Dnes je tu viac ako 12 spoločností, ktoré vyrábajú procesory.
Otázkou je aké a kde nájdu uplatnenie. Vo svete sa hovorí predovšetkým o najväčších hráčoch, ktorými sú firmy Intel a AMD či NVIDIA a Qualcomm. Nedá sa povedať, že čipová kríza nehrozí alebo hovoriť o nezávislosti nad Taiwanom. Možnože je tu mnoho spoločností, ktoré čipy vyrobia, no niekedy potrebujete špecifické alebo technologicky vyspelé. V mnohých prípadoch skončíme opäť na Taiwane, kde majú najmodernejšie fabriky. Web TechSpot hovorí o tom, že časy sa menia.
Kým Intel a AMD boli v roku 2013 dominantnými hráčmi na trhu s čipmi, minimálne obaja v serverovej sfére, dnes už je to inak. Svoj podiel z koláča si chcel odhryznúť Apple, tiež sa do popredia dostal aj MediaTek. Už nie ako výrobca čipov pre najpomalšie a najlacnejšie smartfóny, ale ako hodnotný zástupca trhu pre najčastejšie stredne výkonné smartfóny.
Pozícia Intelu je stále najsilnejšia, no počítame s tým, že pomer častí koláčového grafu sa budú v nasledujúcich rokoch meniť. Výrobca Ampere má produkciu ARM čipov a tie ako sa dnes ukazuje zažívajú návrat na scénu aj tam, kde by ste ich nečakali. Apple M aj Intel od 12. generácie používajú túto architektúru.
Tiež aj NVIDIA chystá nový procesor s označením Grace. Vlastné procesory má aj Čína, ktoré produkujú firmy Loongson, Zhaoxin a HJ Micro. Zabudnúť nesmieme ani na Huawei, ktorý má takisto svoje vlastné procesory, no dnes sa spolieha aj na Qualcomm. A hlási sa aj Rusko, ktoré chce byť na čipoch nezávislé a používať tie z vlastnej produkcie.
Firmy vyrábajúce procesory:
- Alibaba
- Amazon
- AMD
- Ampere
- Apple
- HJ Micro
- Huawei
- Intel
- Loongson
- Nvidia
- Qualcomm
- RISC V startupy
- Rockchip
- Zhaoxin
Zdroj: TechSpot
Prečítajte si aj: