobcu vydržali na jedno nabitie iba 7 hodín. Aj z mojej skúsenosti to bolo absolútne maximum a v praxi ste museli počítať s kratšou výdržou. Novinka umožní 7-hodinové počúvanie hudby v prípade zapnutia režimu LDAC.

To je ten najkvalitnejší režim zvuku, ak použijete bežný kodek a zvýšite výdrž na 10 hodín. Na 12 hodín sa dostanete pri vypnutom ANC. Celkovo máte aj s nabíjacou škatuľkou až 28 hodín počúvania. Nabíjanie je cez USB-C, ale aj bezdrôtovo technológiou Qi.

Verdikt

Technics EAH-AZ100 sú technologicky vyspelé a kvalita zvuku je naozaj špičková. Priestorový režim Dolby Atmos má svoje čaro, najmä ak máte k tomu aj odpovedajúci obsah. Mnoho filmov na Netflixe a iných streamovacích službách môžete takýmto spôsobom pozerať a rýchlo si na to zvyknete.

Slúchadlá majú všetky podstatné funkcie, ktoré od nich očakávate, ako je napríklad plná prispôsobiteľnosť dotykového ovládania, režimy pripojenia, ako aj ďalšie režimy vhodné pre každodenný život, čo sa týka transparentnosti alebo odhlučnenia.

Sú drahšie? Sú. Získate ale špičkovú kvalitu a prvotriedne spracovanie.

Predsa len je tu jedna výčitka a tá smeruje k magnetickému prichyteniu slúchadiel v puzdre. Je asi najslabšie spomedzi in-ear WTS slúchadiel, ktoré som testoval. Našťastie má samotné puzdro dostatočne silné magnety a nevypadnú vám.

Cena: 299 eur

Zapožičal: Technics

Technické parametre

Názov modelu / Technické parametreTechnics EAH-AZ100
TypBluetooth 5.3
Veľkosť meniča [mm]10
OdhlučnenieAdaptívne ANC
Funkcia handsfreeáno
Frekvenčný rozsah [Hz]20 – 40 000
Audio konektorN/A
OdolnosťIPX4
Bezdrôtové nabíjanieáno
Nabíjací konektorUSB-C
Výdrž batérie [hod.]10 s ANC, 28 celkovo
HodnotenieTechnics EAH-AZ100
Vlastné odhlučnenie5/5
Odhlučnenie od okolia5/5
Kvalita reprodukcie5/5
Pomer cena / celkové možnosti5/5
Cena [EUR s DPH]299

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.