Model SL-1210MK7 s priamym náhonom a výnimočne stabilným otáčaním. Nová funkcia spiatočného prehrávania. LED dióda osvetľujúca ihlu umožňuje ovládanie aj v úplnej tme

Na jarnom Panasonic Convention predstavila značka Technics gramofón s priamym náhonom SL-1200MK7. Na verejnosti sa prvýkrát objavil na tohtoročnom veľtrhu CES v Las Vegas, vo Frankfurte ho premiérovo predstavili európskym záujemcom sa so záujmom si toto zariadenie prezreli aj my.

Po starších modeloch tejto legendárnej série zdedil prístroj nielen tradičný dizajn, ale aj jednoduché ovládanie, spoľahlivosť a vynikajúcu odolnosť a trvanlivosť. Zároveň pribudol rad zaujímavých noviniek, najmä bezjadrový motor s priamym náhonom a ďalšie technológie pre kvalitnejší zvuk. K dispozícii sú aj profesionálne funkcie pre dídžejov, napríklad spätné prehrávanie. Technics SL-1210MK7 prichádza na trh ako prvý profesionálny DJ model po približne 9 rokoch.

História modelového radu Technics 1200

Pôvodný model SL-1200 vyrobila firma už v roku 1972. Čoskoro si získal obrovskú popularitu a počas niekoľkých rokov bolo predaných približne 3,5 milióna kusov. Od začiatku sa tieto gramofóny vyznačovali výkonným motorom, jednoduchým ovládaním a spoľahlovosťou. Obľúbili si ich audiofilovia, ale aj profesionálny dídžeji, takže gramofóny Technics hrali dôležitú úlohu v nástupe elektronickej tanečnej hudby. Obľuba medzi profesionálmi trvá dodnes.

Všetko, čo človek čaká od značky Technics a ešte viac

Bezjadrový motor s priamym náhonom – stabilné otáčky a vysoký výkon

Motory s priamym náhonom otáčajú tanier priamo, bez akýchkoľvek prevodových systémov. To má veľa výhod, napríklad vyšší výkon a presnosť otáčania. Táto konštrukcia znižuje tiež nároky na údržbu, eliminuje nutnosť výmeny súčiastok po dlhodobom používaní a zvyšuje životnosť a spoľahlivosť systému. Motory s priamym náhonom však trpeli v istých situáciách občasným kolísaním rýchlosti otáčok (cogging). Pri modeli Technics SL-1210MK7 bol tento problém vyriešený pomocou nového typu bezjadrového motora s priamym náhonom. Motor je vybavený bezjadrovým statorom, a práve odstránenie železného jadra vyriešilo hlavnú príčinu kolísania otáčok. Okrem toho vyladili vývojári silu rotorových magnetov a optimalizovali vzdialenosť medzi bezjadrovým statorom a magnetmi rotora. Tým stúpol výkon na úroveň modelu SL-1200MK5. Výsledkom je úplne presné a verné snímanie zvuku z drážky dosky.

Prehrávanie pospiatky – ďalšie možnosti pre dídžeja ako oživiť hranie

Keď dídžej stlačí súčasne tlačidlo pre voľbu rýchlosti a tlačidlo Štart / Stop, roztočí sa tanier na druhú stranu*. To výrazne rozširuje možnosti pri živej produkcii.

* Pre aktiváciu prehrávania pospiatky je nutné zapnúť vypínač na hlavnej jednotke.
* Prenoska musí podporovať scratching.

Možnosť regulácie točivého výkonu a nastavenia brzdy

Technics SL-1200MK7 je vybavený najmodernejším systémom ovládania motora, ktorý je prevzatý z Blu-ray prehrávačov značky Panasonic. Systém využíva mikropočítač a je zárukou kvalitného výkonu v bežných otáčkach, a zároveň spoľahlivo reaguje na najrôznejšie triky používané profesionálnymi dídžejmi, ako napríklad scratching.

Počiatočný točivý výkon a nastavenie brzdy je možné upraviť samostatne, podľa želania užívateľa.

Jasné osvetlenie ihly pomocou LED diódy s dlhou životnosťou

O osvetlenie ihly sa teraz stará jasnejšia LED dióda s dlhou životnosťou. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi bola upravená veľkosť osvetlenej oblasti a intenzita osvetlenia, takže ihlu je bez problémov vidieť aj v úplnej tme.

Lepšia a presnejšia práca ramienka prenosky zaručuje vysoko kvalitný prenos zvuku

Vysoko citlivé ramienko prenosky sníma signál z drážky dosky s maximálnou presnosťou

Ramienko prenosky kopíruje svojím pohybom otáčanie platne a zaisťuje jej čítanie s maximálnou presnosťou. Ramienko Technics má tradične prehnutý tvar, čo zvyšuje jeho stabilitu. Základom je ľahká, ale veľmi pevná hliníková trubička.

Precízne ložiská sú zavesená na gimbalovej konštrukcii, čo zaručuje presné kopírovanie drážok. Toto konštrukčné riešenie eliminuje riziko otrasov a preskakovanie ihly aj v náročných situáciách počas scratchingu.

Dvojvrstvový tanier s vylepšeným systémom tlmenia vibrácií

Tanier, na ktorý sa pokladajú gramoplatne, je vyrobený z dvoch častí. Odľahčená gumová vrstva účinne tlmí vibrácie hliníkového základu. Tento systém zabraňuje nechceným rezonanciám pri prehrávaní a vylepšuje kvalitu zvuku.

Pevné šasi a antivibračný izolátor pre kvalitný zvuk bez vibrácií

Základom pre efektívne tlmenie vibrácií je kvalitné šasi a technológie zdokonaľované počas mnohých rokov vývoja špičkových gramofónov. Základ hliníkovej konštrukcie je u tohto modelu doplnený druhou vrstvou špeciálneho materiálu (kombinácia ABS a sklených vlákien). Riešenie zaručuje vynikajúcu pevnosť a tlmenie takmer všetkých nežiaducich vibrácií.

Antivibračný izolátor tvorí guma s pružinami – táto kombinácia zaisťuje optimálnu frekvenčnú charakteristiku.

Možnosť odpojenia káblov zjednodušuje údržbu a rozširuje možnosti

Všetky káble v základnom balení majú pre zachovanie maximálnej kvality zvuku pozlátené konektory. Napájací kábel aj audio kábel možno od gramofónu odpojiť, čo uľahčuje údržbu a zároveň umožňuje výmenu káblov za iné.

Funkcia presného doladenia otáčok zjednodušuje profesionálom prácu

Rýchlosť otáčania je možné nastaviť na 33 1/3, 45 alebo 78 otáčok za minútu *. Okrem toho ju možno špeciálnym voličom meniť v rozmedzí ± 8 % / ± 16 %. Systém je riadený digitálne a vďaka tomu je možné rýchlosť nastaviť presne aj v prípade, keď je potrebné odchýliť sa od štandardných hodnôt.

* Pre nastavenie 78 otáčok za minútu je nutné zapnúť vypínač na hlavnej jednotke.

Elegantné čierne prevedenie

Rozloženie ovládacích prvkov zodpovedá štandardom radu SL-1200, model SL-1200MK7 je osadený čiernymi tlačidlami a ramenom prenosky. V matnom prevedení vyzerá štýlovo a elegantne. Farbu LED diódy možno nastaviť na červenú či modrú.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.