Amazon mal veľké výpredaje.

16. júl bol tento rok dlho očakávaným dňom v najpopulárnejšom internetovom obchode. Práve na tento dátum totiž pripadol tzv. Prime Day, počas ktorého Amazon ponúka množstvo tovaru s výraznými zľavami. Dátum sa ohlasuje vopred a ponuka je predmetom špekulácií všetkých portálov a fanúšikov. Tento deň je určený pre členov Amazon Prime klubu a znamená výhodný nákup od elektroniky až po potraviny.

Klubový program Amazon Prime má členský poplatok ročne alebo mesačne a poskytuje výhody, akými sú aj doprava zadarmo alebo v skrátenom čase a prístup k exkluzívnym informáciám. Vrcholom všetkých výhod však je jednodňový výhodný predaj so zľavami 30 až 80 percent a doprava zadarmo. V súčasnosti má program vyše sto miliónov členov.

V tomto roku sa Prime Day vyznačoval dvomi významnými faktami – po rokoch sa Amazon dohodol so značkou Apple a v ponuke je veľa týchto zariadení.

Druhý fakt rozhodne nie je až taký potešujúci. Na Prime Day sa poctivo pripravovala aj hackerská skupina Magecart. Už v uplynulom týždni prelomila chybnú konfiguráciu na webovej stránke Amazonu, naskenovala obsah 17-tisíc domén a ukradla čísla kreditných kariet používaných v online obchodoch.

Rovnako bezpečnostné služby a poskytovatelia ochrany na internete zaznamenali v prípade zákazníkov Amazonu zvýšenú aktivitu phishingových skupín zameraných na podvodné získavanie dát.

Bez ohľadu na to, či patríte medzi zákazníkov obchodu Amazon, vždy treba byť obozretný voči útokom, ktoré sa vás snažia cez falošnú webovú adresu zlákať na vyplnenie citlivých informácií, ako sú prihlasovacie údaje alebo čísla platobných kariet: „Neklikať unáhlene a kamkoľvek. A keď už, tak si overiť zdroj, odosielateľskú adresu a prečítať text, ktorý môže mať gramatické chyby a skomoleniny,“ upozorňuje bezpečnostná analytička Annamária Balážová zo spoločnosti Alison Slovakia.

Prime Day v roku 2018 označil Amazon ako „najväčší v histórii“.  Obrat narástol o 60 percent a bol väčší, ako dosiahli dva výpredajové dni spolu, ktorými sú Čierny piatok a Kybernetický pondelok.  Trhoví analytici odhadujú tento obrat až do výšky 3,6 miliardy USD. Predalo sa viacej ako 100 milión tovarov a najpopulárnejším bolo elektronické príslušenstvo Echo, či ovládač na televízor s virtuálnou Alexou, ale aj elektrické zubné kefky Philips alebo panvice Jamieho Oliviera a hitom boli 4K televízory. V roku 2018 zároveň pribudlo do programu Amazon Prime Day najviac členov.

Prečítajte si aj:

Amazon a jeho robotizované pracovisko: Má ešte človek vôbec šancu konkurovať robotom? (video)