Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Počítačová skriňa môže v značnej miere ovplyvniť výkon vášho počítača. Aké sú dôležité aspekty kvalitnej skrine?

Najdôležitejšia otázka pri voľbe skrine je spojená s jej rozmermi: aká je maximálna šírka grafickej karty, ktorá bude pasovať, akú vysokú jednotku chladiaceho systému je možné inštalovať, aká základná doska je kompatibilná, koľko má skriňa rozširujúcich slotov a koľko priestoru je vyčleneného pre pevné disky a disky SSD?

Chladenie

Ďalším dôležitým faktorom je efektivita vzduchovej cirkulácie, ktorá je zaistená ventilátormi. Niektorí výrobcovia, ako napríklad Zalman so svojou skriňou Z9 Neo, navrhujú vlastné originálne riešenia pre účinný odvod tepla. 

Pre ozajstných hráčov

Pokiaľ ide o chladenie, základná informácia pri kúpe skrine je počet ventilátorov, koľko ich je predinštalovaných a o koľko ďalších ventilátorov sa dá vybavenie skrine rozšíriť, prípadne či je možné vymeniť ventilátory o priemere 120 mm za väčšie, 140mm. A čo chladenie vodou? Všetky tieto záležitosti je nutné brať do úvahy, pokiaľ zamýšľate skriňu dovybaviť skutočne účinnými prvkami. Efektívne chladenie môže znamenať zvýšenie hluku, preto sa uistite, či sú ventilátory odhlučnené a či je samotná skriňa vybavená ďalšími odhlučňovacími prvkami.

Od vrchu až po spodok

Ďalšou vecou, na ktorú treba myslieť, je umiestnenie napájacieho zdroja. V dnešnej dobe sa väčšina hráčov počítačových hier zhodne na tom, že umiestnenie napájacej jednotky na spodok skrine je optimálne riešenie.  Uľahčí sa tým odvod tepla zo skrine von. Dobre navrhnuté skrine sú taktiež vybavené inštalačnými prvkami pre riadne umiestenie, prípadne i skryté umiestenie káblov.

Mechanika pre optické disky?

Pozrime sa na skriňu zvonka. Ovládací panel s vypínačom, niekoľko portov USB 3.0 a 2.0, vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadlá sú štandardom. Najnovšie sa presadzuje regulátor otáčok ventilátorov. Väčšina výrobcov už rezignovala na vybavenie skrine mechanikou pre optické disky, najlepšie o tom, ale rozhodne užívateľ. Skriňa Z9 Neo už nie je vybavená slotom pre mechaniku optických diskov, Z9 U3 potom umožňuje túto mechaniku inštalovať.

Ako si poradiť s prachom

Je mnoho dodatočných, malých detailov, na ktoré je potrebné myslieť, ako je prítomnosť prachových filtrov a ich umiestnenie, ľahkosť inštalácie jednotlivých komponentov počítača, najlepšie bez špeciálnych nástrojov a náradia, až po taký detail, či je skriňa vybavená priehľadnou bočnou časťou.

Pokiaľ nezabudnete na vyše uvedené rady, nebudete mať problém s výberom počítačovej skrine, ktorá splní všetky vaše očakávania.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.