Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Trh s flexibilnými priestormi sa na Slovensku začal vyvíjať už v roku 2016, no pandémia tento trend výrazne urýchlila. Dnes je aj preto flexibilita a práca na diaľku pre veľa firiem samozrejmosťou. Hybridná práca sa stala novým normálom. Kancelárske priestory budú musieť prejsť viacerými zmenami a aj naďalej budú zohrávať kľúčovú úlohu. Na spomínané fakty chce poukázať globálna realitno-poradenská spoločnosť CBRE v rámci šiesteho ročníka súťaže OFFICE ROKA.

Posledné dva roky neboli jednoduché. Čelíme pandémii, rapídnym zmenám v rámci životného prostredia, a navyše aj čoraz častejším diskusiám o sociálnej spravodlivosti či rovnosti. Preto nie je žiadnym prekvapením, že aj v prípade kancelárií budú kľúčovými aspektmi:  flexibilita, udržateľnosť, rovnosť, diverzita, inklúzia, zdravie a pohoda zamestnancov. Popularite sa budú tešiť hlavne hybridné formy práce.

KANCELÁRIE FIRIEM NA SLOVENSKU SI ZASLÚŽIA POZORNOSŤ

Globálna realitno-poradenská spoločnosť CBRE sa rozhodla poukázať na to, že nielen vo svete, ale aj na Slovensku existujú spoločnosti, ktorých pracovné prostredie vníma aktuálne trendy a svojim zamestnancom ponúkajú atraktívne priestory, ktoré si zaslúžia pozornosť i ocenenie. Možnosť odprezentovať kancelárske priestory prichádza v rámci nového ročníka súťaže OFFICE ROKA, ktorá už každoročne ukazuje to najlepšie zo sveta kancelárií na Slovensku. Možnosť bezplatne sa prihlásiť  budú mať firmy už na začiatku roka, v januári 2022. Registrácia bude otvorená pre slovenské aj nadnárodné súkromné spoločnosti, inštitúcie verejnej správy aj organizácie z tretieho sektora. Odborná porota bude spomedzi  prihlásených vyberať tie najlepšie a vyhlási víťazov v niekoľkých kategóriách, a to vrátane „kráľovskej kategórie“, Absolútneho víťaza ročníka OFFICE ROKA 2021.

KANCELÁRIE SÚ POTREBNÉ, ÚPLNÝ PRECHOD NA PRÁCU Z DOMU PLÁNUJE LEN 15 % FIRIEM

To, že si firmy uvedomujú potrebu zmien podčiarkujú aj nedávne zistenia prieskumov a analýz CBRE. Podľa nich sa k možnosti flexibilnej práce prikláňa takmer 60 % firiem v EMEA regióne, pričom rovnaké percento plánuje svoje kancelárie aj rozšíriť. „Až 80 % firiem očakáva, že ich zamestnanci budú prácu vykonávať zväčša vo svojich kanceláriách, prípadne v rovnakom pomere na diaľku a z kancelárie. Len 15 % firiem plánuje úplný prechod na prácu z domu. Je to len potvrdením toho, že práca v kanceláriách bude prevládať aj naďalej,“uvádza Tomáš Pecek, riaditeľ architektúry a projektového manažmentu CBRE Slovensko.

„Veríme, že firmy, ktoré sa do šiesteho  ročníka rozhodnú prihlásiť budú inšpiráciou aj pre spoločnosti, ktoré nad zmenami ešte len uvažujú. Očakávame, že vzhľadom na aktuálne trendy bude tento ročník veľmi zaujímavý a ukáže množstvo kreatívnych riešení,“ dodáva Pecek.

ZAMESTNANCI MAJÚ NOVÉ ZVYKY, PRÍM BUDÚ HRAŤ TECHNOLÓGIE

Súťaž o talenty je dnes veľmi intenzívna a podľa odborníkov zo CBRE je potrebné si uvedomiť, že po skúsenostiach s prácou na diaľku či z domu, zamestnancov pre návrat do kancelárie motivuje už len vysokokvalitné prostredie. Na to, aby mohli firmy na flexibilnú prácu nabehnúť však nestačia len zmeny v dizajne. Potrebná je komplexná stratégia, ktorej tvorba nie je jednoduchá. Treba jej však venovať pozornosť, keďže už teraz je zrejmé, že tieto zmeny sú dlhodobé. Dôkazom je aj to, že podľa najnovšieho prieskumu CBRE vzrástol počet flexibilných kancelárií na hlavných európskych trhoch medziročne o 9 %.

„Zmeny v spôsobe práce priamo súvisia s technológiami. Práve vďaka nim môžu byť kancelárie zdravšie a komfortnejšie, ale aj podporovať produktivitu práce. A to nielen v prípade, že je zamestnanec fyzicky prítomný v kancelárii, ale aj vtedy, keď pracuje na diaľku. Každý zamestnanec by mal mať rovnaké podmienky, a to také, aby sa ľudia pracujúci dištančne cítili rovnako viditeľní, angažovaní, prínosní a mali rovnaké príležitosti ako ich kolegovia, ktorí sedia v kancelárii. A to bez kvalitných technológií nie je možné,“ vysvetľuje Tomáš Pecek.

PRÍKLADOM TOHO, AKO FIRMY ZVLÁDLI PRECHOD NA NOVÉ TRENDY, SÚ KANCELÁRIE NOMINOVANÉ V SÚŤAŽI OFFICE ROKA

Vytvoriť jednotnú firemnú kultúru s tímom rozdeleným na zamestnancov pracujúcich na diaľku a tých, ktorí zostali v kancelárii, je veľmi náročné. Firmy sú nútené hľadať spôsoby, ako zmysluplne spájať jednotlivé tímy a manažment a naďalej plnohodnotne budovať firemnú kultúru v nových podmienkach. Podľa CBRE expertov je práve redizajn pracoviska jednou z nosných podmienok zabezpečenia pohody, produktivity a angažovanosti všetkých zamestnancov aj tímov.

Pracujete v priestoroch, ktoré sú ukážkou aktuálnych trendov a myslíte si, že môže byť inšpiráciou aj pre iných? Napĺňajú hodnoty, ktoré ľudia uprednostnia pred prácou z domu? Prihláste ich do súťaže OFFICE ROKA a staňte sa absolútnym víťazom už šiesteho ročníka alebo zabodujte v jednej z troch kategórií. Bezplatná registrácia bude spustená už v januári 2022!

Aj tentokrát budú o víťazoch rozhodovať odborníci na pracovné prostredie z radov architektov, dizajnérov či konzultantov. Do kresiel tento rok zasadnú: Elena Labancová, facility manager zo spoločnosti Swiss Re, ktorej kancelárske priestory zvíťazili v roku 2018, Štefan Polakovič z architektonického štúdia gutgut, ktoré vytvorilo priestory minuloročnému víťazovi Mobilonline v Lučenci, Mgr. art. Michal Staško, dizajnér, Staško Design člen architektonického ateliéru a11, architekt Peter Chaban, z ateliéru Chybik + Kristof, a v neposlednom rade privítame zástupcu generálneho partnera súťaže, Adriána Bódisa, country manažéra zo spoločnosti IMMOFINANZ.

Projekt OFFICE ROKA aj tento rok podporujú viacerí partneri. Generálnym partnerom tohto ročníka je spoločnosť IMMOFINANZ. Technologický partner je spoločnosť Microsoft. Medzi našich dlhodobých partnerov už tradične patria spoločnosti Nespresso, Bavaris a PremiumBrands. Mediálnymi partnermi 6. ročníka sú StartitUp a Hospodárske noviny.

Rozmýšľate nad prihlásením alebo sa chcete inšpirovať? Pozrite si galériu víťazov z predošlých ročníkov súťaže OFFICE ROKA.

Viac informácií nájdete na https://www.officeroka.sk/

Značky: