Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Záujem o nové technológie, trendy a skúsenosti z praxe priamo od odborníkov pritiahli 13. apríla na pôdu Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave už po 4-krát opäť stovky talentovaných študentov technických smerov.

Tohtoročné vydanie nočného kariérneho eventu Night of Chances Technology 2016 organizovaného občianskym združením Nexteria, bolo zamerané aj na rezonujúcu tému v slovenskej spoločnosti – korupciu v IT.

Spikri panelu o korupcii (zlava)_Trnka, Skodny, Stencl a Matous_web2016_3_nowat

„V IT sektore je obrovská korupcia, IT študenti ale môžu rozhodnúť o tom, či to tak ostane alebo nie. Keď nebudú chcieť pracovať v skorumpovaných firmách, takéto firmy budú mať problém. Svojím prístupom a postojom môže študent zmeniť veľmi veľa,“ vysvetlil dôvod zamerania podujatia podujatia CEO Nexterie Tomáš Hasala. Študenti tak vďaka neziskovej vzdelávacej organizácii mali opäť možnosť zažiť popredné IT firmy, ktoré sa správajú eticky, a pritom robia aj zaujímavé odborné veci. „Bez okrádania a čestne. Pre mladých sú veľkou inšpiráciou,“ dodal Hasala.

Nemlčte a firmy si preverujte

Šéfovia veľkých IT firiem sa počas hlavnej panelovej diskusie so študentmi zhodli, že korupcia zabraňuje napredovaniu spoločnosti a treba proti nej bojovať, hoci ju úplne nikdy neodstránime. Peter Škodný (CEO Accenture) sa vyjadril, že zbraňou proti korupcii sú i dáta a informácie. „Tak ako sa dajú hľadať vírusy, tak sa dajú hľadať aj korupčníci.“ Podľa Miroslava Trnku (zakladateľ spoločnosti ESET a Nadácie Zastavme korupciu) študenti informatiky majú k dispozícii veľa digitálnych stôp, ktoré vedú ku korupcii a treba o nich nahlas hovoriť. Pri výbere firmy zase lídri radili budúcim zamestnancom pozrieť sa i na to, či má firma aj iné ako štátne zákazky, informovať sa o nej u človeka, ktorý v nej pracuje alebo si jednoducho vygoogliť, aj cez články v médiách, čo najviac o fungovaní firmy. A čo by mal človek urobiť, ak sa dozvie, že pracuje v korupčnej firme? Vladimír Matouš (CTO Tatra banka) povedal: „Každý z nás si musí vziať na pomoc svoj vlastný mravný imperatív a podľa toho sa zachovať.“

Marek Rosa (Keen Software House, GoodAI)_web2016_3_nowat

Korupciu odmietajú aj študenti. Budúci „IT-čkári“ Marcel, Maroš a Patrik nám povedali, že je dôležité ju nahlasovať. „Je však určite výzvou ako sa človek zachová, či bude mlčať, keby prišlo na lámanie chleba,“ povedal Patrik. Tretiaci na Fakulte informatiky a informačných štúdií STU v Bratislave, prišli na NOC Tech 2016 hlavne kvôli tomu, aby zistili, čo je nové v IT. Dozvedeli sa v čom by sa mali zlepšiť, a na čo by sa podľa najnovších trendov mali zamerať, aby sa v budúcnosti uchytili na pracovnom trhu.

Jedným z vrcholov večera bola prednáška Mareka Rosu, lídra nezávislého herného štúdia KEEN Software House a investora v oblasti všeobecnej umelej inteligencie. Rosa sa s korupciou osobne nestretol. „Príklady konkrétnych krajín však dokazujú, že ak sa nerozkráda, systém funguje lepšie. Výhoda umelej inteligencie je v tom, že ju vieme budovať s logikou bez egoistickej motivácie korumpovať,“ povedal a ohľadom štartu kariéry študentom odkázal: „Hľadajte si prácu, pre ktorú budete mať vášeň. Len tak môžete byť v niečom dobrí.“

DSC_6797_web2016_3_nowat

Speed dating – inšpirujúca desaťminútovka

V programe ani tento rok nechýbal speed dating, teda kratší súkromný rozhovor študenta a špičky vybranej IT firmy. „Chcel som sa inšpirovať, či sa vybrať cestou kvalitného zamestnanca alebo sa vydať s vlastnými nápadmi na cestu podnikania,“ povedal Pavol, štvrták aplikovanej informatiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Zoči voči Michalovi Štenclovi (CEO Sygic) sa počas svojich 10-tich minút pýtal,  či je potrebné si nápady chrániť a až potom pustiť do sveta, alebo nie. „Dozvedel som sa, že s nimi treba ísť von, aby sme dostali hneď spätnú väzbu, či niečo treba vylepšiť a podobne,“ vysvetlil Pavol. „Snažil som sa mu povedať vlastné praktické skúsenosti, vysvetľujúc, že podnikanie nie je ako podať si žreb, je treba tvrdo pracovať, musíte prekonávať prekážky a ísť si za svojím cieľom, reagoval Michal Štencl, ktorý s kolegami vyvíja najsťahovanejšiu offline navigáciu na svete.

Michal Stencl (CEO Sygic) a student FEI STU Pavol pocas speed datingu_web2016_3_nowat

Jedna noc, množstvo príležitostí

Akcia sa už tradične nezaobišla bez viacerých workshopov, odborných prednášok či diskusií. Tento rok sa študenti mali šancu priučiť aj ako navrhovať veľké aplikácie a infraštruktúru, ako zlepšiť používateľnosť aplikácií či naučiť sa ako dáta vedia pomôcť v oblasti e-commerce.

Na svoje si iste prišli aj tí, ktorých zaujíma ako funguje firemná kultúra v rôznych spoločnostiach doma i v zahraničí: Accenture, AT&T, ESET, Nokia, Sygic, Tatra banka, Websupport. Exponea (Infinario), Citadelo, Photoneo, Resco sú zase príklady menších domácich firiem, ktoré sa tiež uchádzali o pozornosť návštevníkov až do neskorej noci. Študenti tak opäť mali veľkú príležitosť získať svoju vysnívanú prácu, prípadne minimálne zistiť, čo musia urobiť preto, aby sa jej priblížili.

DSC_6819_web2016_3_nowat

Značky: