Na oficiálnom blogu spoločnosť informovala, že začala pracovať na obrazových snímačoch s rozlíšením až 600 Mpx, čo je viac, ako dokáže ľudské oko vnímať.
Kórejský technologický gigant bol medzi prvými spoločnosťami, ktoré začali vyrábať a v smartfónoch používať 108 Mpx ISOCELL kamerové senzory. Aj toto rozlíšenie je ďaleko od limitov ľudského oka. Predpokladá sa, že ľudské oko je schopné pracovať s rozlíšením až 500 Mpx.
Aby sa Samsung dostal na očakávanú úroveň 600 Mpx, vyvíja spôsoby, ako “vtesnať ” veľké množstvo megapixelov do malých senzorov. Spoločnosť pri tom používa technológiu Nonacell, ktorá používa štruktúru 3 × 3 pixely.
Nanocell kombinuje deväť pixelov, čo by mohlo umožniť fungovaniu deviatich 0,8 μm pixelov ako jeden 2,4 μm pixel. To zvyšuje mieru absorpcie svetla, ktorú sú pixely schopné zachytiť, a zároveň zlepšuje výkon snímačov pri slabom osvetlení.
Senzory chuti a vône
Okrem senzorov s vysokým počtom megapixelov spoločnosť Samsung tiež skúma senzory, ktoré dokážu detekovať vlnové dĺžky mimo možnosti ľudského oka: napríklad pomocou ultrafialového žiarenia detekuje rakovinové bunky alebo infračervené senzory pre fotografovanie v tmavom svetle.
Zatiaľ najšialenejším projektom je vývoj senzorov, ktoré môžu zaznamenávať aj vôňu alebo chuť. Možnosť monitorovania zápachu sa má dokonca objaviť v ďalšej generácii Apple Watch.
Očakávame, že 600 Mpx senzory nebudú určené (ak vôbec) iba pre smartfóny. Samsung bude svoje aktivity smerovať aj k autonómnym automobilom, bezpilotným lietadlám a internetu vecí, kde môže tieto senzory dodávať.
Kedy ich môžeme očakávať?
Spoločnosť Samsung zatiaľ neinformovala, kedy by sme mohli tieto senzory vidieť v praxi, alebo ako by prekonala problémy s dosahovaním tak vysokého počtu megapixelov. Vývoj nezastavíme.
Zdroj: TechRadar
Prečítajte si aj:
Samsung predstavil aplikáciu na meranie krvného tlaku pre inteligentné hodinky Galaxy Watch