Smartfóny Google Pixel majú v nastaveniach zabudovanú sekciu s informáciami o batérii.

Výber telefónu častokrát sprevádza aj kontrola kapacity batérie. Dlhá výdrž batérie je totiž cieľom takmer každého používateľa, aby sa nemusel často zaoberať nabíjaním telefónu. V dnešnej dobe výrobcovia už skúšajú vytvárať batérie s kapacitou 6000 mAh a viac, pričom takéto batérie sa postupne pripravujú na príchod do prvých vlajkových lodí. Kapacita ale nie je všetko, keďže sa pri batériách sústreďujeme aj na počet cyklov.

Cyklus batérie je to, čo prebehne pri kompletnom vybití a následnom nabití batérie. Ide pritom o hodnotu vybitia celých 100 % kapacity a nabitia rovnakej časti. Pri nabíjaní 50 % batérie tak vyčerpáte napríklad polovicu jedného cyklu, pri nabíjaní 33 % tretinu cyklu a podobne. Batérie sú pritom pripravené na určitý počet cyklov a v priebehu sa ich pôvodná kapacita postupne znižuje. Aj preto nedokážu po čase už vydržať na jedno nabitie toľko, koľko vydržali na začiatku.

Ak si chcete vo vašom smartfóne Google Pixel skontrolovať, nakoľko ste už batériu opotrebovali a koľko nabíjacích cyklov už prebehlo, ide to jednoducho. Pozrieť sa na to môžete priamo v nastaveniach telefónu. Radi by sme však upozornili, že aj keď ide o funkciu systému Android, tak v telefónoch iných značiek sme túto možnosť nenašli. V modeloch Google Pixel je ale postup nasledovný.

  • V nastaveniach telefónu zvolíte sekciu Informácie o telefóne
  • Kliknete na záložku Informácie o batérii
  • Skontrolujete si počet cyklov vašej batérie
Kontrola informácií o batérii v telefóne Google PixelZdroj: TOUCHIT
Kontrola informácií o batérii v telefóne Google Pixel

Google pritom v nastaveniach informuje aj o tom, kedy bola batéria vyrobená. Tento dátum môže byť irelevantný pri kúpe nového telefónu, avšak keď batériu v telefóne meníte, ide o podstatnú informáciu. Zároveň sa môžete pozrieť aj na dátum prvého použitia batérie. Túto informáciu využijete aj pri kúpe telefónu z druhej ruky. Zistíte tak, kedy bol prvý raz používaný a podľa cyklov batérie aj to, ako dlho telefón pôvodný používateľ používal.

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Sústreďujem sa na Xiaomi, Huawei a ďalších čínskych výrobcov smartfónov. Zaujíma ma aj Google a systém Android. V redakcii sa venujem aj lifestyle technológiám a domácnosti.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.