Tím analytikov z Picodi.com porovnal ceny iPhone 12 Pro (128 GB) s priemernými mzdami vo vybraných krajinách, aby zistili, koľko pracovných dní musí človek odpracovať, aby si mohol dovoliť novú vlajkovú loď od spoločnosti Apple.

iPhone Index 2020

Oficiálna cena iPhone 12 Pro v 128 GB verzii na Slovensku bude 1179 €. Avšak kupujúci v tohtoročnom balení vlajkovej lode od Applu nenájdu nabíjačku ani slúchadlá.

Podľa dát ŠÚ SR je priemerná mzda v našej krajine 1087 € v hrubom (832 € v čistom). To znamená, že priemerný Slovák musí pracovať 29,7 dní, aby si mohol zakúpiť iPhone 12 Pro (bez akéhokoľvek jedla a iných výdavkov). V porovnaní s minuloročným iPhone indexom sa výsledok pre Slovákov zlepšil o 2 dní.

Vysoké zárobky vo Švajčiarsku dovoľujú obyvateľom zarobiť si na iPhone 12 Pro za 4,4 dni. Štatisticky pri výplate v USA je možné si zakúpiť tento gadget za 6,1 dní a priemerný obyvateľ Austrálie si ho môže dovoliť za 6,6 pracovných dní.

Najhorší výsledok z krajín, kde je už cena nového iPhone 12 Pro známa, bol zaznamenaný v Indii a v Mexiku: v týchto krajinách musí priemerný obyvateľ pracovať 54,4 dní, aby si mohol kúpiť iPhone 12 Pro. V Rusku a na Čiernej Hore stojí nový gadget 47,5 a 47,3 pracovných dní.

Metodológia a zdroje

iPhone Index 2020 bol vypočítaný na základe ceny iPhone 12 Pro, ktoré ohlásili lokálni alebo autorizovaní predajcovia Apple na svojich stránkach. Priemerné mzdy sú z oficiálnych ministerstiev vybraných krajín a štatistických úradov a sú platné pre dátum, kedy boli ohlásené ceny nového iPhone. Mzdy v čistom boli vypočítané cez lokálne výplatové kalkulačky. Mesačné mzdy boli podelené číslom 21 – priemerný počet pracovných dní za mesiac. V krajinách, kde štatistické úrady používajú mesačné mzdy sme delili číslom 5.

Zdroj: Picodi.com

Viac o novom iPhone 12

iPhone 12 Pro a Pro Max oficiálne: 5G, (staro)nový dizajn a (r)evolučné foto a video funkcie

Značky: