Druhý ročník technologickej konferencie Tech Day – Future Trends 2024 v Aule Maxima Technickej Univerzity v Košiciach podnietil lídrov, inovátorov, študentov a technologických nadšencov k diskusii o najnovších technologických trendoch, ktoré menia našu budúcnosť – od umelej inteligencie a autonómnych systémov až po kvantové výpočty a rozšírenú realitu.
Budúcnosť technológií očami odborníkov
Konferencia organizovaná spoločnosťou Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DT ITSO SK) v spolupráci so Slovak Telekom a Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) opäť potvrdila, že Slovensko je aj naďalej pripravené aktívne reagovať na nové trendy v technologických inováciách a výskume.
„V súčasnosti existuje v IT niekoľko kľúčových trendov, ktoré majú transformačný vplyv naprieč všetkými odvetviami. V prvom rade treba spomenúť generatívnu umelú inteligenciu, ktorá pomáha firmám pretvárať pracovné postupy, zlepšovať zákaznícku podporu a optimalizovať obchodné procesy prostredníctvom automatizácie,“ hovorí Andreas Truls, Generálny riaditeľ Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. „V DT ITSO SK realizujeme rozsiahly transformačný program nazvaný AI Pathfinder, ktorého cieľom je vyvinúť sa z pozície používateľa, cez tvorcu zmien, až po vývoj AI nástrojov a služieb pre našich zákazníkov“.
Prínosy umelej inteligencie, kvantových výpočtov aj 5G
Juraj Gazda, prorektor pre inovácie a technologický transfer TUKE, zdôrazňuje, že pre študentov stredných škôl a univerzít je dôležité čím skôr získavať vedomosti z oblasti umelej inteligencie a interagovať s potenciálnymi budúcimi zamestnávateľmi. „Je veľmi dôležité študovať matematiku a informatiku, pretože umelá inteligencia je skĺbením týchto dvoch odborov. Študentom preto jednoznačne odporúčam venovať čas štúdiu pokojne aj nenásilnou formou, skúšať, ale ísť aj pod povrch, ak to myslia s touto sférou vážnejšie,“ odporúča Gazda.
Na konferencii sa hovorilo o témach ako autonómna mobilita, technologicky vyspelé MetaHuman avatary poháňané AWS, využitie umelej inteligencie v softvérovom vývoji a súkromné 5G pripojenie v priemysle či kvantovo inšpirované riešenia pre transformáciu priemyslu.
Interaktívna výstavná zóna MarketPlace
Konferencia sa niesla nielen v znamení odborných prednášok, ale aj zážitkového učenia. Študenti a technologickí nadšenci mali možnosť navštíviť interaktívnu výstavnú zónu MarketPlace. Tá ich inšpirovala zaujímavými technologickými projektmi, ako sú startup Cognity Care, ktorý využíva virtuálne prostredie na podporu mentálneho zdravia či projekt Low Code / No Code, ktorý umožňuje tvorbu aplikácií bez potreby kódovania. Výstavnú zónu doplnili praktické workshopy, gaming zóna a jedinečná možnosť vyskúšať si rozšírenú realitu prostredníctvom Apple Vision Pro.
Podpora vzdelávania a rastu mladých talentov
Význam technologických podujatí v oblasti vzdelávania a prepájania mladých talentov s odborníkmi z praxe sa opäť potvrdil. „Vnímam obrovský potenciál v mladej generácii, ktorá prichádza s novými nápadmi a chuťou inovovať. Preto sa dlhodobo venujeme edukácii a spolupráci s univerzitami. Takéto podujatia podporujú mladých ľudí v rozvoji technologických zručností, rozširovaní obzorov v oblasti IT a podnecujú ich kreativitu,“ uviedla Lenka Adamová, eventová manažérka konferencie z Innovlab Startup Centra Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia.
Spoločnosť Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia si uvedomuje dôležitosť týchto aktuálnych tém a rastúci záujem o novinky z oblasti technológií, preto ich prostredníctvom rôznych podujatí prináša aj širokej verejnosti. „Existuje známy výrok: V budúcnosti budú existovať dva typy inžinierov – tí, ktorí rozumejú umelej inteligencii a pracujú s ňou, a tí, ktorých umelá inteligencia nahradí. Bez ohľadu na oblasť práce musíme prijať fakt, že učenie je celoživotný proces, počas ktorého musíme držať krok so zmenami. Takže musíme zostať stále v strehu,“ uzatvára Andreas Truls.